ÜNİVERSİTEDEN » GŞÜ’de SOBİAD ve İntihal.net Eğitimleri Düzenlendi
26 Ekim 2019 Cumartesi 

GŞÜ’de SOBİAD ve İntihal.net Eğitimleri Düzenlendi

Gümüşhane Üniversitesi kongre merkezinde SOBİAD ve İnithal.net eğitimleri düzenlendi. Kongreye SOBİAD’da bilgisayar mühendisi olarak çalışan yazılımcı Sabahattin Oluk, Gümüşhane Üniversitesi Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanı Dursun Yücel, Hazal Yılmaz ve Nazlı Çetin ile birlikte birçok akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

Haber: Elmas Kavlak, Şevval Gökşen, Bahar Demir, Fevzi Koç, Ayşe Begisi

 

Eğitimde kütüphaneler için veritabanı olarak oluşturulmuş SOBİAD ve tezlerin kaynak haklarının korunması amaçlı denetim için oluşturulan İntihal.net hakkında bilgiler verildi. Gümüşhane Üniversitesi Kongre merkezinde düzenlenen eğitim kapsamında birçok akademisyen ve öğrenciye bilgi verildi.  Verilerin toplanılmasında bir havuz oluşturulması amacıyla herkese açık olarak hazırlanan sistemin uygulanabilirliği hedefleri hakkında konuşulan etkinlikte Kütüphane Daire Başkanı Dursun Yücel, “Birinci olarak her üniversite kendi açık erişim sistemini ilgi ve ortaları oluşturduktan sonra bu verileri Türkiye’yi aralarında Avrupa açık birim bulutuna katılımını sağlayarak ortak bir havuz oluşturuluyor. 60 milyondan fazla araştırmacının katkı sağlayacağı Avrupa açık birim bulutu üretilen tüm makale araştırma raporu kitap, kitap bölümü vs bilgiye herkesin hiçbir kısıtlama olmadan erişimini sağlayacaktır. Böylece bilimin daha az maliyetli daha hızlı ilerlemesi tekrarlarını göndermesi yapılan çalışmalarda diğer araştırmacılardan haberdar olması hedeflenmektedir. Eğer araştırmacı üçüncü taraflarca finanse ediliyorsa erişim hakları depolarda saklamayı bilen anlaşmalar o taraflarca tespit edilecektir” dedi.

 

Yılmaz: “200 Binin üzerinde elektronik kitap”

İçerik hakkında bilgiler veren ve veri tabanlarının nasıl erişim sağlayacağı hakkında uygulamadan bahseden Hazal Yılmaz şunları söyledi: “Proquest Dissertations Theses Globalden bahsedeceğiz. Şu an bu veri tabanını Türkiye’deki bütün üniversiteler ve TÜBİTAK kapsamında inanılmaz bir tez veritabanı. Kapsamı yaklaşık dört buçuk milyara yakın elektronik tez içeriğine sahip ve iki buçuk milyar civarında da tam nitelikli tezlerden oluşuyor aynı zamanda tıp bilgisi olan tezlerden de var şuan platform içersinde ayrıca yüksek lisans tezlerinde ve doktora tezlerini de görüyoruz. Bu veri tabanında biz bu veri tabanı için Amerika ulusal kütüphanesiyle bir anlaşma içerisindeyiz. Onların sistemlerine yüklenen her tez eş zamanlı olarak Proquest Dissertations Theses veri tabanına da yükleniyor böylelikle sizlerde çok güncel bir şekilde bu tezlere erişebiliyorsunuz. Bununla birlikte çok farklı ülkelerden çok farklı üniversitelerden yüksek lisans hem doktora tezlerini göreceğiz beraber zaten araştırma yaparken Ebook Central veri tabanı kapsamı nedir? Şuan hali hazırda 200 binin üzerinde elektronik kitap içeriğine sahip bir veritabanıdır. Sadece elektronik kitap içeriğine sahip ve her elektronik kitabında tam nota ulaşabileceğimiz veri tabanıdır. Arama yapma kitap içerisine girme okuma kitabın içerisindeyken üzerine notlar alma gibi birçok özellik var.”

 

Oluk: “SOBİAD veri havuzumuz Türkiye’nin en büyük veritabanıdır”

Konuşmasında SOBİAD hakkında bilgiler aktaran Sabahattin Oluk, “Atıf dizilimi Türkiye’nin başlangıçta sadece sosyal bilimler akabinde fen ve sağlık bilimlerini de kapsayarak geliştirilmiş ilk yerli bilgi bir atıf dizilimidir aynı zamanda bir veri tabanıdır SOBİAD. SOBİAD’ı akademisyenler her gün bin 300’den fazla derginin binlerce arama yaptığı bir veri tabanıyla SOBİAD’da dediğimiz gibi Gümüşhane Üniversitemiz ve alan üyelerimizden SOBİAD gibi genellikle 86 adet abonesi bulunmakta. SOBİAD olarak ilk amacımız akademisyenlerimizin atıflarını en hızlı ve en doğru şekilde bulmak zaten bu olduktan sonra devamı kendi kendine gelecektir. SOBİAD veri havuzumuz Türkiye’nin en büyük yerli akademik veri tabanıdır içerisinde bin 279 adet dergi üç binden fazla makale iki binden fazla basılı yayın kitap mevcuttur. Buna ek olarak da binlerce sempozyum dokümanları kurulmaktadır basın yayın içerisinde Türk Tarih Kurumu’nun tamamı bizzat kendimiz gidip basın yayını elektronik ortama aktardık. Veri havuzunu her geçen gün arttırmaya çalışıyoruz bu bin 279 dergi içerisinde sadece Türkçeden Türkiye’de bulunan dergilerin üzerine yurt dışında bulunan dergileri de katıyoruz SOBİAD adına katmaya çalışıyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

 

Oluk: “Yerli ve milli ürünümüz”

SOBİAD’ın istenildiği zaman arama yapmaya açık olduğundan, yerli ve milli bir ürün olarak küresel ölçekte rekabet içinde olduklarından bahseden Oluk, “Bu yüzden sadece yerli devletleri tanımıyoruz ekstradan tanıdığımız yabancı devletlerde var ve bu her geçen gün artıyor. Düzenli olarak zaten aylık olarak dergilerimizi güncelliyoruz sürekli güncel kalıyor bu yüzden akademisyenlerimiz atıflarını en doğru şekilde kullanabiliyorlar. SOBİAD kullanıcıları özgün analizi kişiselleştirilmiş gelişim analizlerine ve imkânına sahiptir SOBİAD’da en çok dikkat ettiğimiz nokta bu analiz kısmı SOBİAD analizi zaten kendi başına bir konu analiz kısmında ise zaten en doğru sonuca en hızlı şekilde en güzel şekilde size sunmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

Oluk: “Gümüşhane göğsümüzü kabartan yerlerden bir tanesi”

Sözlerinin sonuna doğru İntihal.net’ten bahseden ve Gümüşhane’nin ilgisine değinen Oluk, “Gümüşhane göğsümüzü kabartan yerlerden bir tanesi çok yüksek. İntihal nedir? İntihal bir başkasına ait bir eserdeki yazıyı bilgiyi kendin yazmış gibi göstermektir. İntihal net akademik çalışmalarımızda benzerlikleri bulan ve bunu denetleyen bir sistemdir. Akademisyenler tarafından üretilmiş olan ve yerli bir programdır İntihal.net biz bunu tasarlarken en çok dikkat ettiğimiz şeylerden birisi kolay kulanım ara yüzüydü. Ayrıca bir diğer nokta da sınırlamaları ortadan kaldırmaktı” diyerek konuşmasına son verdi.

Etkinlik İntihal.net’i kullanan 173 üniversiteden ve programın gelişimi için kullanıcıların geri dönüşlerinin önemimden bahsedilerek sonlandırıldı.

Bu haber 194 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.