ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhaneli gazeteciler, İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluştu
8 Kasım 2019 Cuma 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde 01 Kasım Cuma günü öğrencilere yönelik oryantasyon programı düzenlendi. Programa katılan bölgenin önde gelen basın temsilcileri Gazetecilik Bölümü öğrencilerine deneyimlerini aktardı.  

 

Haber: Ömer Yıldızcı


Program, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz, Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Aslan, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Kuşakkaya İmtiyaz Sahibi Sezai Köprülü, Olay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Bekir Bulut, Gümüşkoza İmtiyaz Sahibi Hüseyin Çelik, Anadolu Ajansı Gümüşhane Temsilcisi Veysel Kara, İhlas Haber Ajansı Gümüşhane Temsilcisi Recep Ergin, Demirören Haber Ajansı Gümüşhane Temsilcisi Sinan Uçar, Gümüşhane Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Engin Doğru, Gümüşhane Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hayati Yalçın’ın katılımları ile gerçekleşti. Programın başında şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Gazetecilik Bölümünün tanıtım filmi izlendi.

 

ASLAN : “EN GÜNCEL TARTIŞMA GAZETECİLİK ALANINDA GAZETECİLİK BİTİYOR MU?”


Programın açılış konuşmasını yapan Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Aslan, “Biraz önce çalıştay gerçekleştirdik ve çalıştayda Gazetecilik Bölümünün dört yıllık programını ve ders içeriklerini ele aldık. Burada sektörden gazete sahipleri, ajans muhabirleri ve aynı zamanda basın ve halkla ilişkiler müdürleri de etkinliğimize katıldı ve ders içeriklerimizle ilgili bize görüşlerini ifade ettiler” şeklinde konuştu.
 

Konuşmasına devam eden Aslan, “Biraz önce bir tanıtım filmi izlettik ve bunun çekimlerini gerçekleştirirken şöyle bir düşüncemiz vardı. Dedik ki en güncel tartışma gazetecilik alanında gazetecilik bitiyor mu, haber bitiyor mu üzerine şekilleniyor. Fakat biz de tanıtım filmimizde aslında gazeteciliğin bitmediğini; insanın her dönem habere, bilgiye ihtiyaç duyduğunu ama bunun şeklinin, yönteminin ve bilgiye ulaşma biçiminin değiştiğini görüyoruz. Bu çerçevede bölümümüzün tanıtım filmini hazırlarken bu gerçekliği ortaya koyalım istedik” ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

 

YILMAZ : “HER İŞİ MUTFAĞINDA ÖĞRENMENİZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”

 

Programın devamında konuşan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz, “Bugün burada bulunan çok değerli misafirlerimiz sizlere katkı sağlamak için sabahın erken saatinden beri bizlerle beraberler.  Sizlerin elinden tutacak ilk sektör belki de yerel basındır. Çünkü şimdilik birinci ve ikinci sınıfı olan ve yeni emeklemeye başlayan bir bölümümüz var. Bizi elimizden tutup da yürütecek olan aslında bu değerli misafirlerimizdir. O yüzden katkıları için hepsine teşekkür ediyorum” dedi. Yılmaz, “Bu tür toplantıların yapılması çok gurur verici çünkü değişen bir çağda yaşıyoruz. Dijitalleşmeye doğru gidiyoruz ve kendi önümüzü görebilmemiz için belki de üniversitenin sırça köşkünden çıkıp biraz da sektöre yönelmemiz gerekiyor. O yüzden bu arkadaşlarımın katkıları benim için gerçekten değerli. Sizlerin de bu değeri iyi kullanıp bunun her zerresinden faydalanmanızı özellikle rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

KÖPRÜLÜ: “CEMİYETİN KAPILARI SİZE HER ZAMAN AÇIK”         
 

Programın devamında sözü alan gazeteciler, gazetecilik bölümü öğrencilerine sektörle ilgili deneyimlerini anlattı.İlk sözü alan Kuşakkaya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sezai Köprülü, “Kuşakkaya Gazetesi imtiyaz sahibiyim, aynı zamanda Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yürütüyorum. Sizlere bakınca gencecik, pırıl pırıl ve hevesli gözler görüyorum. Bu arkadaşlarla birlikte olmaktan gerçekten çok mutluyum. Sayın dekanımızın dediği gibi artık daha çok birlikte olmalıyız. Bizi bunaltacak derecede sıkıştırabilirsiniz. Gazetelerimiz ve cemiyetimiz size daima açıktır” şeklinde konuştu. Köprülü “Hepiniz cemiyetin birer üyesisiniz. Cemiyeti sadece gazetecilere has bir yer olarak görmeyin, orası da sizin yeriniz. İnşallah daha çok beraber olacağız. Şimdiden teşekkür ediyor ve çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

BULUT: “ÖZGÜVENLİ OLUN”

 

Olay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Bekir Bulut ise, “Ben de Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinin 2013 yılı mezunuyum. Mezun olduktan sonra kurduğum reklam ajansı daha sonra gazeteye dönüştü. Şuan 20 Kasım itibari ile 5. yılımızı tamamlayacağız.  Sizler de şuan gazetecilik alanında çalışmalar yapıyorsunuz. Bu noktada gerçekten öz güvenli olmanızı tavsiye ediyorum sizlere. Çünkü özellikle öğrencilik döneminizde ve kulüpler aracılığıyla yaptığınız çalışmalar gerçekten iş hayatınızda çok büyük katkılar sunuyor” diyerek sözü Hayati Yalçın’a bıraktı.

 

Gümüşhane Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olan Yalçın, konuşmasında şunları aktardı:Uzun süre özel sektörde çalıştım ayrıca Doğan Haber Ajansında bölge muhabirliği yapmıştım. Ben sizin gibi mektepli değilim, alaylı yetiştim ama yapacağınız mesleği kendinizde özleştirdiğiniz zaman başarının geleceğini ve kendinizi sürekli yenilemeniz gerektiğine inanıyorum. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.” Gümüşkoza Gazetesi İmtiyaz Sahibi olan Hüseyin Çelik ise, konuşmasında, mekteplilerle alaylıları buluşturan bu oryantasyon etkinliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

 

UÇAR: “GİFHABER’DE BAŞLAMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİYDİ”

 

Programın devamında konuşan Demirören Haber Ajansı Bölge Muhabiri Sinan Uçar ise, “Öğrencilik dönemimde Gifhaber’de başladığım muhabirlik kariyerim daha sonrasında TRT bölge muhabirliği, Olay gazetesi, Gümüşhane Spor muhabirliği ile devam etti. Şimdi ise Gümüşkoza gazetesinde muhabirlik ve Demirören Haber Ajansının bölge sorumluluğunu yapıyorum. Fakültemizin uygulama gazetesi olan Gifhaber’de başlamak önemliydi çünkü orada kendimizi göstermek ve bir yerlere gelmek benim için bir adımdı” ifadelerini kullandı. Gazeteciliğe nasıl başladığını anlatan Uçar, “İlk habere gittiğim zaman ne yapacağını nasıl kamera kullanacağımı bilmiyordum. Birinci sınıfta kimse beni tanımazken yaptığımız ilk haberden sonra hocalarımızın beni tebrik etmesi fark edildiğimi algılamama sebep oldu. O anda bu işin ne kadar değerli olduğunu anladım ve haber yapmaya büyük bir iştahla devam ettim. Hala fakülteden mezun olamadığım için hem alaylıyım hem de mektepliyim. Kendimi sektöre kabul ettirebilmek için çok uğraştım. Size de tavsiyem sakın pes etmeyin ve bir şeyleri elde etmek için o şeye emek harcayın” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Programın devamında etkinliğe katılan yerel basın temsilcileri öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Öğrencilerin sektörle etkileşim kurmasını sağlayan oryantasyon etkinliğinin sonunda basın temsilcilerine katılım belgesi verildi.
 

Bu haber 159 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.