SPOR » Batman'ın şampiyon tekvandocusu
1 Mayıs 2019 Çarşamba 

Hayalini kurduğu bölüm olan Beden Eğitimi Öğretmenliği'ni kazanan 1996 doğumlu Muhammed Sait Yıldız'ın hayatı, okumaya başladıktan sonra değişir. Öğretmeni tarafından yetenekli olduğu keşfedilen Yıldız, tekvando sporunda pek çok başarıya imza atar. 2010 yılında Mardin Bölge Şampiyonası'nda İkinci, bir yıl sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şampiyon olur. 2012 yılında Türkiye Şampiyonası'nda ilk 8’e girmeyi başarır. Daha sonra milli takım gelişim kampına girer. 2013-2014 yılında Batman İl Birincisi olur. 2014 yılında GAP Bölge İkincisi olur ve 2015 yılında Türkiye Şampiyonası'nda 6.'lık elde eder.  

 

Haber: Destina İlhan

 

1996 yılı Batman doğumlu olan Muhammed Sait Yıldız,  ilkokulu Atatürk Okulu'nda okur. Spora ilgisi olan Yıldız’ın yeteneği Beden Eğitimi öğretmeni tarafından fark edilir. Ailesine destek olmak için çalışırken aynı zamanda hayalini kurduğu bölümü kazanır. Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi öğretmenliği okurken kendi vücudunu tanıma fırsatı bulup tekvandoya yönelen Yıldız, genç yaşına rağmen birçok başarı elde eder. 2010 yılında Mardin Bölge Şampiyonasında İkinci olur. Bir yıl sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şampiyon olur. 2012 yılında Türkiye Şampiyonasında ilk 8’e girer ve milli  takım  gelişim  kampına  girmeye hak kazanır. 2013-2014 yılında Batman İl Birincisi olur. 2014 yılında GAP Bölge İkincisi olur. 2015'te ise Türkiye Şampiyonası'nda Altıncı olur.

 

“Sevgi seli sizi başarıya götürecek asıl merdivendir”

 

Muhammed Sait Yıldız, küçük yaşlarda farklı giyim mağazalarında saatlerce çalışır. Ailesine maddi anlamda destek olan Yıldız, “13 yaşına kadar babamın çalıştığı konfeksiyon işi ile uğraştım. Babama yardımcı olurken, işi öğrenip ileride bana katkı sağlayacağını da düşündüm. Çünkü bir şeyleri başaracağımı biliyordum ve elimden geleni yapmaya çalıştım.” Bunun yanı sıra bir spor salonunda ek iş yapan Yıldız, hayatının her alanında destek olan, kendisini keşfetmesini sağlayan kişinin kardeşi Tolga olduğunu dile getiriyor ve “Sevgi seli sizi başarıya götürecek asıl merdivendir.” diyor. Böylece başarmak için sadece çalışmanın yeterli olmadığını, aynı zamanda etrafımızdaki insanların da desteğinin bizi başarıya götüreceğini gösteriyor.  

 

Hayaline kavuşmanın mutluluğunu yaşar

 

Çocukken hayali Beden Eğitimi Öğretmenliği olan Yıldız, bu mesleği neden istediğini şöyle dile getiriyor, “Beden Eğitimi Öğretmenliği okumak istiyordum. Çünkü hocamız öyle bir güneş  saçmıştı ki etrafına, biz  sadece  onun etrafında  dönen  gezegenlerdik.” Sonunda hayal ettiği unvana kavuşan Yıldız, Siirt Üniversitesi Beden eğitimi öğretmenliğini kazanır ve kendini orada keşfetme fırsatı yakalar. Daha sonraki zamanlarda vücudunun esnek bir yapıya sahip olduğunu fark eden Muhammed Sait Yıldız, “İyi ki tekvandoya yöneldim. Çünkü hazinenin ilk altınlarını toplaya toplaya o sandığa ulaşacaktım. Tekvando hem ruhen hem de bedenen huzur veriyor. Mücadeleyi hiç bırakmayarak ilerlememde istekli ve azimli olmamın katkısı çok oldu. O yüzden emin adımlarla ilerlemeye devam ettim. Hedefimi hiçbir zaman aklımdan çıkarmadım. 5. Kademe Milli Takım Antrenörü olmak için daha çok çalıştım.” diyerek spora başlama hikayesini anlatıyor.

 

“Her spor dalı gibi tekvandonun da zorlukları var”

 

Her spor dalının olduğu gibi tekvando branşının da  kolay ve zor yönleri  var. Yıldız, "Tekvando zor bir spor dalı olduğu için kondisyonun en diri şekilde olması gerekiyor. Uyku düzeni ve vücudun esnek olması oldukça önemli. Yoksa rakibin tek hamlesiyle başarısızlığa uğramak mümkün. Kazanmak için 1 yılı aşkın süredir vücuduma dikkat ediyorum. Şimdiye kadar 2010 yılında Mardin Bölge Şampiyonası'nda ikinci, bir yıl sonra, yani 2011'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Şampiyon oldum. Daha sonra kendimi üst seviyelere taşıyacağıma olan inancım içimde kabarmaya başladı. 2012 yılında Türkiye Şampiyonası'nda ilk 8’e girmeyi başardım. Bu başarının milli sporcu olma yolunda bana ciddi katkı sağlayacağını biliyordum ve milli takım gelişim  kampına girmeye hak kazandım. Benim için mutluluk ay yıldızlı bayrağımızın göğsümde atmasıydı. Ben bunu başarmıştım. 2013-2014 yılında Batman İl Birincisi oldum. 2014 yılında GAP Bölge İkincisi oldum ve 2015 yılında Türkiye Şampiyonası'nda 6.'lık elde ettim.” diyor ve spordaki başarılarını anlatıyor. Rüyalarını tek tek gerçekleştirme fırsatı yakalayan Yıldız, bu spor dalında ilerlediği için mutlu olduğunu belirtiyor.

 

Kendinizi bir an önce keşfetmelisiniz ağaç yaş iken eğilir

 

Tekvando'da başarıdan başarıya koşan Yıldız, “Sporcu olmak isteyen çocuk ve gençlere kendilerini bir an önce keşfetmelerini ve o branş yolunda ilerlemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü ağaç yaş iken eğilir. Kemik yapısı, vücut esnekliği, kas sistemine göre kendini ayarlar ve gelişimini sağlar. Spor sadece çocuk ve gençler tarafından değil 7’den 70’e herkes tarafından yapılması lazım. Çünkü spor  sağlıktır.” diyerek sporun önemini dile getiriyor. Tekvando sporuna olan bağlılığı ile dikkat çeken Muhammed Sait Yıldız, aldığı derecelerle başarıdan başarıya koşmayı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.

Bu haber 164 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.