YAŞAM » Bilinçlendirici Tartı
16 Aralık 2019 Pazartesi 

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencileri ders kapsamında hazırladıkları  ‘Hayat Tartısı’ isimli projeyle trafik kazalarının azalmasını amaçlıyor.

 

Haber: Zehra aslan,  Seda Altuntaş, Kadriye Güney, Cansu Aydemir

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Sosyal Sorumluluk ve Proje dersi kapsamında ‘Hayat Tartısı’ adlı  projeyi gerçekleştirdi. Oluşturulan 20 gruptan biri olan Anka Grubu üyeleri, Serdar Aksu, Kava Ediş, Arif Emre Can proje danışmanları olan Doç. Dr. Sertaç Timur demir öncülüğünde projeyi halka sundular. ‘’Hayat Tartısı’’ projesi üst geçitlere yerleştirilen tartılar sayesinde bireyleri, üst geçit kullanmaya yönelterek trafik kazalarını en aza indirmeyi hedefliyor.  Proje, Gümüşhane Merkezde bulunan hastane kavşağındaki üst geçit, Mordut üst geçidi ve Aydın Doğan spor salonu mevkiindeki üst geçitte gerçekleşti.

 

‘Bu alışkanlığı gelecek nesillere aktarmak istiyoruz’

 

Projenin amaçlarından bahseden Serdar Aksu, yayaları oluşabilecek kazalardan korumak için ülkemizde üst geçitlerin kullanımının oldukça az olduğuna vurgu yaptı. Projenin ne olabileceği üzerine çok düşündüklerini söyleyen Aksu, “Yollarda oluşabilecek kazaları minimuma indirmek için halka üst geçit kullanım alışkanlığı kazandırıp, bu alışkanlığı gelecek nesillere aktarmak istiyoruz,” şeklinde konuştu.

 

Proje üyeleri, hedeflerinin insanları oluşabilecek trafik kazalarından korumak ve oluşturdukları farkındalık sayesinde üst geçit kullanım alışkanlığını başlatmak olduğunu vurguladı. Aksu, yollarda oluşabilecek kazaları azaltmanın dışında, sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadeleye katkı sağlamak için tartının mantıklı bir fikir olduğunu söyledi. Grup üyelerinden olan Arif Emre Can, projenin üst geçit kullanımını teşvik etmeye yönelik olduğunu ve farklı araçlarında projeye dahil edilebileceğini belirtti. İnsanların bu kadar ilgi göstereceklerini beklemediklerini söyleyen Aksu, “pankartı gören herkes üst geçitten geçti. Projenin işe yaradığını görünce çok mutlu olduk” ifadelerini kullandı.

Bu haber 428 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.