GÜNCEL » Rüyalarla ortaya çıkan 90 yıllık şehitlik
19 Aralık 2019 Perşembe 

Gümüşhane’nin Alacaçayır yaylasında yaşayan Münir Şahin, gördüğü rüyalar üzerine yaylada bir şehitlik ortaya çıkarmayı başardı. Çevreden gelen olumsuz tepkilere rağmen vazgeçmeyen ve taşıdığı taşlarla rüyasında gördüğü alanı çeviren Münir Şahin, babası Abdurrahman Şahin ile yaptığı kazı sonucu şehitliği ortaya çıkardı. Şehitlik yayla halkından ve civar köylerden yoğun ilgi görüyor.

 

Haber: Yasemin COŞKU

 

Trabzon’un Yomra ilçesi Özdil köyünde ikamet eden Münir Şahin yaz aylarında tarım ve hayvancılık amacıyla yüksek kesimlerde olan Alacaçayır yaylasında yaşıyor. Yaylada telefon çekmediği için telefon açması gerektiği zamanlarda yaylanın yüksek bölgelerine çıktığını belirten Şahin telefonunun çektiği noktayı unutmamak için o bölgeye taş yığdığı sırada etraftan olağan dışı sesler duyduğunu dile getirdi. Sesler üzerine etrafına bakındığını ve mezarlık şeklinde dizilmiş taşlar olduğunu fark ettiğini söyledi.

 

Yaylaya indiği zaman yaşadıklarını anlattığı insanların kendisine inanmadığını, hatta kendisini yalancılıkla suçladıklarını ifade eden Şahin, ‘’Rüyamda üst üste birkaç kez giren eski tüfek ve kıyafetli askerleri görünce, duyduğum olağan dışı seslerin olduğu bölgede bir şehitlik olabileceğinden şüphelendim. Kendi imkânlarım ve civar köylerden bana inananların yardımlarıyla şehitliğin etrafına duvar ördük. Daha sonra, bir şehidin duvar dışında kaldığını fark ederek duvarın bir kısmını yıktık. İnsanların olumsuz tepkileri biraz daha arttı ama pes etmedik ve yıktığımız duvarın altını kazımaya başladık. Yaptığımız kazı sonucu şehit bacağı ile karşılaştık ve tezimiz doğrulandı ’’dedi.

 

“ARŞİVLERE BAKTIM”

 

Yaşanan bu süreçte çevreden gelen olumsuz tepkileri ve çektiği sıkıntıları anlatan, kimsenin yanında olmadığını, herkesin onunla alay ettiğini söyleyen Şahin, “Ben kendimden de aklımdan da hep emindim. Şehit bacağı ortaya çıktıktan sonra zaten herkes inandı ve benden özür diledi. Bundan dolayı çok mutlu oldum’’ ifadelerini kullandı. Şehitlik hakkında yaptığı araştırmalardan bahseden Şahin mezarların hepsinin kıbleye baktığını ve bölgede karakol, nöbetçi kulübesi gibi yapıların olduğunu dile getirdi. Yaptığı araştırmalardan bölgedeki her şeyin 1916 senesinden kaldığını dile getiren Şahin şunları söyledi: “Arşivlere baktım, bazı belgeleri çıkarttım. Çataltepe Şephane köyünde bin asker taarruza geçmiş, o gece 70 şehit 60 yaralı varmış. Fakat şehitlerin nereye koyuldukları yazmıyor, belli değil.”

 

Şehitliğin yanında ki yarım bırakılan inşaatın ne olduğu sorusuna mescit cevabını veren Şahin; "Gelenler burada şehitlerimize dua etsin, gelmişken namazını kılsın, diye bir mescit yapmaya karar verdim. Fakat şikâyet edildiğim ve yüklü bir miktar para cezası ödediğim için tamamlamaya cesaret edemedim" dedi. Mescidin yarım bırakılmasına çok üzgün olduğunu ifade eden Şahin, tek dileğinin mescidi tamamlamak olduğunu sözlerini eklerken şehitliği ziyaret etmek isteyenlerin Taşköprü yaylasından 10 km yukarıya gidip Alacaçayır yaylası Dölek Boğazı Şehitliğine ulaşabileceklerini söyledi.

Bu haber 1833 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.