ÜNİVERSİTEDEN » "Günlük Yaşamdaki Yanlışlıklar" Söyleşisi Gerçekleşti
28 Kasım 2019 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi amfisinde düzenlenen "Günlük Yaşamdaki Yanlışlıklar" adlı söyleşide Psikolog  Pınar Can öğrencilerle bir araya geldi. Yapılan söyleşide günlük yaşamdaki 11 yanlış tanıtılarak bunların nasıl düzeltileceği gibi konulara değinildi.

 

Haber: Fevzi Koç, Elmas Kavlak, Yağmur Çisem Düzgün, Selin Köse 

 

Günlük yaşantıda olayların her zaman göründüğü gibi olmadığına değinen Can, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sizce olaylar her zaman göründüğü gibi midir? O halde yanlış anlaşılma kavramı nasıl ortaya çıktı dünyada? Yanlış anlama kendiliğinden nasıl mevcut oldu değil mi gördüğüm gibiyse her şeyi doğru olarak görüyoruz ya da biz her zaman gerçek olanı doğru bir şekilde mi algılıyoruz acaba? Gerçekte olanı olduğu gibi mi, alıyoruz eğer böyle olsaydı dünyanın yuvarlak olduğu keşfedilmezdi. Bu yüzden bizim zihnimizde gördüğümüz şeyleri kendimizce yorumlama ya da kendimizce algılama gibi bir eğilimimiz var ve bu eğilimlerden çoğu bize hep olumsuz hissettirmeye eğilimlidir.”

Konuşmasının devamında Can, bireyin fark ettiği ve azaltmaya çalıştığı olumsuz hissettiren düşüncelerden arınmanın daha sağlıklı ve rahat hissedeceğini vurguladı.

 

CAN: “BUNLARI HEPİMİZ YAPIYORUZ”

 

Söyleşi kapsamında bireyin günlük yaşamda yapmış olduğu hatalardan bahseden Can, 11 tane hata olduğunu ve bu hataları herkesin yaptığını dile getirdi. Konuşmasında 11 hataya değinen Can, “Size ileteceğim 11 tane hata var bu hataları hepimiz yapıyoruz. Hataları azaltmak için yöntemler söyleyeceğim her bir hatayı işlerken kendinizi gözlemlemeniz. Siz bunu ne kadar gerçekleştiriyorsunuz? İlki aşırı genelleme bunu yapan kişiler kimse güvenilmez, herkes yalancı ve her şey çok kötü gidiyor diyenlerdir. Biz bazen gerçekliği gerçekmiş gibi değil kendi düşündüğümüzün doğru olduğunu düşünerek harekete geçmiş oluyoruz. Dolayısıyla herkes dediğimiz zaman aslında gelmiş, geçmiş ve dünyada yaşamış ya da yaşayacak olan tüm herkesi içermiş oluyor ama böyle tanıma şansımız yok” dedi.

 

Can, söyleşisinin devamında aşırı genelleme başta olmak üzere başlıca sorunlar olan ya hep ya hiççilik, olumsuz süzgeç ya da abartma, zihin okumak, -meli –malı düşünmek, kişiselleştirme, hatalı falcılık ve felaketleştirmeden bahsetti. Bu sorunları detaylı olarak açıklayan Can, öğrencilere sorunların çözümleri için tavsiyelerde bulundu.

Bu haber 210 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.