ÜNİVERSİTEDEN » Cihan Buğdaycı İle Girişimcilik
22 Kasım 2019 Cuma 

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Cihan Buğdaycı Gümüşhane Üniversitesi kongre merkezinde “Hayali Olan Liseli” adlı söyleşi gerçekleştirdi. Girişimcilik haftası kapsamında Gümüşhane Üniversitesi’ne konuk olan Buğdaycı kendisine ait olan ve söyleşiye adını veren “Hayali Olan Lisesi” projesi ve eski projelerinden bahsetti.

 

Haber: Fevzi Koç, Şevval Gökşen, İkranur Apaydın

 

Konuşmasında küçük yaşta yaşadığı eğitim zorluklarından bahseden Buğdaycı hayatta bahanelere yer vermemeliyiz dedi. İlk projesini 2015’te üniversite birinci sınıfta tasarlayan Buğdaycı ilk projesi olarak Kitaplaşan İnsanları tasarladı. Bu projeyi girişimcilik kapsamından ziyade sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştiren Buğdaycı bu projenin iletişim kurmayı kolaylaştırıp problemleri çözerek kriz anını yönetmeye yardımcı olacağını vurguladı. Konuşmasında ilk projesinden bahseden Buğdaycı, “2015 yılında Kitaplaşan İnsanları kurdum. İlk sekiz ay boyunca hiçbir insan projeye katılmadı. Bu çalışmaya ve bana insanlar ilgilenilmemesi gereken bir şey gibi davrandılar. İnanarak çalışırsak başarabiliriz sizler bir işi başarmak istiyorsanız harekete geçmeniz lazım. Kitaplaşan İnsanlar benim iletişim kurmamı, problemleri çözmemi ve eğitim vermemi sağladı” dedi.

 

Buğdaycı: “Sonraki projem Hayali Olan Liseli”

 

Gelecekteki projesinden bahseden Buğdaycı, “Bir sonraki projem Hayali Olan Liseli bu proje Türkiye’nin bütün kolejleri ve liseli öğrencileri 21. Yüzyıla hazırlayacak. Bu çok önemli bir şey bu çağ sadece bizim üniversite mezunu olmamızı istemiyor. Bakın benim hala diplomam yok üniversite mezunu değilim çünkü kafamızda şöyle bir fikir var; uzmanlığını bitir öyle başla bu işe ama böyle bir dünya yok. Dolayısıyla bugünkü bütün şirketler 21. Yüzyılda sürekli insanlardan beceri istiyor. 20 yıl sonra ne bildiğin değil ne ürettiğin önemli hale gelecek. Bu çağ bizden özellikle esnek olmamızı istiyor problem çözme becerilerimizi geliştirmemizi istiyor. Herkesin girişimci olmasına gerek yok ama herkesin girişimci gibi düşünmesi gerekli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etkinliğin sonunda Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Tatlı Buğdaycı’ya plaket takdim etti.

Bu haber 160 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.