YAŞAM » Görünen dağların görünmeyen kahramanları
5 Temmuz 2022 Salı 

Gümüşhane kent merkezinde bir süredir çalışmaları devam eden Kent Evlerinin yapımında çalışan ekskavatör şoförlerinin zor şartlara rağmen dur durak bilmeden çalıştıkları gözden kaçmıyor.


Haber: Onur Can Özcan

 

Toplamda yedi yüz dairenin yapılacağı sitenin yapımında işin en zor kısmını tamamladıklarını söyleyen şantiye şefi Ömer Kara, bu zamana kadar yapılan işin en zor kısmını ekskavatör şoförlerinin hallettiğini aktardı. Kara, önceden dağ olan şimdi ise kısım kısım düzlüklere kavuşturdukları bölgede, operatörlerin gece gündüz demeden büyük çaba harcadıklarını ve bu fedakârlıklarından dolayı onlara minnet duyduklarını ifade etti.

 

"Gecemiz gündüzümüz yok"

 

Öte yandan 51 yaşında olan ve 22-23 senedir operatörlük yapan ekskavatör şoförü Özdemir Gündüz: “Gecemiz gündüzümüz yok ama işimizi severek yapıyoruz.”Dedi. Evli ve üç çocuk babası Gündüz:“Küçükken bizim okuma fırsatımız olmadı. Sizin gibi okuma fırsatımız olduysa bile okumak için imkânımız olmadı. O zaman okumuyorsan bir iş güç sahibi olman gerekiyordu.Orada burada çalışa çalışa emek vere vere bir zaman sonra genç yaşında pişiyor insan. Ben de o zamanlar serbest piyasada operatörlüğü sevmiştim. İlk zamanlar ne kadar çok istesem de elimden tutan olmadı, bende hırs ettim. Elime fırsat geçtikçe şantiyelerde şeflerin gözetiminde makinaları kullandım. Paramı da kazandıktan sonra belgemi ve iznimi alarak bu mesleğe başladım. Sonra zamanla kendimi geliştirdim. Türkiye’de çok farklı şehirlerde çalıştım. Gittiğim şehrin konumuna göre elimizden geleni sonuna kadar yaptık. Şimdi ise Gümüşhane’deyim. Doğduğun yer değil doyduğun yer memleketindir. Şu an benim memleketim Gümüşhane. Bir sonra ki memleketim neresi olur bilmiyorum, ekmeğimizin peşindeyiz” dedi.

 

"Daha da güzelleştireceğiz"

 

Sözlerine inşaat sahasından devam eden Gündüz: “Daha önce çalıştığım yerler bu kadar dağlık değildi. Genel olarak benzer işleri yapsak da Gümüşhane coğrafi olarak dağlık olduğu için kırım süreci biraz daha uzadı. Ama biz zamanla bunu da aşacağız kırım süreci halen devam ediyor. Bu kırımı tamamen bitirdiğimizdeGümüşhane’yi hem konum olarak hem de oturum alanı olarak daha da güzelleştireceğiz inşallah. Daha da ilgi çekici olacağına inanıyoruz.” dedi.

 

"Sona yaklaşıyoruz"

 

Şantiyede artık kırım işleminde sona yaklaşıldığını ifade eden şef Kara: “Bu zamana kadar kademe kademe kırım yaptık. Biz başlamadan önce kocaman bir dağ idi. Şimdi ise binamızın hem örnek kısmını bitirmiş ve kabasını dikmiş olduk hem de kırım işleminin çoğunu tamamladık sayılır. Bu işe başlarken nelerden fedakârlık edip nasıl büyük bir heyecanla başladıysak ilk günkü gibi bütün bir ekip olarak aynı heyecanla devam ediyoruz. Bu proje bitince Gümüşhane’ye ayrıcalık katacağına inanıyoruz. İnşallah sonuna kadar kazasız belasız bitirip teslim etmek nasip olur.” ifadelerini kullandı.

 

 

 


Bu haber 157 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.