EKONOMİ » Şeker fasulyesinin üretimi hedeflenen yıllık miktar 2000 ton
9 Ocak 2020 Perşembe 

Gümüşhane’nin tescilli ürünü olan şeker fasulyesinin yıllık üretim miktarının 2000 ton olarak hedeflendiği açıklandı.

 

Haber: Bayram Çarıklı 

 

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, şeker fasulyesinin üretiminin yıllık bazda bin 200 ton olarak hesaplandığı söyledi.

 

Akçay, şeker fasulyesinin yıllık üretim miktarı yıllık bazda 1200 ton olarak hesaplandığı ve istihdamda şehir halkı için önemli ekonomik potansiyele sahip olduğunu bunun yapılan hesaplamalar neticesinde şehre önemli katkılar sağladığını açıkladı.

 

Şeker fasulyesi tamamen doğal ortamlarda ve hayvansal gübre ile üretildiğinin altını çizen Akçay, “İl içerisinde bulunan ve rakımları 1800 m ile 2700 m arasında değişen üretim sahası iklim şartlarının uygunluğu bakımından önemli bir yere sahiptir. Şeker fasulyesi Torul, Kelkit ve köylerinde tamamen doğal ortamlarda ve hayvansal gübre kullanılarak üretilmekte ve herhangi bir kimyasal gübrenin kullanımı söz konusu değil” dedi.

 

ŞEKER FASULYESİ TESCİLLENDİ

 

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumu(TPE) tarafından “Coğrafi İşaretli Ürün”olarak tescillenenşeker fasulyesi kentin markası haline gelmesi hedefleniyor.

 

GTSO Başkanı İsmail Akçay yaptığı açıklamalarda, “Coğrafi İşaret Belgesi’nin geleneksel bilgi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yöresel bir marka haline getirilmesi için çok önemlidir. Coğrafi işaret amblemine sahip ürünlerin benzerlerinden kolayca ayrılabildiğini ve  diğer ürünlere göre  daha rahat ve yüksek değerle pazara sunulabilecek” diye konuştu.

 

DUT PESTİLİ VE KÖME’NİN ANA VATANI GÜMÜŞHANE’DİR

 

Coğrafi İşaretli ürün olarak tescillenen dut pestili ve kömenin Gümüşhane ekonomisine önemli katkılar sağladığını açıklayan Akçay, dut pestili ve kömenin ana vatanının Gümüşhane olduğunu belirterek ekonomik anlamda Gümüşhane’ye katkısını şöyle açıkladı:“Gümüşhane ekonomisinin büyük bir bölümünü kapsayan Gümüşhane dut pestili, ve Gümüşhane kömesi istihdam alanın en önemli sahalarındandır. Şehirdeki firma sayılarının artması neticesinde, insan kaynaklarına olan gereksinim artmaktadır. Firma sayıların artması ile kaynak arayışı orantılı orandadır.Firma sayısı 50’ye yaklaşmıştır ve buna bağlı olarak üretim 5000 toncivarındadır. Ancak toplam üretime bakıldığında ihracatın üretime oranla az olduğusöylenebilir.”

Bu haber 163 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.