ÜNİVERSİTEDEN » Engelsiz arkadaşlık engelsiz hayat
28 Haziran 2020 Pazar 

Karanlığın içinde başlayan bir aydınlık mücadelesinin kısa öyküsüdür Esma Torlak. Torlak orta gelirli bir ailenin üçüz çocuklarından biri. Doğuştan görme engelli olan Esma Torlak ailesinin desteğinin yanı sıra kazanmış olduğu arkadaşlıkları ile hayata tutunuyor ve üniversiteyi kazanıp evinden çok uzakta kendi çabalarıyla ayakta duruyor.

 

HABER: ELMAS KAVLAK

FOTOĞRAF: FEVZİ KOÇ

 

Gümüşhane merkeze bağlı Kaletaş köyünde doğan babası, iş olanaklarının yetersiz olmasından dolayı Gümüşhane’den İstanbul’a taşınır ve Esma Torlak burada 4 Kasım 2000 tarihinde dünyaya gelir. Torlak ailesi hala İstanbul’da yaşamlarını sürdürüyor. Esma ise Gümüşhane Üniversitesi’nde okuyor. Esma Torlak doğuştan görme engelli olarak hayata gelen üçüz kardeşlerden birisi. Bebekliğinde 18 kez sağ, 18 kez sol göz olmak üzere 36 kez bıçaklı ve lazerli ameliyata girdi. Fakat ameliyatlar bir çözüm olmadı. Bu sürecin ardından artık ameliyat olmayı düşünmediğini dile getiren Esma hayatın olumlu yönlerini değerlendirmekten vazgeçmiyor. Torlak iki sene anaokuluna giderek öz bakım becerilerini geliştirdikten sonra 8 yaşında braille alfabesi, yani körler alfabesi olarak bilinen alfabeyi öğrendi. Yoğun çabalar ile görme engeline rağmen kabartma Kur-an okuyarak hafız oldu. Aynı zamanda telefon ve bilgisayar kullanmak için 5 yıllık bir eğitim aldı. Üniversiteye hazırlık sürecinde yaşadığı zorluklardan ve ona yardımcı olanlardan bahseden Esma Torlak ailesinin bu süreçte kendisine test kitaplarını okuması gibi birçok zorlu süreç yaşadığını dile getiriyor. Fakat tüm zorluklara rağmen üniversite sınavına hazırlanan Esma Gümüşhane Üniversitesi’ni kazandı.

 

“Korkmadım ve Cesaret Ettim”

 

Üniversite okuma isteği ile yola çıktıktan sonra sınavı kazanan ve büyükşehir üniversitelerinin kendisi için çok zorlu olacağını düşünen Esma Torlak, ailesine tercihlerde Gümüşhane Üniversitesi’ni yazdırdı. Bu istekte önemli olan etkenlerden birisi de babasının Gümüşhaneli olmasıydı. Babasının doğduğu yerleri ‘memleketim’ diyerek benimsediği için Gümüşhane Üniversitesini tercih etti. Gümüşhane’de yaşadıklarına değinen Torlak, “Kendi öz bakım becerilerimi geliştirmem gerekiyordu ve bunu yapmayı istiyordum. Burada bunu başarıyorum. Kendimi geliştirebiliyorum bu yönden bir sıkıntı yaşamıyorum. Üniversiteye gelmekten ve ailemden uzak durmaktan korkmadım. Cesaret ederek geldim. Ailem beni buraya getirdi ve yerleşmem konusunda yardımcı oldular. 15 gün benimle kaldıktan sonra alışma sürecini tamamladım. Ardından beni arkadaşlarıma teslim ettiler ve Gümüşhane’den ayrıldılar” diyerek Gümüşhane serüveninin başlangıcını anlatıyor. Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanan Esma’ya en büyük sürpriz yurtta tanıştığı ve aynı fakültede olduğunu öğrendiği Fatma Betül Delen oldu. Tanıştıkları günden beri yakın arkadaşlık kuran ikili her yere birlikte gidiyor ve her şeyi birlikte yapıyorlar. Esma’nın hayatının her anında olan Delen kendisini arkadaşı için bir yardımcı olarak görmediğini ve arkadaşı ile ilk günden beri birbirlerine çok ısındıklarını söylüyor.

 

Onları gören tanışmak istiyor  

 

Toplumda aldıkları tepkilerden bahseden Fatma Betül Delen Delen sürekli olarak sosyal aktivitelere katılmaya çalıştıklarını ve hiçbir dışlama veya kötü tepkiye denk gelmediklerini tam tersi çok fazla insanın dikkatini çektiklerini hatta bu insanların yanlarına gelerek tanışmayı istediklerine vurgu yapıyor. Okul sürecinde yaşananlardan bahseden Torlak, “Birbirimizin hem sabahları hem akşamları derslerine giriyoruz ve bu sayede tekrar da etmiş  oluyoruz. Hocalarımız da çok yardımcı oluyorlar bir hocamız bizim için beş tane abla görevlendirdi. Bu ablalar bazı dersler öncesi ve sonrası bizlere bu dersleri anlamamız için bize yardımcı oluyorlar. Derslerde zorlandığı zaman hafız olduğum için Betül’e yardımcı oluyorum. Telefonumda kendime özel programlarım var bu programlara fotoğraf çekip yüklüyorum ve program sesli olarak okuyor. Bazen Arapça yazılar harekesiz olduğu için okuma konusunda sorunlar yaşanabiliyor bu durumda arkadaşımdan yardım alıyor ve birlikte ders çalışıyoruz” diyor.

 

Ömür boyu bir dostluk dileği

 

Arkadaşlıkları ile ilgili konuşan Delen, “Konuşmayı çok seven bir insanım ve Esma’ya bir şeyler anlatmak çok hoşuma gidiyor. Konuştuğumuz ve tanıştığımız insanlar yanımızdan gittikten sonra onlarla ilgili Esma ile muhabbet ediyoruz boyları, kıyafetleri ve kilosu gibi şeyleri Esma’ya anlatıyorum bu sayede kafasında onları şekillendirmesini sağlıyorum. Esma’nın isim hafızasının da çok iyi olduğu için kimseyi unutmuyor ve sonralar da denk geldiği zaman direkt hatırlıyor” diyerek arkadaşlıklarının öneminden bahsetti. Yakın arkadaşlık kuran ikilinin ortak dileği ömür boyu arkadaşlıklarını devam ettirmek. Birbirlerinin isteklerine saygı göstermeleri sonucunda anlaşmazlık yaşamadıklarını saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde arkadaşlıklarını yürüttüklerini dile getiren ikili bir arada çok keyifli vakit geçirdiklerini söylediler. İkilinin aynı odada kalmasında ise yurt müdürünün yardımının çok olduğunu dile getiren Delen yurdun aslında böyle bir odası olmadığını kaldıkları odanın eskiden revir olduğunu söyledi. Normal bir yurt odasında Esma’nın 5 veya 6 kişi ile kalacağını fakat yurt müdürünün de yardımı ile iki kişilik odada kalmalarının Esma’nın annesi için önemini dile getirirken annesinin ‘sonunda rahat uyuyabileceğim’ diyerek arkadaşlıklarının ömür boyu sürmesini dilediğini söylüyor.

 

En önemli etken annesi

 

Esma’nın hayatı boyunca yaşadığı zorluklarda hep yanında olan ve her şeyiyle ilgilenen kişinin annesi olduğunu söyleyen Delen “Bugün Esma’nın buralara kadar gelmiş olmasında en önemli etken annesidir” diyor. Annesi sayesinde sosyalliğinin arttığını ve birlikte her etkinliğe katıldıklarını söyleyen Esma Torlak, annesinin 40 yaşında kendisiyle birlikte öğrenme sürecinde hafızlığı tamamladığını ve annesinin de hafız olduğunu söylüyor. Konuşmasının sonrasında ise Esma annesinin kendisini evde bırakmak ve ilgilenmeme ihtimalinin olmasına rağmen bunları yapmayıp kendisi ile ilgilenmesinden dolayı minnettarlığını dile getiriyor.

 

 

 

 

 

Bu haber 488 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.