KÜLTÜR-SANAT » Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin unutulmayan eseri, ‘Mecmuatü’l Ahzap’
9 Ocak 2014 Perşembe 

“Allah’a kul olun ve dünyaya meyletmeyin. İyi bilin ki dünyaya meyledenlerin sonu hüsran olmuştur. Müminlere karşı tevazu sahibi, zalimlere karşı onurlu olun.” diyen bir zâtı gelin birlikte tanıyalım.

 

Haber: Tuğba Çetinarastacı

 

Gümüşhane’nin Emirler Mahallesi’nde 1813 yılında doğan Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi Hazretleri, küçük yaşta ilim tasvirine başladı. Beş yaşına geldiğinde Kur’an_ı Kerim’i hatmeden Gümüşhanevi Hazretleri hayatının ilk on senesini Gümüşhane’de geçirdikten sonra, ailesiyle birlikte Trabzon’a göç etti. Bir yandan ilim tasvir ederken diğer yandan da ticaretle uğraşan babasına yardımcı olan Gümüşhanevi Hazretleri, ticaret maksadıyla amcasıyla gittiği İstanbul’ da kalarak, burada ilim tasvirine devam etti.

 

Gümüşhanevi Hazretlerinin en önemli eserlerinden olan üç ciltten oluşan Mecmuatü’l Ahzap, iki bin sayfadan oluşan dua kitabıdır. Din ilimlerini öğrenme ve sünnete uyma konusu üzerinde hassasiyetle duran Gümüşhânevî hazretleri, tekkesinde hadis okutmaya ağırlık verdi. Tekkelerde görülen yozlaşmaya karşı çıkmış, ulemâ ve meşâyih arasındaki anlaşmazlıkları birleştirici bir tavır sergiledi. Evrâd ve ahzâbın derlemesinden oluşan Mecmuatü’l-Ahzab eseriyle bu özelliğini ortaya koyuyor.

 

Mecmuatü’l-Ahzab’da topladığı her bir duayı itina ile gözden geçiren Gümüşhanevi Hazretleri, külliyatta her bir duanın ismini ayrı ayrı yazmıştır. Örneğin, Hizb-i Bahr (denizde okunak hizb), Hizb-i Nasr (yardım için okunacak hizb) gibi.

Hayatı boyunca binlerce kişiye Hak yoluna davet eden Ahmed Ziyaeddin Gümüşhanevi Hazretleri, 1893’te İstanbul’ da vefat etti. Kabri, Süleymaniye Cami avlusunda Kanuni Sultan Süleyman türbesinin kıble tarafında yer alıyor.

Bu haber 1390 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.