ÜNİVERSİTEDEN » Diker Kampüs FM’de
1 Kasım 2019 Cuma 

Haber: Umut Göktaş

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi radyosu Kampüs FM’de yayınlanan Açık Kafa programının dün akşamki konuğu Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ersin Diker oldu. Konuşmalarında sosyal medyanın öneminden bahseden Diker, sosyal medyanın hayatımızın merkezinde olduğunu dile getirdi.

 

 

DİKER: “NE ONLA NE DE ONSUZ”

 

 

Sosyal medyanın yaş sınırlamalarına da değinen Diker, “Ne onlu ne de onsuz” diyerek ciddi bir şekilde sosyal medyanın hayatımızda önemli bir yer aldığını vurguladı. “Bilgileniyoruz, eğleniyoruz, sosyalleşiyoruz, arkadaşlık ediniyoruz ve boş vakitlerimizi değerlendiriyoruz” diyerek sözlerine devam eden Diker, “Genç tüketiciler artık, televizyon, gazete, dergi ve radyo gibi geleneksel mecralardan uzaklar. Artık gençler sosyal medyada vakit harcıyor. 7’den 70’e herkes sosyal medyada. Türkiye, dünyada sosyal medya kullanımında çok iyi sıralarda ve ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Sosyal medyanın kullanım rakamları neden hayatımızın bir parçası olduğunu açıklar nitelikte. We are Social’ın paylaştığı son istatistiklere göre dünya nüfusunun yarısından fazlası internet kullanıcısıdır. Dünya nüfusunun yüzde 50’sinin sosyal medya kullanıcısı olduğunu görüyoruz” dedi.

 

“DİJİTAL OKUR YAZARLIK DERSİ ZORUNLU OLDU”

 

Diker, “Fakülte kurulduğundan beri yani 8 senedir sosyal medya dersimiz var ve yeni medya dersimiz var bu anlamda biz önem veriyoruz iletişimciler olarak. Dijital Okur Yazarlık dersi zorunlu oldu çok da güzel oldu. Sosyal medya okuz yazarlığına da bu bağlamda bakıyoruz, zaten biliyoruz ki sosyal medya hesaplarımız bizim aynı zamanda dijital kimliklerimizdir ve kendi gerçek kimliklerimiz gibi sahip çıkmak gerekmektedir. Sosyal medya kullanmak ve bilinçli profil yönetmek önemli olup doğru bilgilerin paylaşılması tavsiye edilir. Türkiye aynı zamanda yalan haber üretmek yanlış bilgi vermekte de diğer ülkelerin başında yer alıyor.” şeklinde konuştu.

 

Program sonunda dinleyicilerin soru ve görüşlerini sosyal medya üzerinden alarak cevaplandıran Diker teşekkürlerini iletti. Program müzik dinletisi eşliğinde son buldu.

Bu haber 455 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.