GÜNCEL » "Kadının olmadığı bir dünya düşünülemez"
26 Kasım 2018 Pazartesi 

Her yıl dünyada ve ülkemizde 25 Kasım "Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak adlandırılıyor. Gümüşhane'de de kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacı ile "Kadına şiddet insanlığa ihanettir" sloganı ile yürüyüş düzenlendi.


Haber: Ayşe Akçil - Sema Nur Demir

 

"Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü" kapsamında kadınların ve çeşitli kurumların katılımıyla Gümüşhane’de yürüyüş gerçekleştirildi. Kamu kurumları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği ve katılımcıların ellerinde "Kadına şiddet insanlık suçudur”, “Kadına şiddete hayır”, “Kadın ve erkek birdir" yazılı pankartlar taşıdığı yürüyüşte, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Tungul Çakır toplanan halka "Kadın olmadan bir dünya düşünülemez" dedi.

 

Toplanan kalabalığa seslenen Çakır, "Medyada, dilde, tribünde ve hukukta kadına şiddet kültürü kendine yer buluyor. Bunu önlemenin en önemli yolu eğitimdir. Kadına şiddetle mücadeleye ders kitaplarında yer verilmelidir. Kreş çağından başlayarak müfredatta toplumsal cinsiyet eşitliği, büyüklerin zararlı dokunuşlarını anlama, sadece yabancıların değil anne ve baba hakları dersleri gibi konular da konulmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Çakır: “Şiddeti artıran en önemli etkenlerden biri de yoksulluk”

 

Konuşmasına devam eden Çakır, “Şiddeti artıran en önemli etkenlerden biri de yoksulluktur. Kadınlara mutlaka güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır. Kadınlar kendi yaşamlarını bağımsız bir şekilde sürdürebilmelidir. Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmeleri konusunda gerekli önlemler alınmalıdır ve eğitimlerinin devamı sağlanmalıdır. Kreş ve çocuk bakım evi, yaşlı bakım evi, hasta bakım evi, kadın sığınma evi sayısı artırılmalıdır. Eşit teslimiyetin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kadına yönelik şiddeti çözmeyi namus kavramına kadar indirgeyen bir anlayış yüzünden, kadınları öldüren katilin ya da tecavüzcünün kravat takıp takım elbise giydiği için iyi hal indiriminden yararlandı. Kadınların olmadığı bir dünya düşünülemez. Kadına yönelik olan şiddetin önüne geçmek için birlik olup sesimizi duyurmalıyız" diyerek konuşmasına son verdi.

 

 

Bu haber 116 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.