GÜNCEL » Osmanlı'nın Özel Timi 'Deliler: Fatih'in Fermanı' filmi vizyonda
30 Kasım 2018 Cuma 

Tarih meraklılarının uzun zamandır beklediği Deliler: Fatih'in Fermanı filmi 23 Kasımda vizyona girdi. Osmanlı'da özel bir öncü birliğin hikayesini anlatan film, kostümleri, müzikleri ve koreografisiyle izleyenleri büyüledi. Film Gümüşhane'de de büyük ilgi gördü.

 

Haber: Sema Demir - Kader Akçil

 

Kimdir bu “Deliler?”

Osmanlı'da 15. yüzyılda kurulan Deliler Ocağı, Yeniçeri Ocağı dağılana kadar varlıklarını sürdürdüler. Birliğe savaşlarda büyük kahramanlık ve cesaret gösteren kişiler özenle seçiliyor. Deliler diğer askeri birlikler gibi zırh, miğfer ya da kalkan kullanmıyorlar. Kendilerine has hayvan postları, kartal kanatları takıyorlar. Savaşa öncü birlik olarak ordunun önünde gidiyorlar. Düşman bunları ilk gördüğünde 'İnsan mı değil mi ?' diye korkuyorlar ve toparlanana kadar yeniliyorlar. Düşmanın panik anından faydalanan Delilerin ardından diğer birlikler geliyor. Dolayısıyla düşmanın üzerinde kurdukları psikolojik etki çok büyük. Deliler Osmanlı'nın özellikle Rumeli fetihlerinde büyük başarılara imza atıyorlar.

 

Osmanlı tokadının kaynağı da Deliler

 

Osmanlı tokadının kaynağının nereden geldiğini çok az kişi bilir. Çokça kulladığımız bir tabir olmasına rağmen kaynağını pek bilemeyiz. Çıkış noktası yıllarca ıslak mermere vurarak talim yapan Delilerdir. Öylesine güçlü, korkusuz olan bu birliğin tokadı adam öldürecek kadar kuvvetliymiş.

 

"İyiki Varsın Eren"

 

Filmde 11 Ağustos 2017'de Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında Türk Emniyet Güçleri ile hain PKK’lılar arasında gerçekleşen çatışmada şehid düşen Eren Bülbül unutulmadı. Filmin bir sahnesinde 'İyiki Varsın Eren' sözleriyle şehidin anısına yâd edildi.

 

Almanya'dan filme sansür

 

FSK'nın aldığı kararla filmin, aşırı Türk Milliyetçiliği içerdiği ve gençler için uygun olmadığı gerekçesiyle +18 ve gece 22.00 'dan önce yayınlanma yasağı getirildi. Filmin sadece tek bir salonda gösterimine izin veren Almanya'nın çifte standart uyguladığı gözlerden kaçmadı.

 

Batının yıllardır tüm dünyaya uyguladığı kültür emperyalizmine karşı bir duruş

 

Osmanlı ordusunun öncü birlikleri olan Deliler Ocağı'ndan bir grup askerin Fatih Sultan Mehmed'in emriyle Eflak Voyvodası Vlad Tepeş ile girdiği mücadeleyi hikayeleştiren Deliler: Fatih'in Fermanı'nın yönetmenliğini Osman Kaya, senaryosunu Mustafa Burak Doğu, Esra Vesun ve İbrahim Ethem Arslan yaparken, filmde başrolleri Cem Uçan, Erkan Petekkaya, Yetkin Dikinciler, İsmail Filiz, Nur Fettahoğlu, Namık Rüstem Khanlı, Batın Uçan, Mehmet Ali Karakuş, Kamil Güler, Mehmet Pala, Berat Efe Parlar ve Rüzgar Aksoy paylaştı.

Bu haber 566 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.