SPOR » Profesyonel futbolculuktan Masterler Milli Takımına uzanan başarı
28 Haziran 2020 Pazar 

Aydın Bakır uzun yıllar boyunca profesyonel olarak futbol oynadıktan sonra kariyerini Masterler ligine katılarak devam ettirdi. Masterler ligi boyunca pek çok maça katıldı ve birçok ödül kazandılar. Masterler liginin zirvesini ise milli takıma seçilerek taçlandıran Bakır kariyerini antrenör olarak devam ettiriyor.

 

HABER: FEVZİ KOÇ

 

Aydın Bakır 16 Ocak 1973 yılında Bolu’da dünyaya gelir. Bakır 18 yaşında futbol için Bolu’dan ayrılır ve İzmir Aliağa’ya gider. Petkim Spor’da kariyerinin başlangıcını yapar ve İzmir’de yaşamaya başlar. Petkim Spor, Bayburt Spor, Göztepe A.Ş. ve İlimtepe Kullar 1975 Spor gibi takımlarda kariyerini devam ettirdi. 15 yıl boyunca üçüncü ligde oynadıktan sonra Bakır 9 yıl boyunca Aliağa Masterler takımında oynadı.

 

Masterler 40 yaş üstü yetenekli ve başarı sağlamış futbolculardan oluşur. Bu takımlarda antrenör, yardımcı hoca ve 22 lisanslı futbolcu yer alır. Masterler’la ilgili Bakır, “Master demek usta, işinin ehli, olgunluk çağını yaşayan ve örnek alınması gereken efendi kişi ya da hoca demektir. Masterler liginde Uluslar Arası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) oyun kurallarının geçerlidir. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından uygulanan statü ve talimatların ligin yapısına göre modernize edilerek uygulandığı bir ligdir” şeklinde konuştu. Masterler’da oynadığı süreçten bahsederken Bakır şunları söyledi: “Gruplarımızdaki müsabakalarda Aliağa Masterler olarak ligi birinci ve ikinci olarak bitirdik. Kupa aldık ve Türkiye şampiyonasında üçüncülük elde ettik. Sonrasında Masterler Milli takımına seçildim ve turnuva için Türkiye’yi temsilen Kıbrıs, Bayburt ve Bodrum’da düzenlenen etkinliklere katılarak ödüller aldık” Masterler’ın Türkiye’nin her bölgesinde olduğunu dile getiren Bakır bu takımların şehirlerinde kurdukları dernekler olduğunu söyledi.

 

“Futbol benim için bir tutku”

 

Masterler’de oynadığı zamanlarla ilgili Bakır, “Futbol benim için bir tutku. Bu tutkuyu hiç kaybetmemek için 40 yaşından sonra bulunduğum bölgedeki Masterler’a katıldım. Her maç farklı, zevkli, çekişmeli, heyecan dolu geçmekte ve çok büyük dostluklar edinmeye yardımcı olmakta. Ayrıca farklı şehirlerdeki turnuvalara ve maçlara gittiğimizde o şehrin kültürünü ve yöresel yerlerini de görmüş oluyoruz” diyerek tutkusunun kendisine kattığı şeylerden bahsetti. Futbolu hayatının her anına sığdıran Aydın Bakır’ın 2 çocuğu var. Bakır sevgisini çocuklarına da aşılayarak onların da sporla hayatlarını renklendirmesini sağladı. Bir oğlu, bir kızı olan Bakır lisanslı 2 sporcu babası. Oğlu Kenan İnanç Bakır 13 yaşında Aliağa Petkim Spor Kulübünde ilk lisanslı oyunculuğuna başladı ve 7 yıl boyunca lisanslı bir şekilde profesyonel basketbol oyunculuğu yaptı. Kenan 7 yıllık kariyerini sakatlanma ve kulübün kapatılması ile sonlandırmak zorunda kaldı. Kızı Ceren Nur Bakır ise 9 yaşından itibaren Aliağa Demir Spor’da lisanslı olarak profesyonel şekilde oynuyor.

 

Çocuklarının spora yönelmesinden mutluluk duyan ve bunu desteklediğini belirten Bakır, çocukların beden gelişiminin yanı sıra kişilik kazanımın da önemli bir faktör olduğunu belirtti. Çocuklarının spor yapmasını değerlendiren Bakır şunları söyledi: “Takım oyunları oynayan çocuklarda mücadele duygusu ve beraberlik duygusu gelişmektedir. Spor bu nedenle kendilerine güveni sağlayacak bir anahtardır ve bu duygu temellerinin çocuklukta atılması çok önemlidir.”

 

Spor kökenli bir aile

 

Ailesinin spor geçmişinden bahseden Kenan İnanç Bakır, “Biz spor kökenli bir aileden geliyoruz. Annem, babam ve kardeşimden tut her dalda bir spor merakımız vardır. Bunu babamın futbol geçmişinden veya annemin artistik cim lastik milli takım seçmelerinin anısını anlatmasından dolayı bir istek haline getirmiş olabiliriz. Annem birinci sınıfta Ankara’dayken okuluna milli takım görevlileri geliyor ve kızların arasından seçim yapıyorlar. Annemi de seçiyorlar ve değerlendirme için velisiyle birlikte bir spor salonuna davet ediyorlar. Sonrasında vakti geldiğinde velisiyle birlikte gidiyorlar. Birkaç artistik cimlastik hareketi yapmalarını istiyorlar ve yapıyor annem. Bir kadın görevli sonrasında annemin yanına gelerek anneme ait olan soyunma odasını gösteriyor Sonra velisine 2-3 hafta daha burada kalıp antrenman yapmasının gerektiğini, sonrasında ise 2-3 aylığına Sidney’e gitmesini gerektiğini söylemesi gerektiğini anneme belirtiyorlar. Dedem buna onay vermiyor annem de dedemi destekliyor. Annem birkaç antrenmana kaçak bir şekilde gidiyor fakat bunun ilerisine gidemiyor” diyerek ailesindeki spor merakından ve anılardan bahsetti.

 

“Ben de futbol oynamak isterdim”

 

Sporculuk hayatının başlangıç döneminden bahseden Kenan İnanç Bakır, “3 veya 4 yaşındayken İzmir’de babamın maçlarına annemle birlikte giderdik. Sürekli babamın maçlarını izlerdim bu yüzden küçüklüğümden beri futbol oynamak isterdim hatta şehirde spor okullarının anons veya afişlerine denk gelirdim fakat yaşım o zamanlar yetmediği için sürekli yaşımın dolmasını beklerdim. Babam futbolcu ben de futbol oynayacağım derdim. Ailem futbol oynamama onay vermezdi bu böyle orta bire kadar inada bindi. Beni göndermediler bende sürekli başlarının etini yedim futbol oynayacağım gönderin babam futbolcu diye göndermediler. Bende basketbol oynayacağım dedim. Seçmelere girdim altyapılarda çeşitli testlerden geçtim. Bir hafta sonra haber verdiler takıma seçilmiştim o zaman minik takımdaydım minik takımda 1 yıl kadar oynadım. Yaşım geçtiği için ondan sonra küçük takım, yıldız takım ve genç takım isimli takımlarda iki şer sene oynadım” şeklinde konuşarak öyküsünü anlattı.

 

Kariyerinin bitmesinde kulübün kapanmasının etkisi olduğunu belirten Kenan İnanç Bakır kardeşinin de spora olan ilgisinin öyküsünden bahsederken şunları söyledi: “Kardeşim spor yapmayı hep çok istiyordu biz de onu spor okullarına yazdırdık. Voleybol oynamayı istiyordu. Fakat kontenjan dolu olduğu için 1 sene basketbola gitti. Ondan sonraki yıl yaz okuluna voleybola yazıldı ve oradaki 3 aylık eğitimden sonra takıma kabul edildi böyle onun da serüveni başlamış oldu.” Bakır sözlerini öykülerinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek sonlandırdı.

Bu haber 190 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.