ÜNİVERSİTEDEN » Beyin Kanaması Geçirdi, Başarıdan Kopmadı
27 Haziran 2022 Pazartesi 

 Atletizm sporuyla 12 yaşında tanışan Barış Çeçen, başarı üstüne başarı elde ederken talihsiz bir kaza ile sarsılır. Müsabaka sonrası mülakata gideceği gün traktörden kopan bir parçanın kendine çarpması sonucu beyin kanaması geçirir. Okulundan ve gönülden bağlı kaldığı sporundan uzak kalsa da pes etmeden çalışır. Kaza sonrası elde ettiği başarılara yenisini ekleyen ve yaklaşık kırk beş madalya sahibi olan genç sporcu, “Hayatımda öğrendiğim en büyük tecrübem, yaptığım spor sayesinde asla pes etmemek oldu” diyor.

 

Haber: Ramazan Saraç

 

Erzincan’ın İliç İlçesinde 2001 yılında dünyaya gelen Barış Çeçen 12 yaşında atletizm sporuna başlar. Müsabakaya çıkmadan önce talihsiz bir kaza geçirir ve büyük sorunlar yaşar. Her şeye rağmen spordan vazgeçmez ve pes etmeden hayallerinin peşinden koşar. Çeçen, genç yaşında pek çok zorluğa göğüs gerer. Atletizmi neden seçtiğine değinen Çeçen; “Neden koşu branşı seçtim? Çünkü okuduğum okulda Beden Eğitimi Öğretmeni olan Berkan Büyükşahin hocamız okulumuzda sportif faaliyetleri yapıyordu. Atletizm, masa tenisi gibi birçok sportif faaliyet vardı. Benim ilgimi atletizm çekti. Okulumuzda yapılan mülakata katıldım ve birinci oldum. Bu nedenle de atletizm sporu yapmaya başladım” diyerek başlıyor spor hayatını anlatmaya.

 

Yaklaşık kırk beş madalyası bulunuyor

Başarı dolu spor hayatında kazandığı ödüllerden bahseden Çeçen “Kazandığım madalyaların net olarak sayısını açıkçası bilemiyorum. 7. sınıfta katıldığım müsabakalardan kazandığım madalyaların hepsini okuluma verdim. Ortalama on beş ödülüm vardı. 8. sınıftan lise sona kadar kazandığım madalyalarını sayısı ise otuz üzeridir. Madalyalarımın içinde Birincilik ödüllerim de oldukça fazla” diyor. Hayatında edindiği en büyük tecrübelerden bahseden Çeçen; “Hayatımda öğrendiğim en büyük tecrübem yaptığım sporun sayesinde asla pes etmemek oldu. Bir sorun veya bir durum karşısında hemen pes etmek yerine hemen bir çözüm arayışında olmak hayatımdaki en büyük başarıdır. Bu durumda tecrübeme örnek olabilir” ifadelerini kullanıyor.

 

Talihsiz kazada beyin kanaması geçirir

Geçirdiği kazayı anlatan Barış Çeçen, “Kazanın sabahında yapılan müsabakada Birinci oldum. Ertesi gün de Ankara’da yapılacak olan mülakata katılacaktım. İlk müsabakada Birinci olduğum için o gece hem adrenalinliydim hem de sevinçli. İki farklı duyguyu aynı anda yaşıyordum” diyor ve sözlerini şu şekilde devam ettiriyor: “Babam bir şirkette traktörümüzle çalışıyor, tankerlere su taşıyordu. Yani kaza yaptığım gecenin sabahında babamın çalıştığı şirkete su götürmesi gerekliydi ‘Ben geceden götüreyim, sabah da beni trene bırakır. Ben Ankara’ya müsabakama giderim’ diye düşündüm. ‘Babam da evde kalır, yorulmaz’ diye düşünüp geceden kardeşimle beraber su tankerini şirkete götürmek için yola çıktık. Yolda bir anda traktörden bir parça kopmasıyla birlikte yere düştüm. Beyin kanaması geçirmişim. Problem bununla da kalmadı. Sağ dizimde küçük de olsa bir çatlak vardı. Yaklaşık iki ay kadar okulumdan ve sporumdan uzak kaldım.”

 

“Hedefler sizi canlı tutar”

 Kaza sonrası kendisini zorlayarak çalışmalarına devam eden Çeçen, “Kaza sonrasında beni en çok zorlayan şey sağ bacağımdaki çatlak oldu. Bana ‘Fazla antrenman yapmamalısın’ diyorlardı ve ben de fazla antrenman yapamıyordum. Şu vardı ki bacağımın çatlak olmasına rağmen ben yine de pes etmedim ve bacağımın iyileşmesini bekledim. İyileşir iyileşmez antrenmanlarımı tekrar yapmaya başladım ve müsabakalara katıldım. Emeğim sonucunda tekrar Birinci oldum” açıklamalarında bulunuyor. Barış Çeçen, geçirdiği kaza sonrası aksilikler yaşasa da yine de yaptığı spordan vazgeçmez. Hayallerinin peşinden gider. Çeçen; “Kazadan sonra sporuma devam ettim. Herkese göre küçük ama benim için büyük bir hayalim vardı. Bu hayalimi gerçekleştirmek için sporuma devam ettim ve tabiri caizse atletizmi bir çözüm bildim. Hep en iyisini yapmalıydım. Benim hedefim beni canlı kıldı ve ben başardım. Hedefler sizi canlı tutar ve harekete geçirir. Siz bu hedefe ulaştığınızda mutlu olduysanız ve çevreniz bu mutluluğu ile sizi geri besleyecekse durmaya gerek yok” diyerek hayat buluşunu anlatıyor.

Bu haber 260 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.