ÜNİVERSİTEDEN » Kelkit ekonomisinde besi hayvancılığı kilit rol oynuyor
7 Ocak 2020 Salı 

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yer alan Kelkit Besi, bölge ekonomisine yüksek katma değerli fayda sağlarken aynı zamanda bölge halkına da önemli oranda istihdam sağlıyor.

 

Doğan Holding öncülüğünde 2018 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde kurulan Kelkit Besi Hayvancılığı Kooperatifi, besicilik alanındaki faaliyetleriyle bölge ekonomisine fayda sağlıyor.Kelkit havzasında sürdürülebilir tarımsal bir model oluşturmak ve bölgesel istihdamı arttırmak amacıyla 2002’de organik süt üretimi için kurulan Doğan Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi, bölge halkının ekonomik gelişimlerini sürekli kılmak amacıyla 2018 yılı itibariyle, faaliyet konusunda değişikliğe giderek, “Kelkit Besi” adı altında sığır besiciliğine geçti.

 

BÖLGESEL KALKINMA İÇİN ANGUS İTHAL EDİLDİ

 

Bölgenin ekonomisi için önemli yatırımlar yapan Doğan Besi firması üretimi farklılaştırmak için Brezilya’dan bin 495 baş erkek Angus ırkı besi hayvanı ithal ederek bölgenin ihracatına önemli katkılar sağladı. Doğan Besinin, 2021 yılında toplam 5 bin baş hayvan yetiştiriciliği yapması bekleniyor.

 

BÖLGENİN ÖNEMLİ YATIRIM MARKASI ‘’DOĞAN HOLDİNG'DİR

 


Kelkit Besi Yönetim Kurulu Murahhas Azası Tahir Ersoy yaptığı açıklamada besi hayvancılığı ile ilgili şunları belirtti: “Bir Doğan Holding kuruluşu olarak bizler için Kelkit’in ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi büyük önem taşıyor. Kelkit Doğan Besi İşletmeleri'nin sahip olduğu besi hayvanlarının yem ihtiyacı da ayrıca ziraat faaliyetinde bulunmak isteyen Kelkitli çiftçilerle yürütülecek proje ile karşılanacaktır.” Çiftçilere istihdam alanlarının açılacağından bahseden Ersoy konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yaklaşımla, çiftçimizin piyasa koşullarında en az sorun olan ürünü tercih etmesi yerine, katma değeri yüksek bir ürün yetiştirerek hem kendi, hem de Kelkit’in ekonomisinde fayda yaratmasını istiyoruz.”

 

 AMACIMIZ BURADA İYİ VE KALİTELİ ET ÜRETMEK

 

İşletme çalışmalarına ilişkin bilgi veren Kelkit Doğan Besi İşletmeleri Müdürü Ziraat Mühendisi Oğuz Zenginoğlu da amaçlarının Türkiye’de kırmızı et açığını kapatmak olduğunu söyledi. Zenginoğlu şöyle konuştu: “Aralık ayından itibaren besicilik işine başladık. Güney Amerika'da yaklaşık bin 500 hayvanımız geldi. Besi periyotlarına ve Mayıs ayı itibariyle de kesim için satışlara başladık. Mayıs ayında bin 500 hayvandan oluşan bir sürümüz daha gelecek. Yıl sonuna kadar 5 bin büyükbaş hayvanlık bir kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. “Ülkemizdeki kırmızı et ihtiyacını yerli kaynaklarımızla karşılayamıyoruz” diyen Zenginoğlu konuşmasının sonunda şunu belirtti: “İhtiyacımız olan kırmızı et açığını karşılamak için, tesisimizde 2002 yılından beri sürdürdüğümüz deneyim ile besicilik faaliyetine başladık. Amacımız burada iyi ve kaliteli et üretmek.”

 

Kaynak: HÜRRİYET

 

Bu haber 1395 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.