ÜNİVERSİTEDEN » Gümüşhane Üniversitesi'nde yüz yüze yabancı dil dönemi başlıyor
21 Kasım 2018 Çarşamba 

Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde "yüzyüze iletişim" konsepti temel alınarak "U" şeklinde dizayn edilen yeni hazırlık sınıfları hakkında bilgi veren Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mümin Hakkıoğlu, bu sınıflarla birlikte hazırlık derslerinin daha interaktif hale geldiğini vurguladı.

 

Haber: Seda Fırın - Fotoğraf: Seda Fırın-Cüneyt Furkan Şahin

 

Üniversitemiz bünyesinde bulunan İngilizce hazırlık sınıfları yeni dizaynı ile öğrencilerin ve akademisyenlerin büyük beğenisini topladı. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüile Gümüşhane Üniversitesi Dil Eğitimi ve Uygulama Merkezi (GÜDEM) eğitimleri için özel olarak tasarlanan sınıflar, "yüzyüze iletişim" konsepti temel alınarak "U" şeklinde dizayn edildi.

 

"Öğrenciler birbirininin sırtına değil, yüzüne baksın"

 

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde öğrencilerin hizmetine sunulan İngilizce hazırlık sınıfları hakkında bilgi veren Edebiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mümin Hakkıoğlu, yüzyüze iletişimin temel alındığı sınıflar hakkında şunları söyledi: “Dil öğreniminde esas olan iletişimdir. Eski sistemlerde verilen gramer endeksli ders anlatımları artık geride kaldı. Önemli olan öğrendiğinizi beceriye dönüştürebilmektir ki bu süreçiletişim olanaklarının daha fazla olduğu süreçleri gerektirir.Ülkemizde dil öğreniminde ilkokuldan başlayıp üniversite son sınıfa kadar devam eden bir süreçte elde avuçta birşey kalmadan sona ulaşıyoruz. Bu durumun önüne geçebilmenin çeşitli yollarından birisi de öğrencilerin birbiri ile temas, sohbet halinde olması dedik ve sınıflarımızı bu şekilde tasarladık."

 

"U düzeni iletişim olanaklarını arttırdı"

 

 Özellikle "U" şeklinde tasarlanan sıralar ile dikkatleri çeken derslikler sayesinde öğrenciler arasında iletişimin daha da sağlıklı bir hale geldiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Hakkıoğlu konu ile ilgili olarak sözlerine şu ifadeleri de ekledi: "Öğrencilerin dil eğitimini daha sağlıklı bir hale getirebilmek için burada kurulmuş olan sınıfları da farklı bir düzene kavuşturalım dedik. Artık öğrenci birbirinin sırtına değil yüzüne baksın. O sınıflardaki ev ortamı havasında verilen eğitim sürecinde öğrenciler esasında birbirinin partneri. Birbirlerini görsünler, birbirleriyle konuşsunlar birbirleriyle temas kursunlar. Birbirlerinin söylediklerine cevap verebilecek durumları olsun diye düşündük ve artık öğrencilerin birbirilerinin sırtına değil yüzüne baktıkları bir ortam oluşturmaya çalıştık. Sınıflar içerisinde öğrenciler, sıralardan farklı olarak rahat koltuklara ulaştılar. Dar sıralardan artık daha geniş masalara taşındılar. "U" düzeni şeklinde artık birbirleriyle iletişim sağlama olanakları daha fazla arttı. Tüm bunların yanı sıra sınıflar içerisinde yer alan projeksiyonları da akıllı tahtalarla etkileşimli hale getirdik. Ses sitemlerini de öğrencilerin dinleme derslerine uygun olarak kurduk. Sınıfların öğrenciler açısından daha farklı bir ortam olduğunun anlaşılması için duvar boyalarının rengini de farklı tonlardan seçmeye çalıştık.  Panolarıyla, kitaplıklarıyla ve o kitaplıklara girecek olan kitaplarla birlikte artık bütün imkânlar bu sınıflarda öğrencilerin ayağına geldi. Bundan sonrasını değelendirmek bundan sonrasını geliştirmek de öğrencilerin elinde. "

 

"GÜDEM Gümüşhane'ye yabancı dil öğretecek"

 

Yeni tasarımı ve sunduğu imkanlar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran İngilizce hazırlık sınıflarının Gümüşhane Üniversitesi Dil Eğitimi ve Uygulama Merkezi (GÜDEM) destekli olduğunu da belirten Dr. Öğr. Üyesi Mümin Hakkıoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, "Üniversitemiz bünyesinde bulunan GÜDEM yaklaşık olarak bir yıl önce kuruldu. GÜDEM 'in başlıca görevi hem üniversite öğrencisine hem de üniversitenin akademik personeline, hem de Gümüşhane'de bulunan vatandaşların, şehirde çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan insanların dil ihtiyaçlarını gidermeye yönelik kurslar vermek. GÜDEM'de verilecek olan kurslar şimdilik İngilizce olarak planlandı. Fakat eğer talep olursa Almanca, Fransızca, Arapçave Farsça kurslar verilmesi de planlanıyor. Bu derslere girebilecek hocalarımız olursa ve arz talep ilişkisi dengelenirse farklı dillere yöenlik kurslar düzenlenmesi de planlanıyor. Akademik anlamda da eğitim verecek olarak GÜDEM'de YDS ve YÖKDİL gibi sınavlara hazırlık kursları düzenlenmesi planlanıyor. Biz bu eğitimlerin verileceği dersliklerle ilgili planlamaları yaparken hem hazırlık sınıflarını hem de GÜDEM’in ihtiyaçduıyabileceği durumları göz önünde bulundurarak bir düzenleme yaptık. Tüm bunların yanı sıra çocuklara yönelik dil kursları düzenlenlenmesi planlanıyor" dedi.

 

"Yabancı Dil öğrenimine giden yol eğlenceden geçiyor"

 

Öğrencilere adeta bir ev ortamı içerisinde eğitim imkanı sunan ve 20 kişilik koltuklardan oluşan derslikleri şu anda Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümühazırlık sınıfı öğrencilerinin kullandığını belirten Hakkıoğlu, dil öğrenmenin temel noktasının eğlenmek, eğlenerek öğrenmek olduğuna da değindi.

 

Hakkıoğlu, eğitimin başladığı hazırlık sınıflarında verilen derslerde konu alınan eğlence temasın işleyişi hakkında da ise şu bilgileri verdi: "Şu anda dersliklerimizde eğitim alan öğrencilerimize bu amaçla ders kapsamında kısa film, dergi, tiyatro gibi öğrendiklerini pratiğe dökebilecekleri eğlenceli aktivitelerde veriliyor. Daha önceki hazırlık sınıflarında mevcutlar 50- 60 kişiden oluşuyordu. Biz yeni sınıflar ile bu sayıyı 20’ye düşürdük. Asıl olanda budur. Mevcutların az olması ve öğrencilerin eğitim sürecinde birbiri ile olan temaslarının çoğalmasıdır. Biz yeni sınıflarımız ile öğrencilerin bir ev ortamında, sohbet havası içerisinde kendilerini geliştirmenin yollarını bulmalarını amaçladık. Bize bu imkanları sağlayan, bu sürecin her aşamasında desteğini bizden esirgemeyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim zeyebek’e teşekkürü bir borç biliriz."

 

Hakkıoğlu son olarak, özellikle akademisyenler ve öğrenciler tarafından yakından takip edilen GÜDEM kurslarının eğitim tarihinin henüz netlik kazanmadığını belirtirken kursların belirli bir ücret karşığında verileceğini de ifade etti.

Bu haber 265 defa okundu
Yorumlar
Bu Habere henüz yorum yapılmadı.