ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhane’den Bilek Güreşi Milli Takıma 2 yeni yıldız
3 Mayıs 2019 Cuma 

Gazipaşa Okulunu Temsilen Bilek Güreşi Yıldızlar Kız-Erkek Türkiye Şampiyonasına katılan 14 yaşındaki Gümüşhaneli sporcular Sudem Şahin ve Hayri Yalçın Kaya Türkiye Şampiyonu olarak Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Sporları Faaliyet Programında yer alan Bilek Güreşi Yıldızlar Kız-Erkek Türkiye Şampiyonası 5-7 Nisan 2019 tarihleri arasında Ordu’da yapıldı.Ordu’da yapılan Şampiyonaya ilk defa katılmalarına rağmen büyük bir başarıya imza atarak Şampiyon olan Sudem Şahin ve Hayri Yalçın Kaya Milli Takıma seçilerek Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Kendi yeteneğimi keşfetmeye çalıştığını bunun için ilk önce basketbola sonrasında ise okulundaki bilek güreşi seçmelerine katıldığını söyleyen Şahin, “ Spora ilk önce basketbolda başladım. Fakat orada başarılı olamadım daha sonrasında Beden eğitimi öğretmeniz Serdar Taşkın ve Milli Takım Antrenörü Davut Altuntaş okulumuzda bilek güreşi seçmeleri yapıyorlardı. Bende kendi yeteneğimi keşfetmeye çalışıyordum. Katılmaya karar verdim ve seçildim. Böylece Bilek Güreşine başlamış oldum” dedi.

 

Şahin: “Ailem ilk başlarda karşıydı”

Seçildikten sonra ailesinin karşı olduğunu ama kendisinin pes etmeyip devam ettiğini söyleyen Şahin “İlk başlarda ailem bilek güreşine katılmama biraz karşıydı ama ben pes etmedim antrenmanlara gittim isteğimi onlara gösterdikten sonra ailemde beni desteklemeye başladılar onlarında desteğini aldıktan sonra daha çok çalışmaya başladım. Sonucunda Türkiye Şampiyonu olarak Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Şampiyon olduktan sonra ilk başlarda karşı olan ailem şimdi devam etmemi ve bırakmayarak sonuna kadar gitmemi istiyorlar’’ Dedi.

 

Şahin: “Hemen antrenmanlara başladım”

Seçmeler sonrası antrenmanlarından ve idol olarak aldığı Bilek Güreşi Dünya Şampiyonu Şükriye Yılmazdan da bahseden Şahin, “Seçmelerden sonra kendimi geliştirmek için hemen antrenmanlara başladım. 3 gün ağırlık 1 günde masa antrenmanı olmak üzere haftada 4 antrenman yapıyorum. Davut hocam ve Şükriye abla sağ olsunlar antrenmanlarda çok yardımcı oldular. Davut hoca milli takım hocası Şükriye abla da zaten Dünya Şampiyonu bende kendime onu idol olarak alıyorum. Şükriye abla sadece antrenmanlarda değil antrenman dışında da çok yardımcı oldu. Kendi tecrübeleri bizlere anlatarak bizim Şampiyonaya daha iyi ve kendimize güvenerek katılmamızı sağladı. Son olarak bilek güreşine başlamama vesile olan Serdar ve Davut hocalarımla beraber okul müdürümüz Ahmet Hamdi Ayasa çok teşekkür ediyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

Kaya: “Hepsini yenip seçildim”

Sudem Şahin gibi kendisinin de okulundaki seçmelere girerek seçildiğini söyleyen  kaya “Sudem gibi bende okulumuzdaki seçmelere girerek rakiplerimin hepsini yenip seçildim. Normalde hiçbir sporla uğraşmıyordum. Serdar hocamın katılmamı söylemesi ile katıldım ve seçilerek antrenmanlara başladım. Türkiye Şampiyonası zordu çok fazla katılım vardı ama Ailemin, Davut ve Serdar hocamın bana inandıklarını bildiğim için şampiyon olacağıma inanmıştım. Şampiyon olduğum içinde çok mutluyum buradan tekrar bana destekleri için herkese çok teşekkür ediyorum.’’

 

Kaya: “Dünya şampiynasına katılmak istiyorum”

Sözlerinin devamında açıklamalarda bulunan Kaya, “Bilek güreşine yeni başlamama rağmen ilk katıldığım şampiyonada şampiyon olarak milli takıma seçilmek çok güzel. Ben bilek güreşine başladığımda Şampiyonaya az bir süre kalmıştı. Kısa sürede kendimi geliştirmem ve eksiklerimi gidermem gerekiyordu. Bunun içinde çok çalışım ve çalışmalarımın karşılığı olarak ilk defa katıldığım Türkiye Şampiyonada Şampiyon olarak Milli takıma seçildim ve ülkemizi Avrupa Şampiyonasında temsil etmeye hak kazandım. Avrupa Şampiyonası daha zor olacak ama hocalarım ve ailemin destekleriyle ben burada da şampiyon olarak Bulgaristan da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonasına katılmak istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Altuntaş: “11 Madalya almayı başardık”

Konuşmasında başarılardan bahseden Altuntaş, “Bilek Güreşi Yıldızlar Kız-Erkek Türkiye Şampiyonasının bu sene ilk defa Ortaokul düzeyinde bir katılım aldığını ve bunun bizler içinde bir heyecanının oldu. Ortaokul düzeyinde bu sene ilk defa Yıldızlar Şampiyonası düzenlendi. Bu bizler içinde ayrı bir heyecan olduğunu söyleyebilirim. Gümüşhaneden 12 öğrencimle katıldık ve 11 madalya almayı başardık. Sudem Şahin ve Hayri Yalçın Kaya da Federasyon Başkanımızın isteği üzerine milli takıma seçildi. İlk defa katıldıklarına Şampiyonada birinci olmaları ve milli takıma seçilmeleri bizleri de çok mutlu etti” dedi.

 

Altuntaş: “Şampiyonluklarla döneceklerine inanıyorum”

Sözlerinin devamında Altuntaş, “Avrupa Şampiyonlarından sporcularının şampiyon olacağına inanınıyorum. Avrupa Şampiyonasında hem Sudem hem de Hayri şampiyonlukla döneceklerine inanıyorum. Fakat bu Türkiye’den daha zorlu geçecek ve sporcularımızın ikisinin de normal olarak heyecanları var ama dediğim gibi onlara olan inancım tam en kötü ilk 3 içerisinde bitireceklerine inanıyorum son olarak bizlere her zaman desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Mücahit Atalaya teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Taşkın: “Dünya şampiyonu bir sporcu ile antrenman”

Konuşmasında öğrencilerin antrenmanlarında onlara yardımcı olan Şükriye Yılmazdan bahseden Altuntaş, “Öğrencilerimizin Şükriye Yılmaz gibi Dünya Şampiyonu bir sporcuyla antrenman yapması önemli. Seçmelerden sonra öğrencilerimiz Şükriye Yılmaz gibi Dünya Şampiyonu bir sporcu ile antrenman yapmaları onlar için oldukça iyi olduğunu ve karşılarında idol alabilecekleri bir insan olması onları daha çok motive ettiğini ve Şükriye Yılmazın tecrübelerini onlara aktararak kendilerini diğer rakiplerinde daha avantajlı hale getirdiğini düşünüyorum’’dedi.

 

Taşkın: “Umarım tüm aileler bu düşüncelerini değiştirip çocuklarını sporlara yönlendirir”

Aileler çocuklarını spora yönlendirmesi gerektiğini söyleyen Taşkın “Aileler derslerinde geri kalacaklar diye çocuklarını sporlara yönlendirmiyorlar ama tam tersi çocuklarını sporlara yönlendirmeleri gerekiyor. Çünkü spor yapan çocuklar sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan ve sokaklardan uzaklaşıp dersleriyle beraber sağlıklarına da daha çok önem vermeye başlıyorlar, umarım tüm aileler bu düşüncelerini değiştirip çocuklarını sporlara yönlendirmeye başlar” dedi.

 

Yılmaz: “Gözlerinde benim geldiğim nokyaya gelebilecek ışığı görüyorum”

Sudem Şahin ve Hayri Yalçın Kaya ile beraber antrenman yapan ve Avrupa Şampiyonasına onlarla beraber gidecek olan Şükriye Yılmaz, “Sudem ve Hayri ile beraber antrenman yapıyoruz. Onlara elimden geldiğince yardımcı olmaya tecrübelerimi kendilerine aktarmaya çalışıyorum. İkisi de başarılı sporcular, gözlerinde de benim geldiğim noktaya gelebilecek ışığı görüyorum. Fakat bunu onlara bırakmamak gerek nede olsa çok gençler daha çok çalışmaları gerekiyor. Bende onların geçtiği bu yollardan geçtim, çok çalıştım emek verdim onlarında çok çalışmaları ve hiçbir antrenmanı kaçılmadan düzenli bir şekilde devam etmeleri gerekiyor” dedi.

Bu haber 252 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.