SAĞLIK » Hareketsizliğin getirisi kemik erimesi
10 Eylül 2013 Salı 

Haber: Sümeyye Aygün

 

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Bodur, kemir erimesinin oluşum nedenleri ve korunma yollarıyla ilgili açıklamada bulundu.

 

Kemik erimesini “kemiğin inorganik yapısının mineral yoğunluğunun azalmasıdır” şeklinde tanımlayan Bodur, özellikle kalsiyum mineralinin azalmasının kemik erimesini artırdığını kaydetti. Kemik erimesene neden olan etkenler üzerinde duran Bodur, “Kemik erimesi sebepleri arasında beslenme önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi hastalık  riskini artırıyor. Ayrıca insanların içki, sigara gibi kötü alışkanlıkları, uzun süre hareketsizlik ve kemiğin kalsiyum ve mineral metabolizmasını bozan çeşitli ilaçlar kullanmak kemik erimesi sebepleri arasında yer alıyor” dedi.

 

“Popüler kültür kemik erimesini artırıyor!”

Günümüzde coca-cola, fast-food türü ürünlerin kullanılmasının kemik erimesi riskini artırdığını kaydeden Bodur, “Anadolu’da ki beslenme kültürü kemik erimesi riskini önleyecek özelliklere sahiptir. Fakat son yıllardaki popüler kültürle birlikte beslenme alışkanlıklarımız da değişti ve bu durum kemik erimesi riskini artırıyor” ifadelerini kullandı. İnsan hayatının her safhasında kemik erimesi riskinin var olduğunu kaydeden Bodur, bu durumun annenin karnında başladığını ve bu nedenle hamile annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Kemik erimesinin özellikle 45 yaşın üstündeki kadınlarda menopoz döneminde daha fazla görüldüğünü kaydeden Bodur, kadınların fazla doğum yapmalarının da bu riski artırdığını belirtti.

 

Kemik erimesinin belirgin bir belirtisinin olmadığını kaydeden Bodur, “Sinsi hırsız olarak da adlandırılır. Kemik yoğunluğu sürekli azalır, fakat kişi bunun farkına varmaz. Bariz bir sebebi olmamakla birlikte kemik yoğunluğunun azaldığı bölgelerde ağrı, güçsüzlük ve hormonal eksiklik varsa, ateş basması şeklinde belirtileri olabilir. Fakat bunlar sipesifik olmayıp genelde başka bir hastalık için hastaneye gidildiğinde ikincil hastalık olarak rastlanır” dedi. Kemik erimesinden korunma yollarına da değinen Bodur, “Kemikteki mineral azaldığı için dayanıklılık azalır ve ufak bir düşme veya aşırı ağır yük taşımak kemikte çökme kırığı şeklinde kırılmalara yol açar. Bu durumla karşılaşmamak için hareketsiz kalınmamalı egzersizler düzenli bir şekilde yapılmalı, yanlış alışkanlıklar terk edilmeli, beslenmeye dikkat edilmelidir. Kemik erimesinin genetik olabileceği unutulmamalı, ailede bu hastalık varsa daha dikkatli olunmalı ve güneş ışınlarından yeterince faydalanılmalıdır. Ne kadar sağlıklı beslenirsek beslenelim güneş ışınlarından gerektiği gibi faydalanamazsak kemik erimesi riski artar” şeklinde konuştu. Daha kaliteli bir yaşam için erken teşhisin önemine dikkat çeken Bodur, hastalığı teşhis etmek, buna yönelik bir tedavi yöntemi belirlemek ve hastanın doktoruyla arasında olan diyaloğu kendi lehine kullanmasının da önemli olduğunu ifade etti.    

Bu haber 489 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.