ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhane Üniversitesinde Bir İlk
6 Aralık 2022 Salı 

2021 yılının Haziran ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin hizmetine açılan Rize Fındıklı Gençlik Kampı’na Gümüşhane Üniversitesi hem Uluslararası hem de Türk öğrencileriyle birlikte rekor sayıda katılım sağlayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

 

Haber: Ramazan Saraç

 

Gümüşhane Üniversitesi Öğrencilerinin kültürlerarası etkileşimlerinin yanında dostlukları artırmak ve iyi vakit geçirmek amacıyla Gümüşhane Üniversitesi, Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ahmet Sayın’ın organizasyonunda gerçekleştirilen kamp etkinliğinde 75 Türk ve 75 de Uluslararası öğrencisiyle birlikte katılarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ve hem Uluslararası hem de Türk öğrenciler ile katılan ilk üniversite oldu.

 

Gümüşhane Üniversitesi Gençlik Kampı’nın 500’üncü Katılımcısı Oldu

 

Gençlik Kampı’nın 500’üncü katılımcısı olan Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerine Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gönüllü olarak görevlendirilen ekip liderleri eşlik etti. Gençlik Kampı’nda gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilerimiz sportif faaliyetlerden, kültürel gezilere, maneviyat etkinlikleri, seminerler, halk oyunları, ebru sanatı, müzik, tiyatro, el sanatları, zekâ oyunları, sokak oyunları, okçuluk, matrak, trekking, geziden, spora, din eğitiminden eğlenceye kadar birçok etkinliği uluslararası öğrencilerle beraber gerçekleştirme fırsatını yakaladı. 

 

“Türkiye’de ilk defa hem Yabancı hem de Türk öğrencileri bir arada”

 

Kamp hakkında değerlendirmelerde bulunan Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ahmet Sayın: “Türkiye’de ilk defa hem yabancı hem de Türk öğrencileri bir arada olmak üzere rekor sayıda katılımla 4 gün süren kamp etkinliği düzenledik. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen gençlik kampları, sıcak ve samimi bir ortamın yanı sıra onlarca öğretici aktivite ile doludur. Gümüşhane Üniversitesi Yabancı Öğrenci Birliği (GÜYÖB) kulübü öğrencilerimiz ve TÖMER öğrencilerimiz ile birlikte her bölümden 5 Türk ve uluslararası öğrencimizi bu gezimize dâhil ettik. Farklı şehirlerden ve ülkelerden bir araya gelen gençlerimiz doğa ile iç içe olmanın yanında kültürel kaynaşmaya da büyük katkı sağlıyorlar. Gençlik Kampı ekip liderleri eşliğinde aktivitelere katılan öğrencilerimiz burada takım olmayı, yardımlaşmayı öğreniyorlar. 4 gün süren kamp etkinliğimizde öğrencilerimiz birçok aktiviteyi de yapma imkânı buldular. Öğrencilerimize bu imkânları sağladıkları için öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Halil İbrahim Zeybek başta olmak üzere Uluslararası Öğrenci Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ayyıldız’a, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hayati Türe hocamıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ”dedi

 

“Eğlendirici ve yorgunluk alıcı bir etkinlik oldu”

 

Kamp etkinliğine katılan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencilerinden olan Ramazan Saraç Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkür ederek; “Sınav sonrası gayet eğlendirici ve yorgunluk alıcı bir etkinlik oldu. Sabahları etkinliklerimiz oluyor. Geceleri de gece eğlencelerimiz oluyor. Halay, tiyatro, oyunlar oynuyoruz. Kampta hem dinleniyor hem eğleniyoruz. Farklı ülkelerden ve kültürlerden yeni arkadaşlar edindik. Kampın düzenlenmesinde emeği geçen ve bizler için gelen kamp liderlerimize  teşekkür ediyorum özellikle'de grup liderimiz olan Aykut hocaya teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Etkinliklerle beraber öğrencilerimiz takım olmayı ve kaynaşmayı öğrendiler”

 

Daha öncesinden Bayburt ve Trabzon gibi gezilerin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek etkinlik hakkında, “Gençlerimizin serbest zamanlarını kültürel, sportif ve sosyal faaliyetlerle değerlendirmeleri, etkileşim içerisinde olup sosyalleşmelerine katkı sağlayan Gençlik Kampları öğrencilerimiz için de büyük bir fırsat oldu. Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından daha önce Bayburt ve Trabzon illerine günübirlik geziler düzenlenmişti. Özellikle uluslararası öğrencilerimizin bu gezilerde güzel vakit geçirdiklerini ve kültürümüzü yakından tanıma imkânı sağladıklarını gördük. Gümüşhane Üniversitesi olarak çıtayı bir üst seviyeye çıkararak hem Türk hem de uluslararası öğrencilerimizi 4 günlük kamp etkinliğinde buluşturduk. Kamplarda gerçekleştirilen doğa, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerle beraber öğrencilerimiz takım olmayı ve kaynaşmayı öğrendiler. Farklı dilleri, kültürleri bir arada yaşayan öğrencilerimizin kaynaşmanın birer örneği oldular. Bu amaçla da gezilerin organizasyonunda emeği geçen Dr. Öğr. Üyesi Hayati Türe ile Öğr. Gör. Ahmet Sayın hocalarımızı ve Üniversitemiz idari personelimizi kutluyorum. Bizlere bu imkânı veren Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Rize Fındıklı Gençlik Kampı Müdürü Bülent Uzuner de teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.  

Bu haber 496 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.