ÜNİVERSİTEDEN » İlahiyat Fakültesinde Lisansüstü Öğrenci Paneli Gerçekleştirildi
24 Kasım 2022 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi çok amaçlı toplantı salonunda Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî Uygulama ve Araştırma Merkezi (AZGUVAM) tarafından düzenlenen 1. Lisansüstü Öğrenci Paneli gerçekleştirildi.

 

Haber: İkranur Apaydın, Arzu Ağın

 

Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Lisansüstü ve Doktora öğrencilerine yönelik Fahreddin Razi ve İmam-ı Gazzali başlıklı iki oturumlu panel gerçekleştirildi. Panelin açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli iki büyük düşüncenin tartışılacağına değindi. 

 

İnsanın Yaşadığı Çağa Göre Hareket Ediyor

 

Açılış konuşması yapan Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kuzudişli, “Bu çalışma tabi emek gerektiren bir çalışmadır. Öğrencilerimizi akademik yönden geliştirecek bu çalışmaya destek verenlere teşekkür ediyorum. Bugünkü panelde iki büyük zirvenin eserleri ve düşünceleri tartışılacaktır. Bu isimler kendisinden sonra gelen İslam âlimlerine büyük etki eden, klasik İslam düşüncesinin zirve isimleridir. Bu yüzden eğer biz klasik dönemdeki İslam’ı anlamak istiyorsak kaçınılmaz olarak bu zirve isimleri öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü bizim çalışma alanlarımız bunlardır. Zirve isimleri öğrenmeye ve onları anlamaya çalışırken iki şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlardan birincisi bu insanlar altıncı ve yedinci yüzyılda yaşamış insanlar. Arada 700-800 yıllık bir zaman var. Bu zaman diliminin farkında olmamız gerekiyor. Bir ismi anlamaya çalışırken yaşadığı yüzyıl ile birlikte anlamaya çalışmalıyız. Yani bu düşünceleri anlamaya çalışırken o zamanın şartları neydi, o coğrafyada bilgi hangi seviyedeydi. Bütün bunların hepsi bahsedilen düşünürlerin düşüncelerini anlamamızda etki ediyor” diyerek insanın yaşadığı çağa göre hareket ettiğini söyledi ve ikinci dikkat edilmesi gereken maddeyi dile getirdi, “İkincisi ise yine bu zirve isimleri anlamaya çalışırken onların amaçlarını ön planda tutmamız lazım. Yani ne anlatmak istiyorlar, ne vermek istiyorlar? Çünkü birçok düşünce karşıt harekete göre şekillenir. Eğer karşı tarafa onları doğrulayan bir hareket varsa, onların itirazına karşı bu bahsettiğimiz zirve isimlerin düşünceleri de ona göre şekilleniyor. Bu iki hususu göz ardı etmemek lazım. Bu amaçla panelin faydalı olmasını diliyor, panelin hazırlanmasında emeği geçenlere, katkıda bulunan katılımcılara ve moderatörlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Oturumlarda Birçok Sunum Yapıldı

 

Lisansüstü Öğrenci Panelinin ilk oturumu olan Fahreddin Razi, Prof. Dr. Selami Şimşek moderatörlüğünde başladı. Oturumda, Fahreddin Razi ve Meseller, Fahreddin Razi ve Tefsir İlmi ile Fahreddin Razi ve Tasavvuf konulu sunumlar gerçekleşti. İlk oturumun bitimi ile verilen aranın ardından ikinci oturum olan İmam-ı Gazzali oturumu başladı. İkinci oturum Doç. Dr. Fetullah Yılmaz moderatörlüğünde başladı. Oturumda, İmam-ı Gazzali ve Maslahat, İmam-ı Gazzali ve Felsefe ile İmam-ı Gazzali ve Hadis konulu sunumlar gerçekleştirildi.

 


Öğrencileri Akademik Hayatları Boyunca Desteklemek

 


Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Lisansüstü Öğrenci Panelinin son ermesiyle birlikte panelistlere Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhânevî Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Berat Sarıkaya tarafından katılım belgesi verildi. Oturumun ardından teşekkür konuşması yapan Sarıkaya, “Araştırma merkezimizin amaçlarından bir tanesi de İlahiyat Fakültesi öğrencilerini akademik hayatları boyunca desteklemek ve yapılacak konferans, panel ve akademik destek programlarıyla destek sağlamak, yanlarında olmak ve okulu bitirdiklerinde daha iyi bir şekilde hayata atılmalarını sağlamaktır. Araştırma merkezimiz vasıtasıyla panel, konferans, bilim atölyeleri ve akademik destek gibi programlar devam edecektir. Bu amaçla da Fahreddin Razi ve İmam-ı Gazzali başlıklı oturumlarda gerçekleştirdiğimiz panelimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.  

 

 Etkinliklerin Artarak Devam Etmesini Temenni Ediyorum

 

İlk defa gerçekleştirilen 1. Lisansüstü Öğrenci Paneli hakkında konuşma yapan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, başta Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi olmak üzere,  tarih boyunca ilahiyat sahasında eser vermiş âlimlerin eser ve görüşleri üzerine araştırmalar yapmaktır. Öğrencilere bu hususlarda destek vermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla da İlahiyat Fakültesi öğrencilerimizin de katkıda bulunduğu 1. Lisansüstü Öğrenci Paneli ile birlikte İslam dünyasının iki âlimi olan Fahreddin Razi ve İmam-ı Gazzali’yi çeşitli yönleriyle ele aldılar” diyerek Paneli gerçekleştirenlere teşekkür ederek konuşmasına devam etti, “Başta İlahiyat Fakültesi Dekanımıza Prof. Dr. Ali Kuzudişli ve Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Berat Sarıkaya olmak üzere sunumlarıyla etkinliğe katkıda bulunan panelistlerimizi ve moderatörlerimizi kutluyorum.  Bilimsel bilgiye katkı sağlayacağına inandığımız böylesi etkinliklerin artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi ve konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber 101 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.