ÜNİVERSİTEDEN » TOKİ fiyatlarının yüksek olması talepleri düşürdü
19 Aralık 2018 Çarşamba 

Gümüşhane’de yapımı geçtiğimiz yıl tamamlanan Çamlıca Mahallesindeki  4. Etap TOKİ fiyatlarının yüksek olması talepleri düşürdü. Gümüşhane Belediyesinde TOKİ yetkilisi olan Abdulsamet Muslu, peşinat ve taksit miktarlarının yüksekliği nedeniyle taleplerin düşmesi hakkında bilgi verdi.

 

Haber: İsa Turgut- M.Çelebi  Akbıyık- Umut Gökdaş

 

Fiyat aralığı 160 ile 175 bin arasında değişen 4.Etap TOKİ evleri hakkında bilgi veren yetkili Abdulsamet Muslu konuyla ilgili olarak, “Gümüşhane’de ev ve yurt yetersizliği sonucunda geçtiğimiz yıl Gümüşhane Belediyesinden ‘Kimler ev sahibi olmak ister’ diye bir anons yapılmıştı. Yapılan anonsun ardından Gümüşhane halkından beyaz masaya yaklaşık olarak 10 bin civarında müracaat oldu. Talepleri gören TOKİ, Halkbankasından müracaat yoluyla Gümüşhane’de ev yapımına karar verdi. Bunların 43 tanesi 2+1, 90 tanesi 1+1, 338 tanesi de 3+1 olmak üzere toplamda  471 tane konut inşaatına başlandı. 2+1 evler engelli ve düşük gelirliler için yapıldı” ifadelerini kullandı.

 

Ev  fiyatlarının yükselmesi talepleri caydırdı

 

Gümüşhane’nin Türkiye genelindeki konut fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler arasında yer aldığından yakınan Muslu bu durumunun sebebini ise şu şekilde açıkladı: “Bu durumun başlıca sebebi arazi şartları ve işçilik. Satışların az olmasının bir diğer sebebi ise, Dolar ve Euro’nun ani yükselişi. Konut satışlarına geldiğimizde ise; 2+1’lerin satışı bitti. 1+1’ler ve 3+1’lerin satışı Mart ayına kadar devam edecek.  10 Aralık Pazartesi günü belediyeye verilen dairelerin ihaleleri yapıldı. Bu dairelerin fiyat aralığı ise zemin kattakiler 160 bin,  birinci kat 165 bin,  ikinci kat 170 bin, üçüncü kattan beşinci kata kadar 175 bin, altıncı kat ise 170 bin olarak belirlendi.”

 

Konut satışlarında artış yaşanması için faiz oranlarının bir an önce düşmesi gerektiğine dikkat çeken Muslu, “Devlet politikası gereği Dolar ve Euro’nun yükselmemesi için faiz oranları yüksek tutuluyor. Bu da banka kredilerini ve dolayısıyla TOKİ satışlarını etkiliyor. Ocak ayından sonra faizler düşerse konut satış sayısı artabilir” dedi.

Bu haber 163 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.