ÜNİVERSİTEDEN » Türkiye’de iş yapabilme kolaylığı artıyor
28 Ekim 2019 Pazartesi 

Haber: Umut Gökdaş - Halit Aydın

 

Dünya Bankasının yayınladığı İş Yapabilme Kolaylığı Endeksi Listesinde, Türkiye, geçen yıla oranla 10 sıra ilerleyerek 33. sırada kendine yer buldu.

 

Her yıl yayınlanan bu listede Türkiye 2018’de 60. sırada, 2019’da 43. sırada olurken bu yıl 33. sıraya yükseldi. Bu listede ilk 3’ü sırada Yeni Zelanda, Singapur ve Hong Kong(Çin) olurken son 3 sırada ise Venezuela, Eritre ve Somali yer aldı. Türkiye puan sıralamasına göre 76.8 puan ile 156 ülkeyi geride bıraktı. Belçika ve Hollanda gibi ülkeleri gerisinde bırakan Türkiye Fransa ile aynı puanı paylaştı. Listede ABD 6. sırada sırada olurken Rusya 28. sırada kendisine yer buldu.

 

Açıklanan listede 190 ülke bulunmasına karşın dünya çapında sadece 115 ülkede iş yapma kolaylığı bulunuyor. Yanı sıra 2020 İş Yapabilme Kolaylığı Endeksi Listesinde Suudi Arabistan, Ürdün, Togo, Bahreyn, Tacikistan, Pakistan, Kuveyt, Çin, Hindistan ve Nijerya iş yapmayı kolaylaştırmada en dikkat çeken ilerlemeyi sağlayan ülkeler arasında yer aldı. Listede sadece 2 Afrika ülkesi iş yapabilme kolaylığı açısından ilk 50’de yer alırken, hiçbir Latin Amerika ülkesi bu listede yer almadı.

Bu haber 108 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.