SPOR » Gümüşhane'nin sporcu fabrikası
29 Haziran 2020 Pazartesi 

Beden eğitimi öğretmeni olan iki kardeş, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde 2006 yılında sayısız başarılara imza atan bir spor kulübü kurar. Torul Lisesi adı altında kurulan Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübü, Gümüşhane gençlerinin spor ile ilgili hayallerine giden yolda ışık olur. On üç yıl önce kurulan spor kulübü faaliyet göstermeye başladığı günden bu yana çok büyük başarılara imza atmaya ve voleybol alanında adından söz ettirmeye devam eder.

 

HABER: BATUHAN ATALAR

 

Beden eğitimi öğretmeni iki kardeş tarafından kurulan Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübü kurulduğu günden beri sayısız başarılara imza atar. Kulübün kurucularından olan Ümit Terzi, “2006 senesinde Torul Lisesi adı altında kurduğumuz bu kulüp on üç yıl içerisinde çok büyük başarılara imza attı. Kulübün antrenörlüğünü ve menajerliğini yaptım. Kulübümüz altı yıl Efeler liginde mücadele etti ve yaklaşık iki yıldır da birinci ligde mücadele ediyor” diyerek şu şekilde devam ediyor, “Kulübümüz hiçbir zaman alt liglerde iki yıl üst üste mücadele etmedi. Üçüncü ligde bir sene oynayıp hemen ikinci lige ve oradan da birinci lig ve süper lige çıkma başarısını gösterdik”

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün sadece lig başarılarından ziyade sporcu anlamındaki başarısına da dikkat çeken Terzi, “2006 yılından beri 198 sporcu ve beden eğitimi öğretmeni ile beraber 22 tane profesyonel voleybolcu yetiştirdik. 13 yılda bu sayılar belki size az gözükebilir. Fakat ilçemizin nüfusunun az olması işlerimizi biraz zorlaştırdı. Bunun için de Şiran Genç Sporu pilot takım olarak kullandık. İlimizde yirmi altı tane beden eğitimi öğretmeni bu kulüp ile spora başlamış ve aynı zamanda kulübün yardımcı antrenörlüğünü yapan dört hocam da geçmiş dönemlerde bu kulüpte oynamış isimler bu da bize büyük mutluluk veriyor”

 

 “Sporcu fabrikasına dönüştük”

 

Cümlelerine kulübün bu başarılarının yanında gözükmeyen sıkıntıları ve alt yapı çalışmalarıyla devam eden Terzi, “Bu kısa sürede yakalamış olduğumuz başarı bize bazı noktalarda sıkıntılar yaşattı. Özellikle alt yapı çalışmalarımızda yaşadık bu sorunları ama biz elimizden gelenin her zaman en iyisini yapmak için uğraştık. Uzun süre efeler liginde oynayınca bu ligde kalıcı olduk. Durum böyle olunca Türkiye’nin farklı bölgelerinden tarattığımız gençleri burada kamplara aldık. İlimiz ve ilçemiz küçük ve voleybol anlamında fiziksel özelliklere sahip gençleri bulmak çok zor” diyor.

 

Kulübün maddi anlamda çektiği sıkıntılara değinen Terzi, “Özellikle son dört beş yıldır kulübümüzün Kulüp Başkanı Özden Bostan’ın sayesinde yürütmeye çalışıyoruz. İlk altı yılda iddia geliri yoktu. Sponsorluk gelirleri yok denecek kadar azdı ve kulübümüzün yöneticileri de maddi anlamda rahat olmayan insanlardı. Buna rağmen biz buraya Brezilya ve Ukrayna vatandaşı olan sporcular getirdik ve bunlardan da gelir elde etmeyi sağladık" açıklamasını yapıyor.

 

“Kulüp ile beraber insanlar şehrimizi tanıdılar”

 

Kulübün sadece sportif anlamdaki başarısına değil, bir marka şehir olma başarısına dikkat çeken Terzi, “İnsanlar bırakın Torul’u, Gümüşhane’yi Trabzon’un bir ilçesi olarak biliyorlardı ama biz göstermiş olduğumuz bu başarı ile şehrimizi tüm Türkiye’ye medya aracılığı ile çok iyi tanıttık. Medyada spor anlamında önemli kanallarla çalışma, onlarla sohbet imkânı yakalama fırsatı bulduk” ifadelerini kullanıyor.

 

Tüm bu zorluklara rağmen taraftarlarının her zaman yanında olduklarını dile getiren Terzi, “Bizden ziyade taraftarlarımız oyuncularımızı motive etti. Türkiye’de voleybol anlamında gittiği her yerde takımına sahip çıkan bir taraftar grubuna sahibiz. Bu motive bizim başarımızın kaynağı oldu diyebilirim”

 

Yenilgisi olmayan takımları yenerler

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün ilk başkanı olan Evren Özdemir kulüp hakkında şunları söylüyor, “Kulübümüz bildiğiniz üzere Torul Lisesi adı altında kuruldu. Ben 2007 senesinde arkadaşlarımın da isteği üzerine kulübün başkanı oldum. O yıl bölgesel ligde birinci olduk. Daha sonra üçüncü lig için eleme maçları oldu ve o maçları da kazanarak üçüncü lige yükseldik. Tabii bunun bir katılım bedeli oldu ve bunun için de kulübümüzün hiç parası yoktu. Bu katılımı sağlamak için Mahmut Terzi arkadaşımız bir banka aracılığı ile 2 buçuk milyon Türk Lirası kredi çekerek üçüncü lige katılım hakkı kazandık"

 

Kulübün birinci ligdeki başarılarını anlatan Özdemir, “O zamanlar bütçemiz olmadığı için çok cüzi miktarlarla takımımızı kurduk ve yenilgisi olmayan takımları yenmek gibi bir özelliğimiz oldu. Fakat takımımız hiçbir alt ligde üst üste mücadele etmedi. Birinci ligden sonra hemen Efeler Ligine çıktığımız için bu durum bizi zorladı. Efeler Ligine çıktığımız zaman ilk senemiz gibi destek alamadık. Bildiğiniz gibi bu liglerde oynamak çok masraflı ve ligde de kalmak istiyorsanız ligin orta kalitesi olan takımlardan daha iyi bir takım kurmak zorundasınız. 2012 yılında yaşadığım sağlık nedenleri ile görevimi bırakmak zorunda kaldım. Benden sonra takımımız bir yıl yine Efeler Liginde oynadı ama ondan sonra maddi yetersizlikten dolayı bir alt lige düştü ve şu anda orada mücadelesini gerçekleştiriyor. Baktığımız zaman bu kulüp ile beraber birçok şeyi değiştirdik. Artık tüm okullarda voleybol takımları var. Çocuklarımız mahalle aralarında direklere ipler çekip voleybol oynuyorlar. Bu bizim bir şeyler başardığımızı gösteriyor” diyerek sözlerine son veriyor.

 

“İdealist öğretmeniniz varsa bu durumların pek bir önemi kalmıyor”

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünde forma giymiş ve şu anda hayatına Beden Eğitimi Öğretmeni olarak devam eden Ünal Ünlü ise kulüp hakkında şu sözleri söylüyor, “Torul’da bulunmanın faydalarından istifade etmiş bulunmaktayım. Beden eğitimi öğretmeni olan Ümit Terzi ve Mahmut Terzi kardeşler bir hayal kurdular ve daha sonrasında bu hayalin yansımasını yaşayıp beden eğitimi öğretmeni olmuş 198 kişiden birisiyim. Ümit hocamızın bana ve Torul’daki gençlere en büyük katkısı bu oldu. En içten duyguları karakter özellikleri ile birleştirip hayal etmek. İçinde yaşadığımız çevre, coğrafya bildiğiniz üzere pek elverişli değil ama idealist öğretmeniniz varsa bu durumların pek bir önemi kalmıyor. Spor başlığı altında neye ihtiyacınız varsa Ümit Terzi bu ihtiyacı karşılar”

 

“İnanınca hiçbir şey size engel değildir”

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübü hakkında sözlerine devam eden Ünlü, "İçten inandıktan sonra ve karakterinizle bir şeyler yapmak istiyorsanız iki dağın arasında da olsanız hiçbir şey size engel değildir. Hal böyle olunca sizin hayallerinizde şikâyetçi olmak, yakınmak ve imkânların kısıtlı olması sorun olmuyor. Gümüşhane Torul Gençlik Spor Kulübü bu başarıları hep inanarak ve hayal ederek elde etti” diyor ve ekliyor, “Bizim içinde bulunduğumuz dönemde başarılar hep en samimi ve içten duygularla elde edildi. Bu duyguların yoğun yaşandığı ve unutamadığım maçlardan biri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız maçlardı. Onları hem kendi evimizde hem deplasmanda mağlup etmeyi başardık” Gümüşhane Torul Gençlik Spor Kulübünün eski oyuncusu olan Ünlü, “Bugün bu başarıları elde edebildiysek zamanında bize yakılan mumu gördüğümüz içindir. Benim de hedefim hocalarım gibi öğrencilerime mum olabilmek, onların yolunu aydınlatabilmek” diyor.

 

Sayılar il ve ilçe için çok önemli

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünde yetişen ve şu anda hayatına diğer 198 arkadaşı gibi beden eğitimi öğretmeni olarak devam eden Serdar Taşkın ise “Lise üçüncü sınıfta okurken beden eğitimi öğretmeni olmayı hedeflemiştim. Bu süreç içerisinde okul derslerime çalışıp aynı zamanda Ümit hocam ile beraber okula hazırlanıyordum. Kulübün antrenmanına katılma fırsatı yakaladım. Oradaki profesyonel sporcular ile beraber antrenman fırsatı elde ettim. Ümit Terzi hocam Gümüşhane ve Torul’da sporcu yetiştiren bir insan. Benim gibi birçok beden eğitimi öğretmeni arkadaşımız var. Bu kulüp ile beraber profesyonel voleybolcu olmuş 22 arkadaşlarımız var. Bu sayılar ne kadar az görülse de bu il ve ilçe için çok büyük bir sayı” diyerek elde edilen başarıya dikkat çekiyor.

 

“Bu kulüp bulunamayacak bir nimet”

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün bugüne kadar yetiştirdiği sporcular hakkında konuşan Taşkın, “Ümit hocam bu kulüp ile beraber beden eğitimi ve spor yüksekokulu bölümüne sene de on beş, yirmi sporcu hazırladı. Takım ile beraber antrenman yaptırma fırsatı sundu. Kendisi çok emek verdi ve sürekli sporcu yetiştirdi. Bu şehirde beden eğitimi öğretmenliği yapan her iki kişiden biri bu sayede sporcu veya meslek sahibi oldu. Bu kulüp bu şehirde birçok şeyi değiştirdi bir spor kültürü oluşturdu. Şu an takımda oynayan Torullu arkadaşlarımız bulunmakta. Bu da bunun büyük bir kanıtıdır. Bu kulüp eğer bugün bir şeyleri başarmış ise büyük bir fedakârlık sonucunda başarmıştır ve başarmaya da devam edecektir”

 

Kulübün içinde olmak gurur veriyor

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün Torullu oyuncusu Metehan Bostanoğlu, “Spor hayatım arkadaşlarım ile beraber gittiğim antrenmanlar sayesinde başladı. 2010'dan beri bu kulübün içerisindeyim. Ümit hocam ile beraber gerçekleştirilen bu başarının bir parçası olmak beni çok mutlu ediyor. 2000 doğumlu olmama rağmen bu kulüpte bir şeyler başaran, bir yerlere erken yaşta gelmiş birisiyim. Büyüklerimiz hep bize bu kulübün bu şehirde değiştirdiklerini anlattı. Bu şehirden yetişmiş sporcuları, eğitimcileri böyle bir yapının içerisinde olmak bana gurur veriyor” Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübü başlangıcından günümüze kadar pek çok sporcunun hayatını değiştirir.

 

 

Bu haber 609 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.