ÜNİVERSİTEDEN » File Yıldızı Gümüşhane Torul Gençlik Ve Spor Kulübü adından söz ettiriyor
3 Mayıs 2019 Cuma 

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde Torul Lisesi adı altında 2006 senesinde kurulan kulüp Gümüşhane gençlerinin bir hayali.Beden eğitimi öğretmeni iki kardeş tarafından kurulan bu kulüp sayısız başarılara kurulduğu günden beri imza attı.

 

Kulübün kurucularından olan Ümit Terzi “ 2006 senesinde Torul Lisesi adı altında kurduğumuz bu kulüp 13 yıl içerisinde çok büyük başarılara imza attı. Bu kulübün antrenörlüğünü, menajerliğini yaptım. Kulübümüz 6 yıl Efeler liginde mücadele etti ve yaklaşık 2 yıldır da 1.lig de mücadele ediyor.” Diyerek sözlerine şu şekilde devam etti.” Kulübümüz hiçbir zaman alt liglerde iki yıl üst üste mücadele etmedi. 3.lig de 1 sene oynayıp hemen 2.lige ve oradan da 1.lig ve süper lige çıkma başarısını gösterdik.”dedi. Cümlelerine kulübün bu başarılarının yanında gözükmeyen sıkıntıları ve alt yapı çalışmalarıyla devam eden Terzi “Bu kısa sürede yakalamış olduğumuz başarı bize bazı noktalarda sıkıntılar yaşattı özellikle alt yapı çalışmalarımızda, ama biz elimizden gelenin her zaman en iyisini yapmak için uğraştık. Uzun süre efeler liginde oynayınca bu lig de kalıcı olduk durum böyle olunca Türkiye’nin farklı bölgelerinden tarattığımız gençleri burada kamplara aldık. İlimiz ve ilçemiz küçük ve voleybol anlamında fiziksel özelliklere sahip gençleri bulmak çok zor” dedi.

 

Terzi: “Sporcu fabrikasına dönüştük”

 

Gümüşhane Torul gençlik ve spor kulübünün sadece lig başarılarından ziyade sporcu anlamında ki başarısına da dikkat çeken TERZİ“ 2006 yılından beri 198 tane sporcu ve beden eğitimi öğretmeni ile beraber 22 tane Profesyonel Voleybolcu yetiştirdik.” Diyerek sözlerine şu şekilde devam etti “ 13 yılda bu sayılar belki size az gözükebilir fakat ilçemizin nüfusunun az olması işlerimizi biraz zorlaştırdı bunun içinde Şiran genç sporu pilot takım olarak kullandık. İlimiz de 26 tane beden eğitimi öğretmeni bu kulüp ile spora başlamış ve aynı zamanda kulübün yardımcı antrenörlüğünü yapan 4 hocam da geçmiş dönemlerde bu kulüpte oynamış isimler bu da bize büyük mutluluk veriyor.” Dedi.Kulübün maddi anlamda çektiği sıkıntılara değinen TERZİ “ Özellikle son 4-5 yıldır kulübümüzün Kulüp başkanı Özden BOSTAN beyin sayesinde ve iddiadan elde ettiğimiz gelir ile beraber yürütmeye çalışıyoruz. İlk 6 yılda iddia geliri yoktu sponsorluk gelirleri yok denecek kadar azdı ve kulübümüzün yöneticileri de maddi anlamda rahat olmayan insanlardı. Buna rağmen biz buraya Brezilya ve Ukrayna vatandaşı olan sporcular getirdik ve bunlardan da gelir elde etmeyi sağladık.

 

Terzi: “Kulüp ile beraber insanlar şehrimizi tanıdılar”

 

Kulübün sadece sportif anlamdaki başarısına değil bir marka şehir olma başarısına dikkat çeken TERZİ” İnsanlar bırakın Torul’u Gümüşhane’yi Trabzon’un bir ilçesi olarak biliyorlardı ama biz göstermiş olduğumuz bu başarı ile şehrimizi Tüm Türkiye’ye medya aracılığı ile çok iyi tanıttık. Medya da spor anlamında önemli kanallarla çalışma, onlarla sohbet imkânı yakalama fırsatı bulduk. Bizden ziyade oyuncularımızı taraftarlarımız motive etti. Türkiye’de voleybol anlamında gittiği her yerde takımına sahip çıkan bir taraftar grubuna sahibiz bu motive bizim başarımızın kaynağı oldu diyebilirim.” diyerek sözlerini noktaladı. Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün ilk başkanı olan Evren Özdemir kulüp hakkında şu sözleri sarf etti “ Kulübümüz bildiğiniz üzere Torul lisesi adı altında kuruldu. Ben 2007 senesinde arkadaşlarımın da isteği üzerine kulübün başkanı oldum. O yıl bölgesel lig de 1. Olduk daha sonra 3.lig için eleme maçları oldu ve o maçları da kazanarak 3.lige yükseldik. Tabi bunun bir katılım bedeli oldu ve bunun içinde kulübümüzün hiç parası yoktu. Bu katılımı sağlamak için Mahmut Terzi arkadaşımız bir banka aracılığı ile 2.5 milyon lira kredi çekerek 3.lige katılım hakkı kazandık.

 

Özdemir: “Yenilgisi olmayan takımları yendik”

 

Kulübün 1.ligdeki başarılarını anlatan Özdemir “O zamanlar bütçemiz olmadığı için çok cüzi miktarlarla takımımızı kurduk ve yenilgisi olmayan takımları yenmek gibi bir özelliğimiz oldu. Fakat sizin de bildiğiniz gibi takımımız hiçbir alt lig de üst üste mücadele etmedi 1.ligden sonra hemen efeler ligine çıktığımız için bu durum bizi zorladı. Efeler ligine çıktığımız zaman ilk senemiz gibi destek alamadık.” Diyerek sözlerine şu şekilde devam etti “ Bildiğiniz gibi bu liglerde oynamak çok masraflı ve ligde de kalmak istiyorsanız ligin orta kalitesi olan takımlardan daha iyi bir takım kurmak zorundasınız. 2012 yılında yaşadığım sağlık nedenleri ile görevimi bırakmak zorunda kaldım. Benden sonra takımımız 1 yıl yine efeler liginde oynadı ama ondan sonra maddi yetersizlikten dolayı bir alt lige düştü ve şuanda orada mücadelesini gerçekleştiriyor. Baktığımız zaman bu kulüp ile beraber birçok şeyi değiştirdik artık tüm okullarda voleybol takımları var çocuklarımız mahalle aralarında direklere ipler çekip voleybol oynuyorlar bu bizim bir şeyler başardığımızı gösteriyor.” diyerek sözlerini noktaladı. Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünde forma giymiş ve şuanda hayatına beden eğitimi öğretmeni olarak devam eden Ünal ÜNLÜ ise kulüp hakkında şu sözleri söyledi.” Torul’da bulunmanın faydalarından istifade etmiş bulunmaktayım. Beden eğitimi öğretmeni olan Ümit Terzi ve Mahmut Terzi kardeşler bir hayal kurdular ve daha sonrasında bu hayalin yansımasını yaşayıp beden eğitimi öğretmeni olmuş 198 kişiden birisiyim. Ümit hocamızın bana ve Torul’daki gençlere en büyük katkısı bu oldu en içten duyguları karakteriz özellikleriniz ile birleştirip hayal etmek. İçinde yaşadığımız çevre, coğrafya bildiğiniz üzere pek elverişli değil ama idealist öğretmeniniz varsa bu durumların pek bir önemi kalmıyor. Spor başlığı altında neye ihtiyacınız varsa Ümit Terzi bu ihtiyacı karşılar.” dedi.

 

Ünlü: “İnanınca hiçbir şey size engel değildir”

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübü hakkında sözlerine devam eden Ünlü” İçten inandıktan sonra ve karakterinizle bir şeyler yapmak istiyorsanız iki dağın arasında da olsanız bile hiçbir şey size engel değildir. Hal böyle olunca sizin hayallerinizde şikâyetçi olmak, yakınmak ve imkânların kısıtlı olması olmuyor Gümüşhane Torul gençlik spor kulübü bu başarıları hep inanarak ve hayal ederek elde etti” Diyerek sözlerine şu şekilde devam etti “Bizim içinde bulunduğumuz dönemde başarılar hep en samimi ve içten duygularla elde edildi. Bu duyguların yoğun yaşandığı ve unutamadığım maçlardan biri ise İstanbul Büyükşehir belediyesi ile yaptığımız maçlardı onları hem kendi evimizde hem deplasmanda mağlup etmeyi başardık” dedi.

 

Ünlü: “Mum olmak istiyorum”

 

Gümüşhane Torul gençlik spor kulübünün eski oyuncusu olan ÜNLÜ “ Bugün bu başarıları elde edebildiysek zamanında bize yakılan mumu gördüğümüz içindir. Benimde hedefim Hocalarım gibi öğrencilerime mum olabilmek onların yolunu aydınlatabilmek.” Diyerek sözlerini noktaladı.Gümüşhane Torul gençlik ve spor kulübünden yetişen ve şunda hayatına diğer 198 arkadaşı gibi beden eğitimi öğretmeni olarak devam eden Serdar TAŞKIN ise kulüp hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi. ” Lise 3. Sınıfta okurken beden eğitimi öğretmeni olmayı hedeflemiştim bu süreç içerisinde okul derslerime çalışıp aynı zamanda Ümit hocam ile beraber okula hazırlanıyordum. Kulübün antrenmanına katılma fırsatı yakaladım oradaki profesyonel sporcular ile beraber antrenman fırsatı elde ettim. Ümit TERZİ hocam Gümüşhane ve Torul’da sporcu yetiştiren bir insan benim gibi birçok beden eğitimi öğretmeni arkadaşımız var bu kulüp ile beraber 22 tane profesyonel voleybolcu olmuş arkadaşlarımız var bu sayılar ne kadar az görülse de bu il ve ilçe için çok büyük bir sayı” dedi.

Taşkın: “Bu kulüp bulunamayacak bir nimetti”

 

Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün bugüne kadar yetiştirdiği sporcular hakkında konuşan Taşkın” Ümit hocam bu kulüp ile beraber beden eğitimi ve spor yüksekokulu bölümüne sene de 15-20 sporcu hazırladı. Takım ile beraber antrenman yaptırma fırsatı sundu. Kendisi çok emek verdi ve sürekli sporcu yetiştirdi. Bu şehirde beden eğitimi öğretmenliği yapan her iki kişiden biri bu sayede sporcu veya meslek sahibi oldu.” Diyerek sözlerine şu şekilde devam etti “ Bu kulüp bu şehirde birçok şeyi değiştirdi bir spor kültürü oluşturdu şuan takımda oynayan Torullu arkadaşlarımız bulunmakta buda bunun büyük bir kanıtıdır. Bu kulüp eğer bugün bir şeyleri başarmış ise büyük bir fedakârlık sonucunda başarmıştır ve başarmaya da devam edecektir.” Diyerek sözlerini noktaladı. Gümüşhane Torul Gençlik ve Spor Kulübünün Torullu oyuncusu Metehan Bostanoğlu ise kulübü ile alakalı şu sözleri sarf etti, “Spor hayatım arkadaşlarım ile beraber gittiğim antrenmanlar sayesinde başladı. 2010 senesinden beri bu kulübün içerisindeyim Ümit hocam ile beraber gerçekleştirilen bu başarının bir parçası olmak beni çok mutlu ediyor. 2000 doğumlu olmama rağmen bu kulüpte bir şeyler başaran bir yerlere erken yaşta gelmiş birisiyim. Büyüklerimiz hep bize bu kulübün bu şehir de değiştirdiklerini anlattı bu şehirden yetişmiş sporcuları, eğitimcileri böyle bir yapının içerisinde olmak bana gurur veriyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber 208 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.