ÜNİVERSİTEDEN » Orhon’dan “Geleceğini mi Düşünüyorsun Düşünmeyi mi Düşünüyorsun” Söyleşisi
26 Eylül 2019 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinde Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon’un katılımı ile “Geleceğini mi Düşünüyorsun Düşünmeyi mi Düşünüyorsun” başlıklı bir söyleşi programı düzenlendi. Etkinlikte Orhon öğrencilerin sorularını yanıtlayarak onlarla insan ve gelişen dünyadaki insan konumu hakkında bilgi alışverişinde bulundu ve etkinliğin devamında Orhon’a plaket takdim edildi.


Etkinliğin başlangıcında konuşan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz öğrencilere etkinlik hakkında bilgiler aktardı. Konuşmasında etkinliğin yararlarından bahseden Yılmaz, “Benim için Nezih hocanın burada olması ve vaktini ayırması çok önemli çünkü telefon görüşmelerimizden anladığım kadarıyla kendisi farklı farklı şehirlerarasından bize de vakit ayırdı. Konum itibariyle çok ulaşılabilir ve gelinip gidilebilir bir konumda olmadığımız için o kadar önemli ki yaptığı şey sizlerle bilgilerini sizlerle paylaşması gerçekten çok kıymetli. Böyle kıymetli iletişimcileri bulunca aklınıza ne takılıyorsa lütfen sorun ve o modelleri içselleştirmeye çalışın. Emin olun ki herkesten alacağımız bir şeyler var ve çok önemli bir duruş ve bakış ile bazen çok önemsiz gelebilir ama emin olun iletişim bilimleri olarak baktığınız zaman çok şey anlatabilir” şeklinde konuştu. 

 

Orhon: “Ben stratejik bir yere değil çok dostane bir yere geldim”

 

Öğrencilerle etkinlik ve kendisi hakkında bilgi veren Orhon, “Hepiniz hoş geldiniz, öncelikle şunu söyleyeyim benim eylülde 8 üniversite ve ekimde 8 üniversite turlamam gerekiyordu. Bunu değiştirmek için insan sıcak hissettiği, güvende hissettiği ve erişim bulduğu yerleri seçiyorsun o yüzden ben stratejik bir yere değil çok dostane bir yere geldim. Yaptığım işlerde yanıtını aradığım bazı sorular oluyor, bunlardan birisi yapılan yolculuklar ve işler halka hizmet ediyor mu, kalplere hizmet ediyor mu? Bunlar içinde bizi birleştirecek neler olabilir? Bu sunumun sonunda herkesin düşünmesini istediğim bir şey var; bir alan var siz bu etten ısırmak istiyorsunuz ama neden başkasına göre bir oyuncuya göre tercih etsinler. Sizi biricikleştiren şeyler neler? Bunu başkası değil siz aramalısınız” diyerek konuşmasına devam etti.

 

Orhon: “İş arama devri bundan 10 yıl önce bitti”

Konuşmasının devamında değişen gelecekten bahseden Orhon şunları söyledi: “Geleneksel düşüncelerin tarzı sonucu iş aramaya yönelik olan dönem bundan 10 yıl önce bitti. Dönem iş arama değil iş yaratma dönemi, elimizdekilerle ve yeni bakış açılarıyla bu yüzden burada herkesin bir iş yaratma potansiyeli var. Herkesin bir gelecek kaygısı var çok normal iş arıyoruz, iş planlıyoruz, geleceğimizi düşünüyoruz ama sanki geleceği düşünmek bir yapılandırılmış çok da zemini olmayan bir mesele mi? Yoksa gelecek için bazı oyunlara mı ihtiyaç var? Gelecekle ilgili düşünmeden önce düşünce yapımızla ilgili bir düşünme yetimizi geliştirmemiz mi gerekiyor? Latince adı ile homosaphiens günümüz insanıdır ama literatüre yeni yeni giren homosapien sapiens; sadece düşünüyor olması yetmeyen insanın düşünebilmeyi düşünebilmesi ve bununla ilgili yöntemler üretebilmesi. İnsanın düşünmesi yetmiyor, homofaber yani kültür üreten canlı olarak insan ihtiyaçlarına uyulmana bilen insan.”

 

Orhon: “Biz ekran kuşağıyız”

Alıntılarla konuşmasına devam eden Orhon, “Marshall McLuhan elinizde tuttuğunuz araçlar bir süre sonra mesajın kendisi haline geliyor demekte ve artık uzvun bir parçası. Uzvun parçası haline gelen şey içeriyi de şekillendirmeye başlar. Bulunduğumuz kuşak ekran kuşağıdır çünkü ekransız yapamıyoruz bizi biz yapan ekran kuşağı olmamız ve bu ekranlar bizim bir uzvumuz haline geliyor. Bu nedenle sizler yeni nesil yayıncı haline geliyorsunuz çünkü elinizin altında sosyal medya var ve her an oradasınız bu da kendinizi yayın yapan insanlar olarak düşünün böyle gücünüz var. Bizlerin uydurmaya ihtiyacımız var, çocuk gibi davranmaya ihtiyacımız var, meraklı ve şüpheci olmamız gerekiyor. İnsanı entelektüel yapan şey göçebe gibi olması lazım onlar kalıcı hiçbir şeyi kabul etmezler” diyerek sözlerine devam etti.

Etkinlik Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz’ın Orhon’a plaket takdim etmesinin ardından sonlandı.

Bu haber 212 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.