ÜNİVERSİTEDEN » GŞÜ’de Mezuniyet Töreni Coşkulu Bir Şekilde Kutlandı
4 Mayıs 2019 Cumartesi 

Gümüşhane Üniversitesi 11’inci Kuruluş Yıl Dönümü ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, yapılan görkemli bir etkinlikle kutlandı.

 

Rektörlük binası önünde bulunan anıta çelenk konulmasıyla başlayan tören, daha sonrasında Gümüşhane Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan programla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan Gümüşhane Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından, Gümüşhane Üniversitesi Halkoyunları gösterisiyle devam etti. Mezun öğrenciler adına konuşmasını yapan Gümüşhane Üniversitesi birincisi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Yunus Emre Bülbül, 4 yıllık eğitim sürecinin bittiğini; fakat bunun bir son değil, vatan ve millete hizmet adına yeni bir başlangıç olduğunu söyledi.

 

Taşbilek: “Yeniden başladığı bir noktaya gelmiş bulunmaktayız”

Törende konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ise, “Hem üniversitemizin kuruluşunun 11’inci yıl dönümünü hem de gençlerimizin hayata atılma yolundaki en önemli günlerinden birisi olan mezuniyet günlerini 2018-2019 eğitim öğretim yılının son döneminde gerçekleştirilen mezuniyet törenlerinde sizlerle beraber olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşayarak tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun dileklerimi iletiyorum. Değerli konuklar,öğrencilerimiz açısından hayatın yeniden başladığı bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Sevgili velilerimiz, yakınlarımız, çocuklarımızı çok büyük bir emekle, fedakârlıkla özveri ile büyütüp bugünleri hayal ederek bugünlere kadar getirdiler. Onların hepsinin de gözü aydın olsun. Şimdi anne babalar farklı bir telaş içerisine girecekler. Çocuklarının hayata, ülkeye ve millete hizmeti noktasında neler yapıp, neler yapamayacaklarını hep beraber görecekler” dedi.

Taşbilek: “Genç bir üniversiteyiz”

Konuşmasının devamında Taşbilek, “Mezun olur olmaz arkadaşlarından öne geçebilmesi için bu günlerde bu anlarda öğrencilik döneminde yapmış oldukları ekstra çalışmalar onları diğer arkadaşları yanında bir adım öne geçirecek. Bu, önemli bir husus. İkinci bir husus da çocuklarımızın, gençlerimizin üniversitede edindiği çevreler, arkadaşlıklar, dostluklar onların bundan sonraki hayatında da bir ve beraber olarak gerek bürokraside gerek siyasette gerek ekonomi de gerek ticarette attıkları adımın yönünü de belirleyecek. Bu birliktelikler kendilerine güç verecektir. Bu birlikteliklerini de muhafaza ederek buradan ayrılmak çok büyük önem arz etmekte. Bunu da gençlerimizin dikkatine sunmak istiyorum. Gümüşhane Üniversitesi hakkında açıklamalarda bulunan Taşbilek, “Ben bu vesile ile sözlerime son vermeden önce rektör hocamıza ve onun şahsında bütün üniversite öğretim üyelerimize, öğretim elemanlarımıza, akademik personel ve idari personele teşekkür etmek istiyorum. Üniversitemiz gerçekten toplumumuza örnek olma noktasında toplumumuzla bir ve beraber olma noktasında içinde bulunduğu şehrin dönüşümünü sağlama noktasında çok önemli hizmetler ifa etmekte. Genç bir üniversiteyiz, yeni bir üniversiteyiz; ama bu gençliğin özel bir dinamizmi söz konusu. Bu şehir için koyduğu vizyon çok önemlidir. Buradan hareketle de Sayın Cumhurbaşkanımızın her ile bir üniversite vizyonunun ne kadar önemli olduğunu küçük illerde çok daha iyi fark ediyoruz. Üniversitemiz inşallah ilerleyen süreç içerisinde de gelişimini devam ettirerek ilimizin gelişimine dönüşümüne ülkemizin bilimsel gelişimine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Çok önemli hizmetler ifa edecektir” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

Zeybek: “O sıralarda sadece Gümüşhane Üniversitesi vardı”

Yeni nesil üniversite vizyonunun üç önemli başlığının bulunduğunu dile getiren Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Bu başlıklardan bir tanesi eğitim, diğeri araştırma, üçüncüsü ise topluma katkıdır. Türkiye’nin en genç üniversiteleri arasında yer alıyoruz. 31 Mayıs 2008 tarihinde kurulmuş olan üniversitemizin 11’inci yılını tamamlamak üzereyiz. Üniversitemizin tanıtım videosunda paylaşıldığı üzere 7 fakülte 10 meslek yüksekokulu 2 yüksekokul 2 enstitü 8 uygulama ve araştırma merkezi ile eğitim öğretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Genç bir üniversite olmamıza rağmen henüz emekleme döneminde bulunmamıza rağmen, bütün akademik kadromuzun idari kadromuzun gayretleri ile 2017 yılında ilk defa dünya üniversiteler sıralamasında ilk 2 bin 500 içerisinde yer aldık. 2018 yılı içerisinde ise altı basamak birden yükseldik. Bizler gibi 2008 yılında kurulmuş üniversiteler içerisinde o sıralamada sadece Gümüşhane Üniversitesi vardı. Amacımız bu başarı çıtasını eğitim öğretim alanından bütün alanlara yaymak ve üniversitemizin şehrimize ilimize bölgemize ve ülkemize katkılarının artarak devamını sağlamaktır. Eğitim aşaması ile ilgili olarak 2018 yılında sempozyum, kongre, makale, bildiri, çalıştay, festival, gösteri gibi çeşitli etkinlikler ile eğitim öğretim faaliyetlerini desteklemeye çalıştık. 2018 yılı içerisinde 2 bin161 faaliyet üniversitemizde gerçekleştirildi. Yine üniversitemizdeki öğretim üyeleri ve elemanlarımız uluslararası ve ulusal makale, bildiri, kitap olarak 4 bin 262 yayın gerçekleştirmiş oldu. Topluma katkı noktasına gelince üniversite şehir kaynaşması hep çok konuşulur; ama birçok şehir için hayata geçişi sınırlı bir konudur. İki yıl içerisinde şehir ve üniversiteyi buluşturduğumuza inanıyoruz. Gerçekten 2008 yılında kurulmuş üniversiteler içerisinde hızlı büyüyen hızla gelişen, sadece yatay olarak büyümeyen aynı zamanda dikey büyümesini de devam ettiren bir üniversiteyiz. Birkaç lisans programı, birkaç ön lisans programı her yıl mutlaka Gümüşhane Üniversitesi’nin bünyesine ekleniyor. Amacımız pasif durumdaki birimlerimizi aktif birimlerle programlarla güçlendirmek. Dokuz yıl içerisinde açılmış olan üç doktora programına 4 yeni doktora programı ilave ederek hali hazırda 7 doktora programına çıkarmış durumdayız. 7 tane yüksek lisans programlarımız içerisine ilave etme fırsatı bulduk” dedi.

Zeybek: “Yaptığımız fedakârlıklar her türlü takdire şayandır”

Öğrencilerin ailelerine seslenen Zeybek, “Öğrencilerimizin çok kıymetli aileleri, yakınları, arkadaşları, öğrencilerimizi mezun etmenin mutluluğu yanında bugün bizlere 4 yıl veya iki yıl önce emanet ettiğiniz emanetleri önce sizlere sonra milletimize emanet etme günüdür. Bir evladın nasıl yetiştiğinin aile fertlerinin hangi fedakârlıklar ile üniversitede mezun etme aşamasına getirdiğinin farkındayız. Yaptığımız fedakârlıklar her türlü takdire şayandır. Bu nedenle her birinizi ayrı ayrı kutluyorum. Bu güzel günden dolayı gözleriniz aydın diyorum. Biliyoruz ki hayat sadece mutluluktan, sevinçten güzel günlerden ibaret değil. Ama diliyorum ki daha çok güzel günleri olsun evlatlarımızın. Çocuklarımızı bu günlere getirdiğiniz için gençlerimizi üniversiteyi mezun edecek duruma getirdiğiniz için her birinize ayrı ayrı müteşekkiriz. Çok kıymetli öğretim üyelerimiz, öğretim elemanlarımız öğrencilerimizin mezuniyeti noktasında gösterdiğiniz sorumluluk ve fedakârlıklar için sizlere de özellikle teşekkür ediyorum. Bizim ölçümüz şu olmalıdır. İki yıldır katıldığımız bütün toplantılarda bunu paylaşıyoruz. Kendi evlatlarımız, kendi çocuklarımız ülkemizin bir başka şehrinde bir başka üniversitede okurken onlara hocalarının, şehrin ne kadar ilgi göstermesini bekliyorsak bize emanet edilmiş ülkemizin dört bir yanından gelmiş gençlerimize de aynı gözle bakmak, aynı yaklaşımı göstermek hepimizin görevidir. Verdiğiniz derslerle ilgili uzmanlık alanlarınız ile ilgili bilgiyle donatırken, diğer yandan onları hayata hazırladınız. Onları mezuniyet sonrasında neler beklediği noktasında sürekli donattınız aydınlattınız. Gayretleriniz ve gençlerimize, öğrencilerimize her türlü katkınız için sizlere de müteşekkiriz” diyerek sözlerine devam etti.

 

Zeybek: “Asıl sorumluluğunuz şimdi başlayacak”

Konuşmasında öğrencilere seslenen Zeybek, “Çok sevgili öğrencilerimiz artık lisans ve ön lisans öğrenciliğinizin sonuna yaklaştınız. Ramazan münasebetiyle mezuniyet programınızı öne çekmiş olduk. İnşallah finallerde hepiniz fiili olarak mezun olmuş olacaksınız. Asıl sorumluluğunuz şimdi başlayacak. Bu arada bu yıl 3 bin 570 lisans ve ön lisans 50 de lisansüstü öğrenci mezun etmiş oluyoruz. Toplam mezun sayımız 3bin 620’dir. Bir memleketin, bir milleti iki ordu koruyor. Biri sınırlardaki orduları güvenlik güçleri diğeri de irfan orduları. Mezun ettiğimiz bu gençlerimiz inanıyoruz ki ülkemizin korunmasında güçlenmesinde çok önemli görevler üstlenecekler. Türkiye’nin küresel güç olma yolundaki ilerleyişine her biri ayrı ayrı değerli katkılar sunacak. Kıymetli mezunlarımız mezuniyetinizi canı gönülden tebrik ediyorum. Yolunuz açık olsun diyorum” sözleriyle sonlandırdı.

 

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in konuşmasının ardından Fakülte ve Yüksekokul düzeyinde Gümüşhane Üniversitesi birincisi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Yunus Emre Bülbül’ün Mezuniyet kütüğüne plaka çakmasıyla okulu dereceyle bitiren öğrencilere başarı belgeleri, plaket ve ödülleri verildi. Gümüşhane Üniversitesi birincisi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Yunus Emre Bülbül’e ödülünü ve plaketini Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek öğrencinin ailesiyle birlikte verdi. Fakülte ve Yüksekokul düzeyinde Gümüşhane Üniversitesi ikincisi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Havva Nur Demir’e ödülünü ve plaketi Gümüşhane Belediye Başkan Vekili Ali Şişman tarafından verildi. Fakülte ve Yüksekokul düzeyinde Gümüşhane Üniverstesi üçüncüsü olan Nihan Duman’a ise ödülü ve plaketi Gümüşhane Üniversitesi Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek tarafından verildi.

 

Tören, Fakülteler, Yüksekokullar ve Meslek Yüksekokulları düzeyinde dereceye giren öğrencilere sertifika ve plaketleri verilmesinin ardından mezuniyet yemini yapılması ve kep atılmasıyla sona erdi. Tören sonunda Gümüşhane Üniversitesi Rektörlük binası önünde organize edilen, Grup Canca, Grup İmera, Onur Akgül ve Gümüşhane Üniversitesi müzik gruplarının sahne aldığı konserde öğrenciler doyasıya eğlendi.

Bu haber 260 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.