TÜRKİYE » Türkiye’nin en genç kadın muhtarı; "Baba ben muhtar oldum"
29 Haziran 2020 Pazartesi 

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yaşayan Şilan Aslan tüm olumsuz tepkileri yıkar. Rakiplerini geride bırakarak Türkiye’nin en genç kadın muhtarı olur. Genç Muhtar bununla da sınırlı kalmaz ve arkadaşından ödünç aldığı makineyle fotoğraflar çeker. Çektiği bu fotoğraflardan biri ile fotoğraf yarışmasına katılır ve birinci olur. Üniversite sınavına hazırlanan Aslan, güçlü bir kadının neler yapabileceğini gösteriyor ve hikayesiyle herkese örnek oluyor.

 

HABER: GİZEM TEMİR

 

Tunceli'nin Ovacık ilçesi Buzlutepe Köyü’nün Muhtarı olan Şilan Aslan, 23 yaşında Türkiye’nin ‘En Genç Kadın Muhtarı’ olur. Aslan, köylülerin kendilerini bir kadının yönetmesini istememelerine rağmen psikolojik baskıya boyun eğmez ve hayallerinden vazgeçmez. Bu yıl üniversite sınavına da giren Aslan, “Köyde kitap okuduğumda, ‘boşuna okuma, köyde ne olacaksın’ dediler. Pes etmedim, muhtar oldum” diyor. 4 kardeş olduklarını dile getiren Aslan, muhtar adayıyken babasının hapiste olduğunu, ailesiyle birlikte zorlu bir süreç yaşadıklarını belirtiyor ve ekliyor, "Muhtar olmak istememin başlıca sebebi, kardeşlerimi en iyi şekilde okutmak" Muhtar olmasının yanı sıra sanata da ilgisi olan Aslan'a, Ovacık’ta girdiği fotoğraf yarışmasında, makinesinin olmaması fotoğraf çekmesine engel olmaz. Arkadaşından ödünç alarak çektiği fotoğraflarla yarışmaya katılır ve birinci seçilir.  

 

“Şehirde büyüseydim güçlü olamazdım”

 

Birinci sınıftan beri yatılı okulda ve zorlu şartlarda okuduğunu ifade eden Aslan, emeğinin heba olmasını istemediğini belirterek, “Erken yaşta hayata atıldım. Yurtlarda büyüdüm. Dezavantajım, o yaşlarda anne ve babaya muhtaç olup, tek başına büyümeye çalışmaktı. Avantajım ise şehirdeki yaşıtlarımla kıyasladığımda psikolojik açıdan daha güçlü olmam. İyi ki bu doğayı soludum, bu coğrafyada doğdum. İnsan doğanın farkına vardıkça kendisini de fark ediyor. Şehirde büyüseydim bu kadar güçlü bir Şilan olamazdım. Şimdi üniversite sınavını kazanıp ‘Çocuk gelişimi’ bölümünü okumak istiyorum” 

 

“Çadırda kalıyoruz; ev istiyorum”

 

Buzlutepe Köyü’ne ev yapılamadığını belirten genç Muhtar “Köyde çadırlarda kalıyoruz. Yol olmadığı için çimento, tuğla vb. gibi malzemeler getirilemiyor. Biz de çadırda kalarak yaşamımızı sürdürüyoruz” diyerek şöyle devam ediyor: “Aylardır gerekli yerlere giderek yol yapılması için müracaatta bulunuyorum. Önceliğim tabii ki yol; onun yanında seracılığı köyümüze getirmek istiyorum”

 

Hayvansal ürünleri organik pazarda satarak kadınlar için iş olanaklarını artırmak gibi bir planı da olan Aslan, “Hayvan derisinden yapılan ‘çökelek’ dediğimiz peynirler var. Burada oldukça yaygın yapılıyor ve yeniyor. Mesela çökeleği satmakla başlayabiliriz. Antalya’dan toprak analizi için bir grup gelecek. Hangi meyvelerin yetiştiğine yönelik bilgi alacağız. Toprağımız, meyve vermeye elverişli. Çilek fidesini gerekli yerlerden elde edebilirsek seracılık yapabiliriz. Elde ettiğimiz ürünleri organik pazarlarda satarak kazanç elde edebiliriz” diyor.  

 

Kazandığı ödülle fotoğraf makinesi alacak

 

Sanata ve edebiyata oldukça değer veren Muhtar Aslan, köyde hiçbir sosyal aktivitenin olmadığına dikkat çekiyor. Buradan hareketle kütüphane kurmayı, öğrencilerin ve köy halkının kitaplardan yararlanmasını istiyor.

 

Fotoğraf yarışmasından kazandığı 4 bin Türk Lirasıyla ailesinin ihtiyacını karşılamak, bunun yanı sıra fotoğraf makinesi almak istediğini dile getiren Aslan, “Köyümüzde hiçbir sosyal aktivite yok. Ben de elimde olan imkânları kullanıyorum ve telefonumla fotoğraf çekiyorum. Bisiklete biniyorum ve kitap okuyorum. Bu alanların çeşitlenmesi lazım” diyerek sözlerine son veriyor. Genç bir kadın olarak gösterdiği mücadele ile ise herkese örnek oluyor.  

 

Bu haber 745 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.