GÜNCEL » Sigara kumbarası
1 Mayıs 2019 Çarşamba 

Gümüşhane'nin Bağlarbaşı semtinde ikamet eden esnaf Gökhan Bozkır, gençlere yönelik örnek bir girişimde bulundu. Çalışanların sigara içmesinden rahatsız olan Bozkır kendince bir çözüm üretip uygulamaya başladı. Bir sigara kumbarası oluşturdu. İşletmede çalışanlar sigara içmeye gitmeden önce kumbaraya 1 Türk Lirası atıyor. Çalışanlarının zaman kaybını önlemek ve sağlıklarını korumak için bu yönteme başvurduğunu dile getiren Bozkır, çalışanlarının sigarayı bırakması durumunda parayı geri vereceğini belirtiyor.

 

Haber: İsmet ŞİMŞEK 

 

Gümüşhane’de küçük bir işletme sahibi olan Gökhan Bozkır'ın çalışanlarına sitemi büyük. Sık sık sigara  içen çalışanlarının sağlıklarını korumadığını düşünen Bozkır, ilginç bir girişimde bulundu. Bir kumbara oluşturulan işletmede çalışan kişiler, sigara içmeye gitmeden önce kumbaraya 1 TL atıyor. Daha sonra dışarı çıkıp sigara içiyor. Bozkır, “Günümüzde gençlerin ağzından sigara düşmüyor. Bu durum sağlığı tehdit ediyor. Buradan yola çıkarak böyle bir girişimde bulundum. Çalışanların zaman kaybını önlemek ve sağlıklarını korumak için kumbara yöntemi gerekli.” açıklamasını yaptı.

 

Sigara içen kumbaraya 1 TL atıyor

 

Çalışanların sigara içmesinden rahatsız olan Bozkır kendince bir çözüm üretip uygulamaya başladı. Bozkır, “Benim küçük bir işletmem var. Burada genel itibariyle genç eleman çalıştırıyorum. Çalışanlarımın çalışma esnasında sık sık dışarıya çıkıp sigara içmeleri beni fazlasıyla rahatsız ediyordu. Bu konuda çalışanları daha az sigara içmeleri için uyardım, ancak dikkate almadılar.” diyor ve devam ediyor, “Çalışanlar uyarımı dikkate almayınca ben de iş yerine sigara kumbarası adı verdiğim bir uygulama kutusu getirdim. Sık sık sigara içmeye dışarı çıkan her çalışan sigara başı kumbaraya 1 lira atıp öyle çıkıyor.”

 

Uygulamayı başlattığının ilk haftası paranın ortalama 500 Türk Lirası olduğunu belirten ve bu paranın şimdilerde yüzde 40 oranında azaldığını ifade eden Bozkır getirdiği bu uygulamadan çok mutlu olduğunu, kutudan çıkan paraları çalışan elemanlar sigarayı bıraktıklarında tekrar geri vereceğini ifade etti.

Bu haber 248 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.