YAŞAM » Uçak mühendisliğini bıraktı, köyüne dönerek hayvancılığa başladı
5 Temmuz 2022 Salı 

Gümüşhane’de, uçak mühendisi iken mesleğini bırakarak Ukrayna’dan köyüne dönen ve çiftçiliğe başlayan Adil Eren Bektaş, köyünde kurduğu çiftlikte Ukraynalı eşiyle birlikte hayvancılık yapıyor.


Haber: Emircan Başmıhçılar

 

Gümüşhaneli Adil Eren Bektaş, Ukrayna’daki National Aviation üniversitesinde uçak mühendisliği bölümünü bitirdi. Daha sonra Ukraynalı eşi Olga Kharchenko ile Türkiye’ye kesin dönüş kararı veren Bektaş, hayvancılık yapmaya karar verdi. YouTube üzerinden öğrendiği hayvancılık tekniklerini Gümüşhane’de kendi köyünde açtığı çiftlikte uygulamaya başlayan Bektaş, işleri büyüterek bir de kendisine ait şarküteri açtı. Çiftlikte bütün işlerini ilk etapta Ukraynalı eşi ve kendisi yürüten Bektaş burada ürettiği günlük taze süt ve süt ürünlerini çiftliğine ait isimle açtığı internet sitesiyle Türkiye’nin dört bir yanına satıyor. Rusça, İngilizce ve Ukraynaca bilen Bektaş, Ukraynalı eşinin Türkiye’de yaşamayı çok sevdiğini ve hayvancılığı çocuklarına da öğrettiğini ifade etti.

 

3 dil biliyor hayvanlarla uğraşıyor

 

Bektaş, Ukrayna’ya 2009 yılında gittiğini belirterek, “Denissa şehrinde 1 yıl yabancı dil eğitimi aldım. Daha sonra Kiev’e döndüm, 5 yıl uçak mühendisliği eğitiminin ardından 1,5 yıl da yüksek lisans yaptım. Okulun bitmesinin ardından 2017 yılında Türkiye dönerek, hayvancılık yapmaya başladım. Simental cinsi süt inekçiliği çiftliği kurup süt üretmeye başladım. Günlük taze süt üretip satışını gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında kaliteli buzağı üretimi de yapıyoruz. Ürettiğimiz tereyağı ve peynir gibi ürünleri kendi şarküterimizde pazarlıyoruz.  Türkiye’nin her yerine kargo gönderiyoruz. Yoğun talep var. İnsanlar organik ürünlerimizi tercih ediyorlar. Bu da bizi çok memnun ediyor.” dedi.

 

 

Ukraynalı eşini de hayallerine ortak etti

 

Eşi Olga Kharchenko ile Ukrayna’da tanıştığını anlatan Bektaş, “ Ukrayna’da eşimle ofisimde tanıştık ve evlendik. Daha sonra radikal bir karar alarak Türkiye’ye döndük. Eşim Ukraynalı olduğu için Gümüşhane’ye alışabilmesi çok zor oldu. Tamamen farklı hayata geldi. Oradaki yaşamımızla, buradaki yaşamımız arasında dağlar kadar fark var. İlk yılımızda eşimle beraber ahırın içerisinde işleri hep kendimiz yaptık, şimdi ise işçilerimiz var. Benim idolüm Hamdi Ulukaya. Amerika’da Chobani firmasını kuruyor. Orada yoğurt üretiyor. Bugün Apple, Facebook, Google gibi Amerika’daki en büyük iş adamlarının arasında geliyor.  En büyük 10 iş adamından biri. Onun hayat hikayesi çok hoşuma gitti. Bizde devletimize katkımız olsun diye hayvancılığı seçtik. Bu benim hayalimdi, bunu gerçekleştirdim. Sütü tertemiz bir şekilde sunduğumuz zaman insanlar memnun oluyor. Onların mutluluğu  bize yetiyor. Çocuklarımıza da hayvan sevgisini aşıladık. İnşallah gelecekte onlar da birer çiftçi olarak ülkemizin ekonomisine katkı sağlar.” ifadelerini kullandı.


Bu haber 274 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.