ÜNİVERSİTEDEN » Kampüs FM’den Yunus Emre Bebek İçin “Umut Işığı”
8 Aralık 2022 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi (GÜ) İletişim Fakültesi Kampüs FM’de sosyal sorumluluk çerçevesinde Gümüşhane’nin SMA hastası bebeği Yunus Emre’ye destek olmak amacıyla “Umut Işığı” adlı özel bir program gerçekleştirildi.

 

Haber: Eda Yaprak Koç

Fotoğraf: Eda Yaprak Koç

 

Program bugün saat 14.00’da Kampüs FM radyosunda GÜ Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Yaprak Lötek’in sunuculuğunda düzenlendi. Düzenlenen programa GÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Dilek Diker ve Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Rüstem Demirdağ konuk oldu. “Mucize Doktor” dizisinde geçen SMA hastalığı ile ilgili duygu dolu mesajlarla giriş yapılan program, dinleyicilerin SMA hastalığı hakkında bilgilendirilmesiyle başladı.

 

“Gümüşhane’de SMA’lı bebeğimiz olduğunu duyduğumda çok korktum”

Gönüllülük projelerinde aktif görev alan GÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Dilek Diker, yaptığı konuşmasında, SMA hastalığına,  tedavi sürecine ve Yunus Emre ile ilgili anılarına değindi. Diker, Yunus Emre bebeğin hastalık süreci hakkında bilgiler verdi. Yunus Emre için valilik onaylı kampanyanın 23 Haziran 2022’de başladığını ve bu süreçte bebeğin 2.5 aylık olduğunu dile getiren Dilek Diker, altı ayda toplam rakamın yüzde 50’sine ulaşıldığını belirtti.

Yunus Emre bebeği ilk duyduğunda büyük bir korku yaşadığını ifade eden Öğr. Gör. Dilek Diker, “Gümüşhane küçük bir şehir olduğu için SMA hastası bebeğimiz olduğunu duyduğumda çok korktum. Çünkü büyük şehirlerde dahi kampanya süreleri ne yazık ki uzun süre devam ediyor ama aile ile tanıştıktan sonra ailenin bilinçsiz olmadığını ve kendi çabalarıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını gördüm. Yunus Emre’ye sahip çıkıldığını gördüğümde çok mutlu oldum” dedi.

İlk olarak mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp üzerinden bir ekip kurduklarını ve bunun sayesinde daha çok bireye ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Dilek Diker, Yunus Emre bebeğin tedavisi için gerçekleştirilen gönüllülük çalışmalarına da değindi. Diker, Kermesler düzenleyerek, stantlar açarak ve şenlikler düzenleyerek Yunun Emre için elimizden geleni yapıyoruz ve gönüllülük çalışmaları yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“Diğer SMA’lı bebeklerimize de el uzatmaya devam edeceğiz”

Az çok demeden herkesin katkıda bulunması gerektiğini vurgulayan Öğr. Gör. Diker, “Her birey yakınındaki 10 kişiden 10 TL bile alsa çok güzel rakamlar elde edilir” dedi. Diker, konuşmasına, Kampanya tamamlandıktan sonra diğer SMA’lı bebeklerimize de el uzatmaya devam edeceğiz” sözleriyle son verdi.

 

“Resmen bize imdat dediler”

Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Rüstem Demirdağ, konuşmasında Yunus Emre ile ilgili anılarına değindi.

İlk olarak iş yerinde SMA hastası bebekler için kumbara bulundurduğunu fakat bir farkındalığa sahip olmadığını söyleten Rüstem Demirdağ SMA hakkında farkındalığı GÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğr. Gör. Dilek Diker’in bilgilendirmesi ile elde ettiğini aktardı.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ile aileyi ve bebeği ziyarete gittiklerinde çok etkilendiğini dile getiren Demirdağ, “Bize yardımcı olun dediler. Bize imdat dediler. Bunun üzerine ne yapabilir diye değerlendirmeler yaptık. Bebek bizi manevi olarak çok etkiledi, yüreğimizi yaktı. Çalışmalarımıza hız verdik ” şeklinde ifadede bulundu.

Aylardır Yunus Emre’yi tedaviye yolcu etmeyi hayal ettiklerini belirten Rüstem Demirdağ, “Rüyamda o günleri görüyorum. Bebeğimizin büyüyüp okula gittiğini, yürüdüğünü ve koşarak Rüstem Amca diye sarıldığı günleri hayal ediyorum. Özletiyor kendini fotoğrafını gördüğümde dahi mutlu oluyorum” dedi.

“Çocuklarımda Yunus Emre için kumbara oluşturdu”

Çocuklarının da farkındalığa varması için Yunus Emre’nin yanına götürdüğünü ve çocuklarının da çok etkilendiğini bunun üzerine kendi kumbaralarını oluşturduklarını belirten Demirdağ, “Çocuklarımda harçlıkları ile Yunus Emre için kumbara oluşturdu bu beni çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Rüstem Demirdağ, tedaviye gün geçtikçe bir adım daha yaklaştıklarını ve motive olduklarını dile getirerek konuşmasına son verdi.

Düzenlenen program Yunus Emre bebeğin tedavisi için valilik izinli hesap numarasının hatırlatılması ile sonra erdi.

 

İBAN NO: TR 60 0001 0090 1022 4526 2050 01

Yunus Emre Kaçan

Kısa mesaj ile destek olmak isterseniz büyük harflerle YUNUS yazıp 6729’a gönderebilirsiniz.

 

 

 

 

Bu haber 388 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.