ÜNİVERSİTEDEN » Kültür Elçileri Kulübünden “İş Sağlığı Ve Güvenliği” semineri
30 Kasım 2018 Cuma 

Kültür Elçileri Kulübü tarafından Mühendislik Fakültesi Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen seminerde inşaat mühendisliği öğrencilerine yönelik iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verildi.  

 

Haber: Kalender Demir    

 

Kültür Elçileri Kulübü tarafından Mühendislik Fakültesi Çok Amaçlı Salonda 29 Kasım Perşembe günü iş sağlığı ve güvenliği semineri düzenlendi. Seminere Rönesans Holding B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eray Yüksel, Kulüp Başkanı Ebubekir Akçay, Mülkiyet Koruma Güvenlik Bölümü Başkanı Mustafa Günaydın, inşaat mühendisliği öğrencileri ve diğer mühendislik bölümleri öğrencileri katıldı.

 

Seminerde konuşan Mülkiyet Koruma Güvenlik Bölüm Başkanı Mustafa Günaydın, “İş sağlığı ve güvenliği seminerimizde yine sizlerle buluştuk. Öncelikle iş sağlığı güvenliği alanında inşaat sektöründe karşılaşılan çok ciddi sorunlar ve çok ciddi problemler var. Biz de bu ciddiyeti dikkate alarak bu işi yerinde incelemek veya yerinde incelemek gibi bir problemi ortadan kaldıracak kişileri buraya getirip sizlere bu alanda yetkin bir bilgi verme gayreti içindeyiz. Daha dün Kocaeli’nde yaşanan viyadüğün düşmesi sonucu hayatını kaybeden 4 tane işçi ve ondan önceki günlerde Zonguldak’ta kömür madeninde patlama sonucu meydana gelen göçükte 3 tane işçi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

 

Günaydın konuşmasının devamında iş sağlığı ve güvenliğinin ne kadar önemli olduğundan bahsederek, “Hayatını kaybedip kaybetmeme arasındaki ufak bir çizgi var. Onun için özetle sizlere şunu söylemek istiyoruz biz iş sağlığı ve güvenliği ön lisans ve lisans makine mühendisliği, inşaat mühendisliği bölümleri olarak biz bunun farkındayız, siz bunun ne kadar farkındasınız sloganıyla karşınıza çıktık. İnşallah başarılı bir seminer olur. Sizlerden tek ricam şu öğrenmenin en etkili yolu çok soru ve etkili soru sormak. Gelen misafirimizi zorlar biraz da terletirseniz bir şeyler öğrenmek adına sizlere de faydası olacağını düşünüyorum. Hepinize başarılar diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı

 

Akçay: “İş sağlığı ve güvenliğini maalesef ülkece önemsemiyoruz”

 

Programın devamında konuşan İş Güvenliği Kültür Elçileri Kulüp Başkanı Ebubekir Akçay ise, “Her geçen gün popüleritesi artan iş sağlığı ve güvenliği maalesef ülkemizde henüz istenilen seviyeye ulaşmamıştır. Bunun acı bir örneğini dün bir kez daha yaşamış olduk. Biz toplum ve kulüp olarak düzenlediğimiz bu tür etkinliklerle iş güvenliğine pozitif bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda sahada aktif olarak çalışan iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin bilgi ve tecrübelerine çok önem veriyoruz. Hepinizin bildiği gibi yıllık iş kazası verilerine bakıldığı zaman inşaat sektörü ilk sıralarda yer almaktadır. İnşaat sektöründeki iş güvenliği saha uygulamalarının iyi örneklerinin bize ışık tutacağını düşündüğümüz için çok değerli konuğumuz Eray Yüksel’i üniversitemize davet ettik. Sağ olsun kendileri yoğun iş temposuna rağmen bizleri kırmadı ve buralara kadar geldi. İnşallah hepimiz için faydalı bir seminer olacaktır. Hepinize katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yüksel: “Mutfakta bile güvenliğe ihtiyacımız var”

 

Rönesans Holding B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eray Yüksel ise konuşmasında şunları söyledi: “Bu seminerin benim için ayrı bir önemi var. Daha önce benzer uygulamaları gerçekleştirdim ama ilk defa meslektaşım olan ve çalışma hayatımda çok sık ortak çalışmalar yürütmüş olduğumuz meslek gruplarının adaylarına sunum yapacağım ve bu beni heyecanlandırıyor. Sunumumu sahada sizlere birebir karşılaştığımız problemleri ve bunlara karşı geliştirmiş olduğumuz çözümleri uygun bir şekilde aktarmak için hazırladık. Bizleri nasıl bir sunum bekliyor biraz ondan bahsedelim. Güvenlik kültürüne biraz giriş yapmak istiyorum. Hepimiz iş güvenliğinin bir toplumsal olay olduğuna inanıyoruz. Güvenlik sadece çalışma hayatımızda değil sokakta, trafikte, ailede, mutfakta bile güvenliğe ihtiyacımız var. Dolayısıyla güvenlik kültürünü çözersek toplumsal olarak o zaman kazaları azaltabiliriz. Çok kısa ama çarpıcı örneklerle bu konuya girmek istiyorum. Daha sonra inşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının total iş kazalarına oranla ne kadar pastadan büyük pay aldığını da göstermek istiyorum. Daha sonra da bunları azaltmak için neler yapıyoruz bunlarla alakalı videolar slaytlar ve testler hazırladım. Bunları sizlere aktaracağım” diyerek sözlerini sonlandırdı ve sunumu yaptı.

 

Ersoy: “Elimizdeki imkânlarla sahada çalışan uzmanlar getirtiyoruz”

 

Sunum sonunda sorularımızı yanıtlayan Kulüp Akademik Danışmanı Sibel Ersoy, “Bu semineri Mülkiyet Koruma Güvenlik Bölümü ve İş Güvenliği Kültür Elçileri Kulübü öğrencileriyle birlikte düzenledik. Bizim semineri düzenleme amacımız sahada aktif çalışan uzmanların bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimize aktarmak. Tabi bazı sıkıntılar ve problemler yaşıyoruz uzmanları getirtme konusunda ama biz elimizdeki imkânları değerlendirerek uzmanları getiriyoruz. Burada öğrencilerimize bu tür etkinliklerle sahada aktif çalışan uzmanların bilgilerini aktarmalarına yardımcı oluyoruz. Seminer son derece verimli geçti. Tabi sadece ilgi alanı inşaat mühendisliği olduğu için biz öncelikle İnşaat Mühendisliği Bölümüne bilgi verdik ve onlarla birlikte diğer mühendislik öğrencileri ve öğretmenleri de geldi. Seminere ilgi ve katılım da gayet iyiydi” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Bu haber 531 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.