KÜLTÜR-SANAT » Gümüşhane Üniversitesinde Sanat Sergisi
14 Mayıs 2019 Salı 

Gümüşhane Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Serkan Toksoy, Gümüşhane Üniversitesi Kongre Merkezinde 200’ün üzerinde ebru  parçalasıyla oluşturduğu 41 tabloyu sanatseverlerin beğenisine sundu.

 

Haber: Vehbi Demir

 

İşin teknik kısmını anlatan Toksoy, ebruyu modern konuma taşımak istediğini şu sözlerle ifade etti; “Eserlerin temel alt yapısında, ebru  çalışmaları var. Bu sergideki eserleri 200’ün üzerinde ebru çalışmasını parçalayarak oluşturdum. Bu parçalarla toplamda 41 eser meydana getirdim.  Bu eserlerin tamamına sergide yer verdim. Bir ebrunun parçası birçok tabloda yer alıyor. Eserlerimin hepsi birbiriyle ilintili. Birçok yerde farklı ebru sergileri gezme şansım oldu. Ancak genellikle bu sergilerde stilize edilmiş çiçek motifleri  ya da çeşitli  hat yazılarıyla yapılmış eserler gördüm. İnsanların buna  çok alışkın ve aşina olduklarını düşünüyorum. Bu nedenle benim amacım ebruyu bu klasik anlayıştan bir nebze olsun kurtarmak  ve ebru ile yapılabileceklerin yelpazesini genişleterek ona modern bir  sanat ürünü kimliği kazandırmaya çalışmaktır. Bunu kısmen başardığıma da inanıyorum" diyerek sözlerine devam etti, "Daha önce yapılmış bir şey değil diyemiyorum. İlk defa ben yaptım da demiyorum ama daha önce bunu yapan birisini görmediğimi söyleyebilirim. Hiçbir yerden ilham almadım. Ebruyu, 'geleneksel el sanatı formundan modern bir sanat konumuna nasıl taşıyabilirim?' sorusuyla yola çıktım.  Şu an vardığım noktada, sonuç bu. Ama bu nihaiyi sonuç değildir. Olamaz da.  Çalışmalarım devam ediyor. İleride bu yaklaşımdan farklı eserler çıkması muhtemel olduğu gibi, bu üslubun başka sanatçılar tarafından da kullanılarak zenginleştirilebileceğini düşünüyorum"

 

"Her şey eksikliğiyle güzeldir"    

                   

Toksoy, sergideki amacını ise şu sözlerle ifade etti: “Bu sergiye gelenler burada ne anlatılmak isteniyor? diye soruyorlar. Bu sergideki amacımı, bütün çalışmalarımı özetleyen; serginin afişinde şu sözlerle anlatım aslında; tam yok, bütün yok, eksiksiz yok, kusursuz yok, tam da olması gerektiği gibi. Tüm çalışmalar bu metinde toplanıyor. Evet, her çalışma, kendi başına farklı bir şeyler anlatıyor. Her bir çalışmamın ayrı bir kompozisyonu var.  Fakat  çalışmaları izleyen kişiler de farklı şeyler görecektir. Çünkü her şeyi parçalayarak yeni bir bütün oluşturmaya çalışıyorum. Bu oluşturduğum bütün de bir bütün değil aslında. Başka bir bütün olarak düşündüğümüz şeylerin parçaları; evrendeki her şeyin birbiriyle bağlantılı olması gibi çalışmalarımda da her eser, birbiriyle bağlantılı. Ayrıca her şey eksikliği ile güzeldir. Zaten bu çalışmaları yaparken ebruyu seçmemdeki sebep  ise; ebrunun  kontrolsüz bir sanat olması. Eylemi siz başlatıyorsunuz ama kontrol tam anlamıyla sizde değildir. Suya boyaları serpersiniz ama boyaların nereye düşeceğine siz karar veremezsiniz, boya istediği yere düşer. Özetle şunu söyleyebilirim; ben kontrolsüzlükten, kaostan ve kusurdan yola çıktım. Buradaki eserlerin her biri kendi içinde ve tümü bir araya geldiğinde esasında bu kaotik, kontrolsüz ve kusurlu düzenin armonisini ifade ediyor.” Serkan Toksoy son olarak,  “Beni burada hiç yalnız bırakmayan, bana destek veren, emeği geçen herkese  ve sergiye gelen tüm sanatseverlere teşekkür ediyorum”   diyerek konuşmalarını bitirdi.

Bu haber 327 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.