ÜNİVERSİTEDEN » GŞÜ URAP Kriterleri Açısından Yükselişini Sürdürüyor
22 Ekim 2019 Salı 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan ve Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını yapmayı toplumsal hizmet olarak gören bir kurum olan URAP (University Ranking by Academic Performance), üniversitelerin başarı sırlamalarını açıkladı.

 

Gümüşhane Üniversitesi, 2019-2020 URAP Türkiye sırlamasında puanını 341,59’a yükselterek, 166 üniversite arasından 103’üncü sırada kendisine yer buldu. 2018-2019 URAP Türkiye sırlamasında almış olduğu 327,41 puanını, 2019-2020 URAP Türkiye sırlamasında 341,59 puana yükselten üniversitemiz, kendisinden önce kurulan birçok üniversiteyi de geride bırakarak istikrarlı bir şekilde ilerleyişini sürdürmeyi başardı. Gümüşhane Üniversitesi, URAP 2019-2020 sıralamasında 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 40’ıncı ve Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında da 36’ıncı sırada yer aldı.           

 

URAP 2019-2020 Türkiye sıralaması hakkında açıklamalarda bulunan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Üniversitemiz her yıl olduğu gibi bu yıl da istikrarlı bir şekilde ilerleyişini sürdürmeye devam etti. Son olarak açıklanan 2019-2020 URAP Türkiye sırlamasında da görüldüğü üzere geçen yıl 327,41 olan bilimsel yayın puanını bu yıl 341,59’a yükseltti. URAP 2018-2019 Türkiye sıralamasında lisans mezunu veren 157 üniversite yer almıştı. Üniversitelerin 107’si devlet, 50’si vakıf üniversitesiydi. Bu yıl URAP 2019-2020 Türkiye sıralamasında ise lisans mezunu veren 166 üniversite yer aldı. Üniversitelerin 108’i devlet, 58’i vakıf üniversitesi oldu. Geçen yıla oranla birçok üniversitenin bilimsel puanı ile birlikte sırlamada çok geriye düşmesine rağmen, üniversitemiz bilimsel puanını yükselterek 166 üniversite arasından 103’üncü sırada yer aldı.”

 

Zeybek: “Dünya ortalamasının çok üstünde bir hızla”

Konuşmasının devamında Gümüşhane Üniversitesinin başarısından bahseden Zeybek, “Kendisinden önce kurulan birçok üniversiteyi geride bırakan üniversitemizin bu sırlamada yer alması bizler için önemlidir. Mevcut köklü üniversitelerimizden ayrılarak yeni olarak açılan birçok devlet ve vakıf üniversitelerimiz oldu. Bu üniversiteler arasında Tıp Fakültesi gibi döner sermayesi yüksek olan ve yayın sayısı fazla olan üniversiteler yer alıyor. Yine aynı şekilde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 300-349 puan aralığında kalmayı başarması üniversitemizin istikrarlı bir şeklide yükseldiğinin göstergesidir. URAP Türkiye açıklamalarına baktığımızda üniversitelerimizin son yıllarda sadece URAP Dünya sıralamasında değil, diğer kurumların dünya sıralamalarında da gerilediği görülmektedir. Bunun temel nedeni ise üniversitelerimizin etki değeri en düşük dergilerdeki makale sayılarını dünya ortalamasının altına indirip, etki değeri en yüksek dergilerdeki makale sayılarını dünya ortalamasının üzerine çıkaramayışları şeklinde açıklandı. Üniversitelerimizin sıralamalarda yükselebilmesi için dünya ortalamasının çok üstünde bir hızla yayınlarının sayı ve kalitesini artırmaya başlaması gerekmektedir” dedi.

 

Zeybek: “Daha da ileri”

Konuşmasının sonlarında gelecek hakkında söylemlerde bulunan Zeybek, “Üniversitemizde de bu tür bilimsel ve akademik projeleri desteklemek için başta vakıf çalışmaları olmak üzere ulusal ve uluslararası kongre, konferans, sempzoyum panel ve çalıştaylar düzenliyoruz. Devam eden birçok projeyi hayata geçirmek için uğraşıyoruz. Vakıf çalışmalarımızın sonuçlanması dâhilinde her bir projeye daha çok destek verebilme imkânımız olacak. 11 yıllık bir üniversiteyiz, her birimimiz ve bölümümüz ile hızla yükselen bir üniversiteyiz. İnanıyorum ki üniversitemiz bilimsel alanda yakalamış olduğu bu istikrarlı ilerleyişini daha da ileriye taşıyacak. Bunun için gereken her adımı atmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu haber 177 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.