EKONOMİ » Gümüşhane’nin Gelir Kaynağı Pestil Köme
27 Şubat 2020 Perşembe 

Yunus Emre Ay Gümüşhane’nin kültürel lezzeti Pestil Köme’nin halka ekonomik açısından katkılarını anlatan röportaj verdi. Ay verdiği röportajda geçmişte evlerde çerez olarak yapılan ve zamanla ticari ürün haline gelen Pestil Köme sektöründe günümüzde 7 trilyon civarı kazançlara ulaşıldığını vurguladı.

 

Haber: Yahya Karadağ 

 

Pestil Köme’nin ana maddelerinden ceviz, fındık ve dutun geldiği yerlerden bahseden Yunus EmreAy, “Cevizi Irak, Özbekistan ve Nahcivan’dan aylık 600 ton kadar ithal ediyoruz. Fındığı ise ortalama 600 ton kadar Irak, Ordu ve İran’dan alıyoruz. Dutumuzu ise Elazığ, Şanlıurfa’dan alıyoruz. Üretim maliyetimizi de bu ithal ürünler ve yerli de olsa Gümüşhane dışından gelen ürünler etkiliyor onların taban fiyatları arttıkça bize geliş fiyatları da artıyor” dedi. Aylık ortalama kazançlarının 7 trilyon civarı olduğunu söyleyen Ay Pestil Köme’nin yerli halka fabrikalar sayesinde iş imkânı sunduğunu söyledi. Ayrıca Gümüşhane’nin tanıtılması ve turizminin de artmasında etkisi olduğunu dile getirdi.

 

Ay, konuşmasının sonunda özellikle Avrupa ve Sudi Arabistan bölgesi başta olmak üzere 33 ülkeye Pestil Köme ihracatı yaptıklarını belirtti.

Bu haber 82 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.