ÜNİVERSİTEDEN » Kampüs FM TEMA Vakfı’nı Ağırladı
29 Aralık 2022 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Kampüs FM “Gümüşhane’ de Gündem” adlı programı bünyesinde TEMA Vakfı Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem’i ağırladı.

 

Haber: Yaren Ünal, Taylan Akıncıoğlu

Fotoğraf: Eda Yaprak koç

 

Her hafta Perşembe günleri Kampüs FM’ de düzenlenen programın bu haftaki konuğu TEMA Vakfı Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem oldu. Program içerisinde, Erozyonla Mücadele ve Doğal Varlıklarımızı Koruma adlı etkinlik konusu ele alındı. Programın moderatörlüğünü üstlenen Yaprak Lötek, “İyi bir Toplum Çevresini temiz tutan, Yerlere çöp atmayan, Ormanları Yakmayan, Çevreyi Ağaçlandıran kısaca Çevresi için yaşayan insanlardan oluşmalıdır. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA,“Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla toplumda büyük yankı uyandırmıştır. Bizde bugün Gümüşhane’de TEMA vakfının neler yaptığına dair konuşmak üzere TEMA Vakfı Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem ile karşınızdayız” diyerek program sürecini başlattı.

 

“Gümüşhane’de Hayal Kurabiliyoruz”

 

TEMA Vakfı Gümüşhane Şube Başkanı, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gümüşhane Şubesi yönetim kurulu üyesi Aynı zamanda gazete ve dergilerde yazarlık, yerel ve ulusal yayınlar yapan Öktem, programa konuk olarak çağrılması adına çok sevindiğini belirtti.  Bu tür çalışmalarda bulunmanın hayatına anlam kattığını ve bu sebeple Gümüşhane’nin kendisi için çok özel bir yer olduğunu söyledi. 

 

Çocukluğundan bu yana yaşamının çoğu sürecini Gümüşhane’de geçirdiğini belirten Öktem, “Gümüşhane en başta benim memleketim. Burada doğdum, büyüdüm, okudum, iş hayatına burada başladım. Dolayısıyla hayatımın oldukça büyük bir kısmını bu şehirde geçirdim. Bununla birlikte İstanbul’da ve Erzurum’da da çalıştığım zamanlar oldu. Gümüşhane’nin büyük şehirlerden farkı hem kişisel gelişiminize hem de benim yaptığım gibi sosyal çalışmalara iş hayatınıza devam ederken zaman ayırabiliyorsunuz. Hazırladığınız projeler de Gümüşhane gibi küçük şehirlerde çok daha kolay uygulanabiliyor. Bu sebeple daha kolay hayal kurabiliyorsunuz bu şehirde. Gümüşhane’de benim için bu sebeple oldukça önemli bir yer” diye konuştu.

 

“Toprak Dede ve Yaprak Dede”

 

Öktem, TEMA Vakfı’nın asıl hedeflerinin topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme ile mücadele edilebileceğini göstermek, tehlikeye dikkat çekmek, toprağa sahip çıkmak, koruyucu çözümler üretmek, ağaçlandırma yapmak, doğal varlıkları korumak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesini sağlamak, olduğunu vurguladı. Hedefleri doğrultusunda Öktem, “Bu hedefe ulaşmak için halkımıza ve karar vericilere aslında erozyonun kader olmadığını, topraklarımızı koruyarak ve ağaçlandırma yaparak erozyonla mücadele edilebileceğini anlatmaya başladılar. Doğal varlıkların korunmasında verilecek bu mücadelenin bir halk hareketi olmasını amaçlayarak önceliği, bu mücadelenin kalbinde yer alacak gönüllülere ulaşmaya verdiler. TEMA Vakfı’nın Kurucu Onursal Başkanları olarak başladıkları doğa yolculuklarında kısa bir süre içinde tüm doğaseverler için Toprak Dede ve Yaprak Dede oldular” dedi.

 

TEMA Vakfı’nın ne gibi çalışmalar yaptığına genel bir cevap veren Öktem, vakfın ağaçlandırma çalışmaları, savunuculuk faaliyetleri,Kırsal kalkınma çalışmaları Bunun yanında Eğitim programları ve Ayrıca özel projelerinin bulunduğunu söyledi. Kırsal Kalkınma Projesi adı altında yapılan birçok çalıma olduğunu belirten Öktem, Her dem toprak, Fıstığımız Bol Olsun, Zeytin Tarımı Yapılan Alanlarda Örtü Bitkisi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması, İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi, A. Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik gibi projelerin olduğunu vurguladı.

 

Aktif Olarak Bizimle Çalışabilirler

 

Gümüşhane’ de tema vakfına destek vermek isteyen dinleyicilere seslenen Öktem, “İl temsilciğimizde görev almak istiyorlarsa bu öğrenci arkadaşlarımız için de geçerli bizimle iletişim kurabilirler. Böylece aktif olarak da bizimle çalışabilirler. Genç TEMA kulübümüzle bağlantı kurabilirler, onların çalışmalarına katkı sağlayabilirler. Vakfımıza maddi destek sağlayabilirler. Bağış yapabilirler. Whatsapp’da bir il duyuru grubumuz var buraya üye olarak yapılan çalışmalarımızdan önceden haberdar olup bizimle bu çalışmalara katılabilirler” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Bu haber 97 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.