İLETİŞİM FAKÜLTESİ » DHA Karadeniz Bölge Müdürü, Gümüşhane Üniversitesinde
14 Mayıs 2019 Salı 

Demirören Haber Ajansı Karadeniz Bölge Müdürü Muhammet Kaçar, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinde "Gazeteciliğin Geleceği ve  Habercilik" adlı programda öğrencilerle bir araya geldi.

 

Haber: Vehbi Demir

 

Gümüşhane Üniversitesi Gazetecilik Kulübü tarafından İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Gazeteciliğin Geleceği ve Habercilik" temalı programa İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ali Özcan, Gazetecilik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi  Emre Ş. Aslan, kulüp üyeleri, öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Özcan, gazetecilik bölümünün bu yıl ilk öğrencilerini aldıklarını hatırlatarak, “Öğrencilerimize uygulama yapabilecekleri iyi bir altyapı hazırladık. İlk öğrencilerimiz geldiğinde onlara şunu söylemiştim; 8 yıldır sizi bekliyoruz. Çünkü iletişim fakültesinin haber birimi, gazete ve dergisi yaklaşık 6 yıldır çıkıyor. Bu öğrencilerimiz için hazır bir uygulama alanı olarak medya merkezimizde bekliyor, öğrencilerimizin daha aktif olmalarını istiyoruz." dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından tecrübelerini öğrencilere aktaran DHA Karadeniz Bölge Müdürü Muhammet Kaçar, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinin imkanlarının çok iyi olduğunu kaydederek, Fakültenin medya merkezi gibi çalıştığını söyledi.

 

Gazeteci Doğayı Koruma Adına Taraftardır

 

Kaçar, “Çok şanslısınız, Karadeniz bölgesinde  11 ile bakıyoruz. Bu 11 ilde gözlemlediğimiz üzere iletişim fakülteleri arasında en iyisi sizsiniz. Köklü üniversitelerin çoğunda göremediğim imkanları burada görüyorum. İkinci şanslı tarafınız ise hocanızın meslekten gelmiş olması. Bu sizin için büyük bir şans. Gazetecinin klasik tanımı üzerine gidip canınızı sıkmak istemiyorum. Ben sahada çalışıyorum. 2 yıldır bölge müdürüyüm. Hiçbir zaman sahadan kopmadım. Bir yerde haber varsa, bu Rize de olabilir, Çorum da. Çok kritik bir olaysa, olay yerine gitmenin en kısa yolunu arıyoruz. Tabi oradaki arkadaşlarımız hemen olaya müdahale ediyorlar. Onlar elinden geleni yapıyorlar. Anadolu’da bu mesleği yapmak zordur, yapan arkadaşlarımız da zor koşulda yapıyordur. Ben de onlardan biriydim. Bugün 11 ilde 60 arkadaşımızla çalışıyoruz. Gazeteci olarak gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuz var. Bu coğrafyayı koruma adına bazı görevler bize düşüyor. Gazeteci doğayı koruma adına taraftır. Kamu yararı adına taraftır” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal medya habercilik açısından insanların kendine ait bir mecrası haline geldiğini ve gazeteciler için de iyi bir haber kaynağı olduğuna değinen Kaçar, sosyal medyanın bazen de çok fazla bilgi kirliliğine neden olduğunu ve böylece medyanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığına değindi. Program plaket törenin ardından sona erdi.

Bu haber 217 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.