GÜNCEL » Bakırcıların “Pallece Dili”
1 Mayıs 2019 Çarşamba 

Muğla’da yaşayan bakır ustaları tarafından kullanılan palleci dili büyük ilgi uyandırıyor.

 

Haber&Fotoğraf: Fazıl Ballı

 

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde yaşayan bakır ustalarının kendi aralarında konuştukları ve sadece bu yöreye ait olan palleci dili büyük ilgi uyandırıyor. Bakır ustası İbrahim Güngör Bakırcılık mesleğine 1973 yılında başladığını belirtti.

 

Pallece dili ile ilgili konuşan Güngör: “Günümüzde bölgemizde bakırcılık meleğiyle uğraşan ustalarının artık bu dili bilmemektedir fakat günümüz koşullarına direnen eski bakır ustalarının Palleci Dili’ni bilmektedir. Bakırcılık 1600-1650 yılına dayanmaktadır. M.Ö 800 yıllarında insanlar taş devrini yaşarken Neolitik insanı bakır madenini bulmuştur ve tarihte kullanılan ilk maden bakır olmuştur. Dünya üzerinde bakırdan başka hiçbir maden kullanılmıyordu. Bakır işlenilmeye başlayınca yarı dekor yarı mutfak kullanımına girdi. Bu gibi nedenlerden dolayı bakırın fiyatı artmıştır. Bakırın fiyatı artınca işletmeciliği de artmıştır. Bu gibi nedenlerden dolayı bakırcılar kendi aralarında anlayabilecekleri bir dil kullanılmaya başlandı” dedi.

 

Unutulmaya yüz tutmuş bir dil “Palleci Dili”

 

Palleci Dili’nin unutulmaya yüz tutmuş bir dil haline geldiğini belirten Güngör: “Bakırcılık mesleğinin uzun uğraş isteyen ve günümüzde gençler tarafından ilgi görülmeyen bir meslektir. Bu gibi önemli nedenler yüzünden Bakırcılar Dili olan Palleci Dili de önemini  günümüzde kaybetti. Güngör, bakırcılık mesleğinin  yaşatılması ile birlikte Palleci Dili’nin de gelişip rehabet göreceğini  vurgulayarak sözlerine son verdi.

Bu haber 331 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.