YAŞAM » Bir ömre sığdırılan üç meslek
5 Temmuz 2022 Salı 

Karaer Mahallesi muhtarı Mehmet Kurtman, babasından devraldığı muhtarlığı ve mesleğini başarıyla devam ettiriyor.


Haber: Hatice İrem Kurt

 

Kurtman, 1971 Gümüşhane/Merkez Karaer mahallesinde doğdu. Lise Mezunu Kurtman, ailede dört kardeşinğu çocuktur. 1992'de askere gidip geldikten sonra 1994' de babasının rahatsızlığından dolayı ve mahalle büyüklerinin ısrarı üzerine baba mesleği olan hem muhtarlığı hem de ayakkabı tamirciliğini üstlendiğini 1995 yılında muhtar olduğunu dile getiriyor.

 

Aynı zamanda babasının ayakkabı tamirciliği işini de yaptığını söyleyen Kurtman, kendisinin de babası gibi hem muhtar hem de ayakkabı tamirciliği işini günümüze kadar yaptığını ifade ederek,"Babam merhum Ali Kurtman, Gümüşhane'nin 21. Valisi merhum Mustafa Karaerin soy isminden esinlenerek kurulan mahallenin 1964-1994 yılları arasında muhtarı oldu. 1964 yılında babamın muhtarlığı ve benim devamı olarak devam ettirmem sonucu 60 yıla yakın muhtarlığımızı tamamladık" şeklinde konuşuyor.

 

 

Gümüşhane Karaer Mahallesi Merhumlar Albümü nasıl oluştu?

 

Muhtarlığı babasından devraldıktan sonra 2007 yılına kadar mahalleyi fotoğraflı olarak dosyalama sistemi şeklinde kayıt altına alındığını anlatan Kurtman, 2007 yılında kayıtların artık Nüfus Müdürlüğüne geçmesi sonucu fotoğrafları imha etmediklerini ve yıllar geçtikçe birikim haline gelerek İsmail Hayal adındaki kişi ile beraber tasarlayarak albüm haline getirdiklerini ifade etti.

 

Muhtar, bavul tamirciliğini nasıl öğrendiğini anlattı

 

Bavul tamirciliği işine 1999 yılında gözlerinde oluşan rahatsızlığı tedavi ettirmek için gittiği İstanbul’da kalmaya başladığında her kan tahlili vermeye gittiğinde yol üzerinde yaşlı bir ustanın dikkatini çekmesiyle başladığını söyleyen Kurtman, "Vehbi adındaki yaşlı usta ile tanıştıktan sonra ne yaptığını sorduğumda bavul-çanta tamiratı ile meşgul olduğunu söyledi. Daha sonra tedavim bittikten sonra ilimize döndüğümde, Gümüşhane’de hiç yapılmayan bir iş olduğunu fark ettim ve bu işi nasıl yaparım derken Vehbi ustada gördüğüm gözlemlediğim kadarıyla yapmaya başladım. Fakat ilk başladığımda bütün bavulların yedek parçalarının aynı olduğunu zannediyordum. Tamiratı yaparak ve yedek parça ihtiyacı duyunca Vehbi ustadan temin edebileceğim yedek parçalar için dükkan numaraları alarak bana kefil olması üzerine 12 yıldır bu mesleği de yapmaktayım. Müşterilerimin çoğu öğrencilerimizdir." açıklamasını yapıyor. 

Bu haber 170 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.