ÜNİVERSİTEDEN » Dünya Böbrek Günü Kutlandı
25 Mart 2019 Pazartesi 

 Dünya’da ve ülkemizde her yıl mart ayının ikinci perşembesine denk gelen “Dünya Böbrek Günü” Gümüşhane Üniversitesi Şiran Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek tarafından Şiran Belediyesi konferans salonunda organize edilen bir programla kutlandı.

 

Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Günay Çakır, Şiran Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak ve diğer protokol üyelerinin de katıldığı program Şiran Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kemal Kurt’un konuşmasıyla başladı. Yoğun katılımın olduğu programda Şiran Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz öğrencileri tarafından konferans salonu girişinde oluşturulan stantta “Bugün hiç tansiyonunuzu ölçtünüz mü?” sloganı ile programa katılanların tansiyonu ölçülerek, katılımcılara tavsiyelerde bulunuldu. Dünya böbrek günü etkinliği içerisinde toplum bilincini artırma, böbrek hastalıklarından korunmak için alınması gereken önlemler ve organ bağışının önemi anlatıldı

.

Karadeniz Teknik Üniversitesi  Araştırma Görevlilerinden Seher Çakmak’ın böbrek sağlığı üzerine sunumu ile devam eden program, halk oyunları gösterisi, diyaliz hastası Erbil Taştan ile söyleşi, Şiran halkı ile böbrek sağlığı üzerine yapılan röportaj, kamu spotu, müzik dinletisi ve  ‘Farkındaysan Sorumlusun’ adlı tiyatro gösterisi ile sona erdi. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek düzenlenen program hakkında, “Böbrek hastalığı, dünyada ve ülkemizde sıklıkla karşılaşılan ve sonuçları bizler açısından hiç de iyi olmayan bir sağlık sorunudur. Bu hastalık, zamanında fark edildiği takdirde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır. Ancak hastalığın farkındalığı çok düşük olması sebebiyle erken dönemde tespit edilmesine imkân olmuyor. Her yıl bu hastalığa dikkat çekilmesi açısından çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Şiran Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz da bu hastalığa dikkat çekmek ve bir farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenledi. Bu duyarlılıklarından dolayı onları tebrik ediyor, herkese sağlıklı ve kaliteli bir ömür diliyorum” görüşlerine yer verdi.

Bu haber 139 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.