ÜNİVERSİTEDEN » GŞÜ’de Kariyer Günleri
20 Aralık 2018 Perşembe 

Haber: Fevzi Koç

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinde genç girişimciler kulübü tarafından kariyer günleri programı düzenlendi. Konuşmacı olarak Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak İletişim Fakültesi amfisinde öğrencilerle buluştu. Öğrencilere tecrübelerini, öğütlerini aktardıktan sonra sorularını yanıtladı.

 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bahri Bayram, Prof. Dr. Bayram Nazır, Prof. Dr. Günay Çakır beraberinde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çoşkun Topal ve Kulüp Danışmanı Doç. Dr. Nihat Yılmaz katıldı.

 

Programda öğrencilere üniversite eğitiminin sonunda kariyer planlaması yapma konusunda bilgiler ve öneriler verildi. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Kariyer planı çerçevesinde üniversitemiz genç girişimciler kulübünün düzenlemiş olduğu bu etkinlikte seçilen tema çok önemli. Hukuk hayatımızın devamlılığı, kalitesi ve toplumlarda iş birliği içerisinde birlikte yaşayabilme açısından bütün insanlık için çok önemli. Hukuksuz kalmış milletlere ve toplumlara baktığımızda veya hukukun işlemediği toplumlara baktığımızda hukukun neden hepimiz için çok önemli olduğunu algılayabiliriz. Yanı başımızdaki Suriye, Irak, Yemen, Arakan, Doğu Türkistan gibi hukukun işlemediği alanlarda insanların milleti, dili, dini, ırkı ne olursa olsun çektiği sıkıntıyı görmemiz hukukun önemini anlamamız açısından yeterli” ifadelerinde bulundu.

 

Zeybek: “Gelecekte daha çok dijital hukuk konularını tartışacağız”

 

Konuşmasının devamında açıklamalarda bulunan Zeybek, “İnsanlığın başlangıcından günümüze özellikle bir arada yaşama ihtiyacı hasıl olduktan sonra hukuk da diğer alanlar gibi çok önemli değişimler geçirmiş, hali hazırda geçirmekte gelecekte dijital hukukla ilgili konuların daha çok tartışılacağını ve konuşulacağını hepimiz biliyoruz, bu nedenle seçilen konuyu önemsiyorum konu seçiminden dolayı genç girişimciler kulübü başkanımızı ve bütün kulüp üyelerimizi kutluyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Topal: “Temeli Osmanlıdan”

 

Programda konuşan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çoşkun Topal iktisadi idari bilimlerin tarihçesi hakkında şunları söyledi: “İktisadi idari bilimlerin temeli Osmanlıdan itibaren gelen mülkiye mektebine dayanmaktadır. Mülkiye Abdülaziz döneminde kurulup ağırlıklı olarak kamuya ve mülki idariye memur, yönetici yetiştirmek amacıyla kurulan bir okuldu. Bir hali de siyasal bilgiler okulu oldu tabi buna paralel olarak özel sektöre de destek vermek amacıyla 1950’lerden sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde iktisadi ve ticari bilimler akademileri kuruldu ve daha sonrasında bu akademiler iktisadi idari bilimler fakültesi olarak faaliyet göstermeye başladı. Günümüzde artık iktisadi idari bilimler fakültesi yalnızca özel sektörün ihtiyaçlarını değil aynı zamanda kamunun, devletimizin ve mülki yöneticilerin idari amirlerin ihtiyaçlarını karşılamasında önemli bir hizmeti görmektedir.”

 

Topal: “Uluslar arası ilişkiler bölümü ve yönetim bilişim sistemleri bölümü faaliyettedir”

 

Konuşmasında Gümüşhane Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi hakkında açıklamalarda bulunan Topal, “Fakültemiz 22 Mayıs 2008 tarihinde kurulmuş ve yaklaşık 10 yık boyunca 5 bölüm; iktisat, işletme, maliye, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, insan kaynakları yönetimi olarak faaliyet göstermiştir. Sayın rektörümüz Zeybek göreve geldikten sonra onun gayret ve çalışmalarıyla 2017’den itibaren 2 ayrı bölümümüz daha faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Bu bölümlerden özellikle Uluslar arası ilişkiler öğretim üyesi ve mezunu olarak ayrıca memnuniyet duyduğum bu sene de öğrenci almaya başladığımız uluslar arası ilişkiler bölümü ve yönetim bilişim sistemleri bölümü faaliyette öğrencilere hizmet vermektedir” dedi.

Topal: “Bizim öğrencilerimizin 3 temel özelliği vardır”

 

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ve gelecek kariyerleri hakkında bilgi veren Topal, “Bizim öğrencilerimizin 3 temel özelliği vardır iyi düşünmesi, iyi konuşması ve iyi yazmasıdır dolayısıyla bu nitelikleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyetinin aydın bir vatandaşı olarak her biri kendi alanında mezuniyet sonrasında kariyer arayışı içerisine girecektir. Son kanun hükmünde kararname ile iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu öğrencilerin önündeki kontenjan sınırlandırılması kaldırılmıştır bundan dolayı bir çok mezunumuz artık kariyer olarak hakim ve idari hakimliği düşünmektedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: “Özgeçmişimden bahsederek kendimi tanıtmak istiyorum”

 

Konuşmasının başlangıcında özgeçmişi hakkında bilgi veren Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Furkan Kaynak, “1982 Çorum merkeze bağlı çeşme ören köyünde doğdum ilkokulu köy okulunda okudum. Ortaokulu Çorum merkezde bir inkılâp ortaokulunda, liseyi Çorum Anadolu öğretmen lisesinde okudum. Liseyi bitirdikten sonra 2000 yılında sınava girdim ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım 2004 yılında mezun oldum. Sonrasında avukatlık stajını bitirip 5-6 ay avukatlık yaptım. Fakat avukatlık mesleği hukuk fakültesindeki beklentilerimi karşılamadığı için hakim savcılık sınavına girdim ve 2008 yılında sınavı kazanarak 2 yıl staj yaptıktan sonra 2010 yılında Alanya Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başladım 3 yıl burada görev yaptıktan sonra 2015 yılında Van Başkale Cumhuriyet Savcılığına atandım 2 yıl orada görev yaptıktan sonra Rize’nin Pazar ilçesine Cumhuriyet Savcısı olarak atandım. 2016 yılında hain darbe girişiminden sonra Merzifon Cumhuriyet Başsavcılığı görevi ile Hâkimler ve Savcılar Kurulutarafından görevlendirdim 2 yıl da orada görev yaptıktan sonra Temmuz kararnamesi ile 2018 yılının yaz ayında Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı olarak atamamız gerçekleştirildi” diyerek özgeçmişini anlattı.

 

Kaynak: “Mezun olduktan sonra nasıl bir durumla karışılacaksınız ifade etmek istiyorum”

 

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kaynak, “Şimdi üniversite öğrencisisiniz yarın, 1 yıl sonra veya 4 yıl sonra bu üniversiteden mezun olacaksınız mezun olduktan sonra nasıl bir durumla karışılacaksınız ben size en azından hayatın gerçeklerini dilimizin döndüğünce ifade etmek istiyorum. Ankara üniversitesi hukuk fakültesi hukuk fakülteleri arasında devlet üniversitelerinde en iyi hukuk fakültesi, burayı bitirdikten sonra herkesin çok güzel hayalleri var. Avukatlık mesleğine başlamak, para kazanma, büro açma düşüncesi fakat serbest piyasaya çıktığınız zaman yarıştığınız kişiler veya gruplar çok farklı oluyor. Üniversiteyi bitirince karşılaşacağınız hayat üniversitedeki gibi tozpembe bir hayat olmayacak sizler şimdi iktisadi idari bilimler fakültesi olarak öğrencileri olarak Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi, ODTÜ kamu yönetimi bölümü ile yarışıyorsunuz. O nedenle üniversite yıllarını çok verimli bir şekilde değerlendirmenizi istiyorum. Nasıl değerlendirirsiniz? Burada tecrübeli Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun bir dekan hocamız ve hocalarınız var mümkün oldukça hocalarımızı hiçbir zaman boş bırakmayalım sürekli sorular sorun ne yapacağınıza dair hayattaki amacınızı şimdiden çizmeniz gerekiyor” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

Kaynak: “Bilgi Güçtür”

 

Konuşmasında mülakatlarda gerçekleşen durumlar hakkında bilgiler aktaran Kaynak, “Bilgi güçtür arkadaşlar biz bazı sınavlar gerçekleştiriyoruz adalet komisyonu olarak orada bazı üniversite mezunu arkadaşlar mülakata geliyor onlara soruyoruz Çanakkale’de kaç şehidimiz var?  Osmanlı ne zaman kuruldu? Osmanlı devletinin topraklarına toprak kattığı anlaşma hangisidir? İlk Türk İslam devletleri hangisidir şeklinde sorular soruyoruz bir cevap alamıyoruz bu bizi ziyadesiyle üzüyor” diyerek yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

 

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Furkan Kaynak soruları yanıtladı

 

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Furkan Kaynak kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Kendisine yöneltilen ‘hukuk bölümünü neden seçtiniz?’ sorusuna yanıt veren Kaynak,  “Ben lise yıllarında karar vermiştim Ankara hukuk bölümünü istiyordum lisede ona göre çalıştım avukat veya savcı olmak istiyordum” diyerek açıklamada bulundu.

 

Kaynak: “Caydırıcılığın çok olmasını arzu ederdim”

 

Kendisine yöneltilen ‘Türkiye’de hukuk alanında gördüğünüz olumsuz eleştirileriniz var mı?’ sorusuna yanıt olarak kaynak şunları söyledi: “Türkiye’de hukuk alanında maalesef 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun cezalar konusunda caydırıcılığının belirli suçlarda mesela kadına şiddet gibi suçlarda caydırıcılığının çok olmasını arzu ederdim.”

 

Kaynak: “Gerçek anlamda adalet sağlanıyor”

 

Öğrencilerden gelen sorular arasında ‘Ülkemizde gerçekten adalet sağlanıyor mu?’ sorusunu yanıtlayan Kaynak, “Benim görev yaptığım yerler açısından söyleyeyim, evet gerçek anlamda adalet sağlanıyor. Avrupa’da bir yere gittiğiniz zaman hiçbir hakim ve savcıyı vatandaş göremez. Türkiye’de hiçbir vatandaşımız adliyeye gelip de ben hakim savcıyla konumsak istiyorum dedikten sonra görüşmemek gibi bir durum söz konusu değil” diyerek soruyu cevaplandırdı.

 

Kaynak: “Yatağından kalkıp gidecek vatandaşın işini görecek”

 

Kendisine mesleği hakkında ‘Mesleğinizde karşılaştığınız zorluklar nelerdir?’ sorusuna Kaynak, “Ben mesleğimi seviyorum bir zorlukla karşılaşmadım sadece gece saatlerinde otopsiye gitmekte insan biraz zorlanıyor. Ama bizim felsefemiz empati kurmak. Gece bir trafik kazasında cenazesi olan bir vatandaşımızın sabaha kadar Cumhuriyet Savcısını beklemesi kadar vahim bir durum yok. Çünkü Cumhuriyet Savcısının görevi otopsi yapmak, yatağından kalkıp gidecek vatandaşın işini görecek sonra mağdur yakınlara ölülerini teslim edecek” diyerek sözlerini bitirdi.

Bu haber 242 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.