KÜLTÜR-SANAT » Sinemalı Köy
13 Aralık 2019 Cuma 

Gümüşhane Üniversitesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında sinema yoluyla köylüleri bir araya getirdi. Sinemayla ilk defa karşılaşan köylülerin sevinçleri gözlerinden okunuyor.

 

Haber: İsmail Kılınç, Özlem Demir, Merve Okurlu, Fatih Şah,  Sibel Killik

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3.sınıf öğrencileri tarafından ders kapsamında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi. Sosyal sorumluluk projesini gerçekleştiren öğrenciler Şeyda Alan, Hatice Kaymakçı, Mehmet Akif Usul, Halil İbrahim Çolak, ders kapsamında oluşturulan 20 gruptan birisi olan Ekseriyet grubu köy halkı ile sinemayı bir araya getirdi. Bu buluşma Gümüşhane ili Arzular Kaba köyü beldesi Sobran köyü Tanışlar konağında gerçekleştirildi. Hayata geçirilen bu proje tüm köy halkına yönelik yapıldı.

 

Ekseriyet grubu üyelerinden Hatice Kaymakçı, gerçekleştirilen projenin amacının köyde hiç sinema görmemiş, toplu bir şekilde film izlemeyen insanların, sinema kültürü sayesinde yaşatmış olduğu duyguyu hissetmek ve bu duyguyu anlamak olduğunu belirtti

 

''PROJENİN AMACI  KÖYDE YAŞAYAN İNSANLARIMIZIN SİNEMAYLA TANIŞMASI VE BİR ARAYA GELMELERİ ''

 

Bir diğer grup üyesi Şeyda Alan, “Bildiğimiz gibi Gümüşhane’ye sinema yeni geldi. Bizde bu sebeple köyde yaşayan insanların sinemayla tanışmasına vesile olmayı düşündük. En çokta yaşlı insanların iş, güç dolayısıyla köyden çıkamadıkları için onlara film gösterisi yaparak bir araya getirmek ve güzel vakit geçirmek istedik. Film esnasında köy halkına mısır ve çay ikramında bulunduk. Köy halkı genellikle bir düğün ya da cenaze nedeniyle bir araya gelirlerken, bu proje kapsamında farklı bir amaç için toplanmışlardır. Sinema filminden sonra köy halkının mutluluğu gözlerinden okunuyordu ve bu sayede proje amacına ulaştı’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu haber 330 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.