ÜNİVERSİTEDEN » Zamlanan dolmuş ücretleri öğrencilerin çilesi oldu
29 Haziran 2022 Çarşamba 

Gümüşhane Üniversitesinde şehir içinde artan otobüs ücretleri öğrencileri her geçen gün zor duruma düşürmeye devam ediyor.

 

Haber: Ömer Yiğittekin

 

Son zamanlarda mazot ve benzine gelen zamlardan sonra şehir içi otobüs fiyatları da zamlandı. Bu durumdan en çok etkilenen kesim olan öğrenciler, en çok da yol masrafından yakınıyor. Ancak son zamanlarda ise öğrencilerin çoğunluğu üniversite ulaşımını otostopla sağlamaya başladı. Bu durum son zamanlarda özellikle erkek öğrenciler tarafından uygulanmaya başlandı. Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerinden Furkan Çiftsüren “Bir yıldır Gümüşhane Üniversitesinde okuyorum. Birinci yılım burada ancak bir yıl içinde yaşadığım zorlukları daha önce hiçbir yerde yaşamadım.” Dedi.

 

Çiftsüren, “Zamlar bizim geçinmemizi oldukça zorlaştırdı. Özellikle de yurttan okula okuldan yurda gelirken günlük en az 20 TL harcamalarımız olurdu. Artık durum ailemize de yansıyınca kendimize böyle pozitif bir çözüm yolu bulduk” dedi.

 

“Artık bizler için bir alışkanlık haline geldi”

 

Çiftsüren “Aylardır denediğimiz bu yol sayesinde harçlık konusunda da oldukça kazanç sağladık. Biraz daha alışınca bunun hobi haline geldiğini fark ettik. Bu durum biz otostopçularda bir süre sonra alışkanlık haline geldi. Şehirden şehre yolculukta bile bu yöntemi kullanmaya başladık. Oldukça az maliyetle farklı şehirleri görme ve gezme fırsatı bulduk.” ifadelerini kullandı.

 

“Zor yönleri kadar güzel yönlerini de sizlere farklı insanlar katıyor “

 

Otostopun zor yönleri kadar güzel yönlerinin de olduğunu söyleyen Çiftsüren, “Daha çok insanla tanışıp, farklı farklı kişilikler tanıma fırsatı bulmakla beraber Karadeniz bölgesinin de yer aldığı Gümüşhane’nin kültürünü onların dilinden öğrenme fırsatı buluyoruz. Yaşlısından gencine, öğrencinin halinden anlıyor bizlere kapılarını açıyorlar. Sağ olsunlar biz öğrencileri yarı yolda bırakmıyorlar.”  diyerek sözlerine son verdi.

Bu haber 294 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.