ÜNİVERSİTEDEN » GŞÜ’de iThenticate, Turnitin ve Mendeley Eğitimi Verildi
26 Ekim 2019 Cumartesi 

Gümüşhane Üniversitesi Proje Destek Ofisi(PDO) tarafından lisansüstü öğrencileri, öğretim elemanları ve öğretim üyelerine yönelik olarak “iThenticate, Turnitin ve Mendeley” eğitimi verildi.

 

Eğitimin ilk programında Gümüşhane Üniversitesi öğretim üyelerinin makale yazımında benzerliklerin belirlenmesi amacıyla kullandıkları iThenticate ve lisansüstü tezlerdeki benzerliklerin taranmasında kullanılan turnitin yazılımı hakkında bilgiler verildi. İkinci programda ise makale, tez ve kitap yazımında kullanılmak üzere tasarlanmış Mendeley yazılımı teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı. Mendeley yazılımı yayın hazırlamada kaynak vermeyi kolaylaştıran bir program olup araştırmacıya değişik referanslama formatlarına kolayca geçebilme imkanı sunmaktadır. Verilen teorik bilgilerden sonra bilgisayar üzerinde uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi. Düzenlenen eğitim sonunda katılımcılara eğitimi aldıklarına dair belge takdim edildi. Talebin fazla olması nedeniyle ilerleyen tarihlerde bu eğitimin yeniden düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

Düzenlenen eğitimin önemine dikkat çeken Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Üniversitemizde bilimsel ve akademik çalışmaların daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini ve bu alanda çalışma yapanlara yol göstermesi açısından iThenticate, turnitin ve Mendeley eğitimi verildi. Ülkemizin bilimsel alanda ilerlemesini ve söz sahibi olmasını sağlamak için akademik faaliyetlerimizi artırmak ve kendimizi mümkün olduğunca geliştirmeye adamak lazım. Tabi bunları yaparken de özgün ve nitelikli çalışmalar ortaya koymamız gerekiyor. Proje Destek Ofisimiz tarafından verilen bu eğitimlerde üniversitemizi akademik yönden daha ileri bir seviyeye taşıyacaktır. Burada anlatılankonular ile yaptığımız çalışmaları, makaleleri paylaşmak, alıntılar yapmak, bu çalışmaları çevrimiçi yönetmek, başka araştırmacılarla iletişim kurabilmemiz gibi hususlarda akademisyenlerimizin kendilerini geliştirebileceğine inanıyorum. Eğitimlerin verilmesinde katkı sağlayan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Jeofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nafiz Maden ve Jeoloji Mühendisliği BölümüDr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Gücer’e teşekkür ediyorum.”

Bu haber 141 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.