ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Yeni Binasına Kavuştu
14 Mart 2019 Perşembe 

Haber: Fevzi Koç, Berkcan Baş

 

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti yeni açılan binası ve yeni hedefleri ile hizmete başladı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü yeni açılan cemiyet binasında cemiyet binasının önemi, hedefleri ve gazetecilik hakkında konuştu.

 

Cemiyet binasının önemi hakkında açıklamalarda bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, “Özellikle şunu ifade etmeliyim; burası bütün basın camiamızın ve ilçelerimizin bir üst çatısı. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde cemiyetin kendine ait cemiyet binası vardır. Cemiyetler basının yönetimidir bu yüzden burada da bir cemiyet binası olmasında yarar var. Bugüne kadar benden önceki başkanlarımız da, ben de cemiyeti görevdeki dönemimde kendi gazetemizde ve kendi bürolarımızdan yönetiyorduk.  Ama tabi cemiyetin ismine münasip olması şart, bir cemiyet binası olması lazım çünkü ilçelerimizde dâhil 9 gazetemiz var ilçelerde 4 adet, burada günlük yayın yapan 4 adet ve haftalık yayın yapan 1 adet olmak üzere toplam 9 tane gazetemiz var.  Ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri var tamamı bizim cemiyetimizin üyesidir ve toplam 54 üyemiz var bizim bu üyelerimizin hepsi için bir çatıdır burası” diyerek cemiyet binasının önemine değindi.

 

Köprülü: “Kurslar Planlıyoruz”

 

Gazeteciler cemiyetinin yapacağı işler hakkında bilgiler veren Köprülü, “Belirli kurslar planlıyoruz. Gazetecilik bölümünde okuyan arkadaşlar ve sahadan gelme arkadaşlarımız var. Gönüllü olan arkadaşlarımıza burada muhabirlik kursları, mizanpaj kursları ve fotoğrafçılık kursları gibi kurslarda düzenlemeyi düşünüyoruz, resmi sertifika verebileceğimiz kurslar düzenlemeye çalışıyoruz.  Tabi bunları yapmak için bir tane ofis şarttı.  Çok şey düşünüyorduk ama olmuyordu fakat artık cemiyette kurslar vermeye başlayacağız,  bu seçim sonrası bunlara başlayacağız, asıl amacımız da buydu” diyerek gelecek çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Köprülü: “Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti bütün Türkiye’de tanınan bir cemiyet”

 

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti’nin başarılarından söz eden Köprülü, “Cemiyet olarak yerelde olmasa da Karadeniz Gazeteciler Federasyonuna bağlı 19 ili barındıran Türkiye’nin en büyük federasyonuna bağlıyız, 8 federasyonun oluşturduğu bir de konfederasyonumuz var dünyanın en büyük basın çatısı 22 bin üye ile Türkiye gazeteciler konfederasyonu. Bugüne kadar cemiyet olarak yerelde çok fazla hamle yapma şansımız olmadı ama Gümüşhane gazeteciler cemiyeti Karadeniz federasyonunda da genel sekreterlik görevini yapmaktayız.  Yönetim kurulunda 4 delegemiz bulunmakta, bu delegeler kendini kabul ettirmiş ve yönetim kurulu listelerinde yer almıştır. Bir cemiyet binamız olmadığı için biz daha çok dışarıda federasyonlarda ve konfederasyonlarda etkili olmayı seçtik ve etkili olduk. Şuanda bizim cemiyetimiz konfederasyonluğun istişare başkanlığında, biz buralarda çok iyi yerler edindik. Gümüşhane cemiyeti olarak şuanda bütün Türkiye’de tanınan bir cemiyet haline geldik. Ve cemiyet binamız oluştu şimdi burada yapacağımız projeler için de çok önemli alt yapılar yaptık şuan istediğimiz zaman çok önemli isimleri sizlere ders vermek için veya kurs vermek için ve seminer vermek için çok rahatlıkla getirebilecek düzeydeyiz” diyerek cemiyetin başarıları ve ulaştığı noktaya değindi.

 

Köprülü:“Gümüşhane yerel basını birçok ilden önde”

 

Gümüşhane’de yerel basının gücü hakkında bilgiler veren Köprülü, “Gümüşhane yerel basının birçok ilden çok önde olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Ele aldığı konularla, duruşuyla ve vatanına milletine bayrağına olan saygısıyla söz konusu bu değerler olduğu zaman anında kenetlenmesiyle birçok ile örnek olabilecek düzeyde bir basına sahibi ayrıca çok etkili bir basınımız var bu etkiden dolayı ben gurur duyuyorum.  Gerektiği zaman valiye de hesap sorabiliyoruz milletvekiline de hesap sorabiliyoruz. Tabi ki gazeteciliğin verdiği yetkiler çerçevesinde etik kuralların dışına çıkmadan gazeteciliği bir silah olarak kullanmadan kamu denetçilisi olarak bize verilen görevi en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Birilerin dayatmasıyla yürüyen bir sistem bizde yok bu nedenle çok gurur duyduğumuz bir basınımız var bu konuda çok iyiyiz” sözleri ile Gümüşhane basınının etkili gücünden söz etti.

 

Köprülü: “Burası hepimizin ortak noktası”

 

Cemiyetin mesleğe ilgisi olan veya mesleki eğitimi alan öğrenciler açısından ve gazeteciler için olan faydalarından bahseden Köprülü şunları söyledi: “Burası sadece gazetecilerin proje yapabileceği bir yer değil hepimizin ortak noktası. Sadece sahadaki aktif gazeteciler değil hepimiz için, buna sizler de dâhilsiniz gazetecilik bölümü grafik tasarım bölümü öğrencileri olarak. Sizler burada dışarıda gezerken bir mekânda bir şeyler içmek yerine buraya gelerek internet erişimini kullanabilir, çayınızı ve kahvenizi içebilirsiniz. Ayrıca burası bizi cemiyet olarak ziyaret etmek isteyen kişiler için de çok uygun bir nokta. Bazen zamanla yarışan insanlar oluyor bazı gazeteler şehrin çok uç noktalarında kalıyor örneğin bir şuan seçim dönemindeyiz bir siyasi aday her gazeteyi sırayla gezebilir. Cemiyet olduğu zaman ise burada bir toplantı düzenleyerek herkesle toplu olarak sohbet edip soru cevaplayabilir bir üst çatı olarak cemiyet bu konuda bizim için de çok iyi oluyor.”

 

Köprülü: “Pratik şart”

 

Gazetecilik mesleğine ilgisi olan iletişim öğrencilerine gazetecilik bölümü öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Köprülü, “Ne kadar eğitim görülürse görülsün gazetecilik de pratik de şart. Bu nedenle öğrencilerimize buraya gelip gazetelerimize giderek orada vakit geçirmelerini çay, kahve içerek şunu yapmalarını tavsiye ediyorum; bir gazetenin vatandaşın eline gidene kadar hangi aşamalardan geçtiğini görmelerini. Bir gazete çok büyük aşamalar sonucunda vatandaşın eline ulaşıyor öğrenciler bunu görmeli gazetecinin sadece bir kâğıt parçası veya kendi haberleri çıktığı için değerli olmadığını bilsin” sözleri ile öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

Cemiyet binasının öğrenci için öneminden bahseden Köprülü öğrencilerin gazetelere uğramasını tavsiye ederek sözlerini sonlandırdı.

Bu haber 83 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.