ÜNİVERSİTEDEN » Dekan Yılmaz, kampüs FM’e konuk oldu
18 Ekim 2019 Cuma 

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz, Kampüs FM’de Açık Kafa programına konuk oldu.


Haber: Vehbi Demir-Özcan Kılıç

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz, programcılığını Mekatronik Bölümü Öğretim Görevlisi Oğuzhan Albayrak ve Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Serkan Toksoy’un kampüs FM stüdyosunda yapmış olduğu Açık Kafa programına konuk oldu. Programın birinci bölümünde radyoculuktan bahsedilirken, ikinci bölümünde gençlerin öfke problemi üzerinde duruldu.      

 

20 YIL SONRA TEKRAR MİKROFONUN BAŞINDA   

 

20 yıl sonra radyo programına katılmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Yılmaz, “Şimdi kendi öğrencilerimde aynı şevki görüyorum. O gençlik enerjisiyle yapılan işlerin başka bir tadı var. Çünkü onlar yorulmuyorlar, uyumuyorlar sürekli fikir üretiyorlar. Aynı enerji o yaşlarda bizde de vardı, fikir üretiminde çok düşüklük olmuyor ama yaş aldıkça enerji düşüyor. Radyoculuğun başka bir büyüsü var. Görselin olmaması ve insanların görselleri kendi zihninde kendileri oluşturuyor olması çok farklı bir şey, o yüzdende radyo keyiflidir. Radyoda konuşmak ve dinlemek zorundalar. Alışkanlıklarımız değişti ama biz eskiler gençlere bunu aşılamak zorundayız, tekrar dinlemeye başlamak zorundayız, tekrar söz söylemeye başlamak zorundayız. Çünkü bu bizim kültürümüzde olan bir şey. Daha az okuyan daha az dinleyen, kendini yazıyla ifade etmekte zorlanan bir yapıyla karşı karşıyayız. Çünkü gelişen teknolojinin pratikliği bizi hemen içine alıveriyor” ifadelerini kullandı.

 

“İNSANLARIN BİRBİRİNE KARŞI TAHAMMÜLLERİ AZALDI”

 

Programın ikinci bölümünde gençlerin öfke problemini anlatan Yılmaz, “Psikoloji alanında en çok çalıştığım konular öfke ve duygusal zekâ oldu. Özellikle gençlerde şiddetin artış göstermesiyle bizde bu merak başladı, ne oluyor da bu çocuklar öfkeleniyor? Sadece gençlere de mal etmemek lazım küçük çocuklarda da çok sık rastladığımız bir durum olmaya başladı. Anne babaların davranışlarını sorgulamak gerekiyor. Benim daha çok çalıştığım kısım annelerdi, 0-6 yaş arası sürekli çocuklarla beraber olan annelerin bir takım tutum ve davranışları, değer ve inançları çocukların engellenmesine ve öfke büyütmesine sebep oluyor diye düşünmeye başladım. İnsanların birbirine karşı tahammülleri azaldı. Gençlerle ilgili flört şiddeti çok sık rastladığımız bir şey. Sadece üniversitelerde değil liselerde de sık karşımıza çıkan bir durum olmaya başladı. İzlenilen ve seyredilen modeller, aile içindeki rol modeller çok farklılaştı ve kendimizi öfkeyle ifade eder toplumlar haline geldik” şeklinde konuştu.

 

                                                                                     

Bu haber 286 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.