ÜNİVERSİTEDEN » GŞÜ’de tiyatro rüzgarı
13 Aralık 2018 Perşembe 

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesinde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencileri pazar günleri temel tiyatro eğitimleri vermeye başladı.

 

Haber: Fevzi Koç-Berkcan Baş

 

İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü birinci sınıf öğrencilerinden Ali Toy ve üçüncü sınıf öğrencisi Mert Mutlu tarafından aldıkları tiyatro eğitiminden yola çıkılarak geleneksel tiyatro ve doğaçlama tiyatro üzerine temel anlamda tiyatro dersleri verilmeye başlandı. Derslerde öğrencilere sahnede nasıl durulması, nasıl nefes alınacağı, nasıl konuşulacağı ve nasıl hazır cevap verileceği, nasıl anlık olarak seyircinin tepkilerinin alınacağı gibi birçok temel bilgi öğretiliyor.

 

Öğrencilerin fikirlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan Araştırma Görevlisi Mustafa Cankut Kurt verdiği röportajda tiyatro eğitimi hakkında şunları söyledi: “Öncelikli hedefimiz kendi öğrencimizin özgüvenini arttırmak, toplum önünde konuşma özgüvenini kazandırmak ve sosyalleşmelerini sağlayacak bir ortam oluşturmak. Öncelikli hedefimiz bir tiyatro oyunu çıkarmak değil tabi ki ama öncelikli olarak hedefimiz özgüven kazanımı, oyuncu yeteneklerinin ortaya çıkarılması, ileride çekilecek filmlerde oyuncuların kullanılmasıdır.”

 

Kurt: “Beklentilerimin üzerinde”

 

Konuşmasında tiyatro çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Kurt, “3. hafta oldu ve benim beklentilerimin çok üzerinde hazır cevaplılıkta özellikle ve rol yapabilme yeteneği konusunda böyle bir beklentimiz yoktu. Gelecek kişilerden 2-3 kişi çıkarıp bir oyun yapmayı hedefliyorduk, şuan oturup konuştuğumuzda ise 10-15 kişilik bir liste çıkarabiliyoruz. Bu diğerlerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Onların da geliştirilebilir yetenekleri var” şeklinde öğrencilerin tiyatroda başarıları yönünde beklentisi hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Kurt: “Doğaçlama üzerine gitmek istiyoruz”

 

İleriye dönük olarak yapılması planlanan etkinlikler hakkında konuşan Kurt, “Biz daha çok doğaçlama üzerine gitmek istiyoruz. Aslında bizim yapmak istediğimiz küçük çaplı oyunlar bir kafede veya okulun önünde ya da anlık çıkan oyunlar olabilir. İnsanların beklemediği anlarda önlerine çıkıp bir şov sergilenebilir, buradaki amacımız küçük çaplı ama etkileyici şeyler yapmak. Önemli olan öğrencilerimizin öne çıkması, parlaması hem de bizim oyuncu yeteneği kazanmamız” dedi.

 

Kurt: “Eğitimin bitiş noktası yok”

 

Konuşmasında eğitimin sürekliliği ve uygulama alanları hakkında bilgi veren Kurt, “Eğitimin biz sürekli olmasını istiyoruz, eğitimin bitiş noktası yok. Biz bir oyun çıkardık hadi eğitimi bitirelim gibi bir şey söz konusu değil. Arkadaşlar devam ettiği sürece sürekli eğitimler olacak. Öncelikli beklentimiz yaz finallerine kadar devam etmek ama tabi bunu süreç gösterecek. Şimdilik eğitimleri Pazar günleri stüdyoda yapıyoruz yaz geldiğinde açık alanda yapmayı düşünüyoruz” dedi.

 

Konuşmasının devamında Mustafa Cankut Kurt, “Benim kendi amacım öğrenciye temelde bir şey katmak, onlara bir eğlence ortamı sunmak. Bana öğrenciler geldiğinde ‘hocam burası çok sıkıcı çok sıkılıyoruz’ demekteler. Onlara hafta sonu bir eğlence ortamı sunuyoruz aslında, bunun dışında özgüven ve konuşma yeteneği ayrıca alkış almanın verdiği hazzı tattırmaktır benim önceliğim. Ekip olarak tabi ki amaçlarımız daha büyük. Eğitimleri öğrencilerim veriyor ben de onlara düzeni koruma konusunda yardımcı oluyorum. Onların amaçları ekip çıkarmak ve oyun sergilemek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu haber 218 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.