İLETİŞİM FAKÜLTESİ » GİF'te “Gazetecilik Üzerine Söyleşi”
22 Nisan 2019 Pazartesi 

Hürriyet Gazetesi özel haber biriminden Musa Kesler, Gümüşhane Üniversitesi Gazetecilik Kulübünün düzenlediği ‘Gazetecilik Üzerine Söyleşi’ye katıldı. Öğrencilere tecrübelerini aktaran Kesler, “Gazetecilik mesleğini yapacak arkadaşlar fedakar ve meraklı olmalıdır" vurgusu yaptı.

 

Haber: Vehbi Demir & Zeynep Turan

 

Fotoğraf: Zehra Nur Dama

 

Gümüşhane Üniversitesi Gazetecilik Kulübü tarafından Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Gazetecilik Üzerine Söyleşi” konulu etkinliğe İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müge Yılmaz, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ali Özcan, Gazetecilik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emre Ş. Aslan,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Haberlerinden oluşan sunum eşliğinde tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Kesler, gazetecilik mesleğini yapacak arkadaşların ülkesini tanıyan, ne yapmak istediğini bilen ve onun için çabalayan bireyler olması gerektiğini vurguladı. Kesler, “Gazetecilik mesleğini yapacak arkadaşlar fedakar ve meraklı olmalıdır. Soru sormaktan çekinmemeli. Bilgili, meraklı ve istekli olacak. Bu işi sadece staj yapmak için değil, annesi, babası, ailesi ve çevresi için yapmış olduğunu ve yapmak zorunda olduğunu bilecek. Muhabirin haberleri yapmasında büyük bir rolü vardır. Haberini yapar, gelir yetkilinize sunarsınız. Hiç kimse size şu haberi yap veya yapma demez. Siz haberinizi dört dörtlük hazırlarsınız, getirip gazetenize sunarsınız. Haberin zenginleşmesi veya derinleşmesi için bir şey görülürse size bazı tavsiyeler verilir” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Size sunulan imkanlar çok iyi, şartları iyi değerlendirin”

 

Kesler, “Aynı sayfaya 3 tane haber ekleyebiliyoruz. 10 muhabir haber getirirse aralarında en iyi haberler sayfaya girer. Bazı olaylar 3 ayaklı gerçekleşir. Polis, adliye ve rapor gibi. Bize bu kaynaklar dışında veya içinde bazı bilgiler gelir. Bu bilgiyi veren kişiyi bilgiyi yazmamak şartıyla verirse yazmayız. Kaynağımızın bize olan güvenini kırmamak için bunu yaparız. Yapılan bütün çalışmalar kamuoyu yararı içindir” dedi.

 

"Nerede okuduğunuzun bir önemi yok, önemli olan kendinizi geliştirebilmenizdir" diyen Kesler, Gazeteci hukuksal olarak çok fazla sınırlandırılmaz. Bazı konulara farklı bakmamız gerekir. Gazetecilik diğer mesleklerden farklıdır. Eğer gazeteci bir şeyi zorladıkça, karşı taraf da sizi zorlayacaktır. Bunlar hep yaşanır, okuyucular böylece daha kaliteli haberler okuyor olacaktır. Gümüşhane küçük bir şehir olabilir. Ancak siz neler yapmak istiyorsunuz önemli olan budur. Fakültenizde imkanlar çok güzel. Bu imkanları çok iyi kullanmanız gerekiyor” ifadelerinde bulunarak sözlerine son verdi.

Bu haber 343 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.