ÜNİVERSİTEDEN » Prof. Dr. Deniz Aynur Güler GÜ Öğrencileriyle Bir Araya Geldi
13 Ocak 2022 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Kariyer Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik kapsamında Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Aynur Güler'in katılımıyla "Popüler Kültür ve İletişim" konulu çevrim içi söyleşi gerçekleştirildi.

 

Haber: Ramazan Saraç,Sedanur Dicle, Eda Yaprak Koç

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz'ın moderatörlüğünde 5 Ocak Çarşamba günü saat 14.00'te etkinlik gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen çevrim içi etkinlikte Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Aynur Güler Gümüşhane Üniversitesi (GÜ) öğrencileri ile bir araya geldi. Güler etkinlikte popüler kültür nedir, popülaritelerden, beğenmelerden bahsederek biz iletişimcilerin bunun ne kadarını kullanmalıyız, neye dikkat etmemiz gerekiyor, nasıl incelemeliyiz gibi konulara değindi.

 

“Popüler Kültürü Anlayabilmemiz İçin Tarihte Geriye Gitmemiz Gerekiyor”

 

 Popüler kültür ve iletişimin çeşitli disiplinlerle bağlantılı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Deniz Aynur Güler konu hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Günümüzde popüler kültürü anlayabilmemiz için daha gerilere gitmemiz gerektiğini belirten Güler, “Tarihsel bir süreçte şunu söylemek istiyorum. 1950'lerde Türkiye 27 yıllık tek iktidar dönemini bitirdi bunun etkisi var. O dönemde 'de popüler kültürler vardı ama teknolojinin bu kadar ileri seviyede olmamasından dolayı günün koşullarına göre bir popüler kültür vardı. 1960'ların yaşam biçiminde etki eden ideolojik bir tarihsel süreç vardı. Orada da popülerlik söz konusuydu ama bunları söylerken tabi ki hangi kültür neye hizmet ediyor, bunların tarihsel bir süreç içerisinde değerlendirilmesi gerekiyor. 1970'leri incelerken 1960'lar devreye giriyor böylece süreç günümüze kadar geliyor. Günümüze kadar gelen süreçte politika, ideoloji, toplumsal olgular birbirini etkiliyor ve sözünü ettiğim bu özellikler günümüze gelene kadar da değişime uğruyor. Çünkü insanlar evrensel bir süreç içerisinde diğer kültürlerden etkilenebilir.” dedi.

 

“Sosyal Medya Popüler Kültürü Olumlu Etkiledi”

 

 Güler konuşmasında sosyal medya kullanımının son zamanlarda daha çok artmasının popüler kültürü olumlu etkilediğini ve daha hızlı yayılmasına ön ayak olduğunu aktardı. Popüler kültürün zaten var olduğunu ifade eden Güler, “İletişim teknolojisinde ki artma sayesinde popüler kültür vardı. 19. Yüzyılda da popüler kültür vardı ama bu kadar yaygın değildi. Şimdi 19. yüzyılla bakıldığı zaman burjuvaların kullandığı, halkın ulaşamadığı bir unsur var. Onlar bazı sanat etkinliklerini ve iletişim teknolojilerini para vererek, ağır bedeller ödeyerek elde ettikleri için halkın bunlara ulaşması çok zordu. Fakat 20. Yüzyıl ve 21. yüzyıla bakıldığı zaman sosyal medyanın yaygınlaşması ile popüler kültürün daha çabuk ve daha hızlı yayılmasına ön ayak oldu.” dedi.

 

“Dünya büyük bir köy haline geldi.”

 

Marshall McLuhan’ın küresel köy (globalköy) kavramı hakkında düşüncelerini dile getiren Güler “Dünya büyük bir köy haline geldi. Toplumları her zaman iletişimin içeriğinden çok, iletişim araçlarının doğasının şekillendireceğini, bu konuda ortak veya farklı fikirlere sahip olması küresel köy kavramını ortaya çıkarmıştır” dedi.

 

Katılımcıların popüler kültür ve iletişim ile ilgili sorularına cevap veren Güler, Gümüşhane üniversitesine ve Kariyer Merkezine teşekkürlerini sunarak etkinliği sonlandırdı.

 

Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Deniz Aynur Güler’in çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanan çok sayıda makale ve çevirileri bulunuyor.Çağ Üniversitesi’ndeYaratıcılık ve Problem Çözme, Kültürlerarası İletişim, Medya Okuryazarlığı, İletişim Psikolojisi, Mitoloji ve Edebiyat, Kişilerarası iletişim derslerini veriyor.Yerel bir gazetede Çocuk ve İletişim konusunda köşe yazarlığı yapıyor.

Bu haber 27 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.